Typy uzębienia

Spis treści

Typy uzębienia umożliwiają dokładne sklasyfikowanie zębów w zależności od wielu czynników. Wyróżniamy podział na zęby wrodzone i noworodkowe, mleczne oraz stałe, a także podziały w zależności od kształtu i wielkości zębów, budowy koron zębów oraz częstotliwości wymiany zębów. Znacznie rzadziej opisuje się typy uzębienia w zależności od układu łuków zębowych, jednak i taki podział istnieje.

Typy uzębienia

Typy uzębienia w zależności od kształtu i wielkości zębów

W zależności od podanych parametrów wyróżniamy uzębienie:

  • homodontyczne;
  • heterodontyczne.

Uzębienie homodontyczne odnosi się do sytuacji, gdy wszystkie zęby danego gatunku mają podobny kształt i podobną wielkość. Z całą pewnością homodoncja nie odnosi się do człowieka, lecz przede wszystkim do ryb, gadów i płazów. Liczba zębów w łuku zębowym może być bardzo duża, niekiedy osiągając wartość nawet 200 zębów. Z kolei uzębienie heterodontyczne charakteryzuje się zróżnicowaniem kształtu i wielkości poszczególnych zębów, co można zauważyć u człowieka i większości ssaków. W przypadku standardowego uzębienia heterodontycznego wyróżniamy siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce, przy czym poszczególne gatunki mają ustaloną liczbę zębów.

Typy uzębienia w zależności od budowy koron zębów

Odnosząc się do budowy koron zębów wyróżniamy uzębienie:

  • sekodontyczne – zęby policzkowe posiadają charakterystyczne ostre guzki utworzone przez narośla szkliwa. Można to zauważyć u zwierząt drapieżnych oraz owadożernych;
  • lofodontyczne – zęby policzkowe posiadają guzki uformowane w swoiste figury nazywane jarzem. Można to zauważyć u zwierząt koniowatych;
  • bunodontyczne – zęby posiadają niskie, zaokrąglone guzki, co jest charakterystyczne dla zwierząt wszystkożernych;
  • selenodontyczne – zęby posiadają tępe guzki w postaci półksiężyca, co jest charakterystyczne dla zwierząt przeżuwających.

Taki podział stosuje się jednak rzadko.

Typu uzębienia w zależności od częstotliwości wymiany zębów

Kolejny podział obejmuje uzębienie:

  • monofiodontyczne;
  • difiodontyczne;
  • polifiodontyczne.

Monofiodontyzm to pojęcie odnoszące się do jednej generacji zębów, które nie podlegają wymianie. Zjawisko to występuje u niewielkiej ilości ssaków, np. u szczurów. Difiodontyzm to dwuzmianowość zębów występująca np. u człowieka, ale i u wielu innych ssaków. Obejmuje dwie generacje zębów, czyli zęby mleczne oraz zęby stałe. Z kolei polifiodontyzm to zdolność do wielokrotnej wymiany zębów w ciągu życia, co jest charakterystyczne dla większości gadów, z wyjątkiem żółwi, agam i kameleonów. W odniesieniu do ssaków, jedynymi zwierzęciami wykazującymi polifiodontyzm są niektóre gryzonie, kangury, słonie i manaty.

Typy uzębienia w zależności od układu łuków zębowych

Ostatni podział uzależniony jest od układu łuków zębowych i obejmuje:

  • uzębienie izognatyczne – w momencie zamknięcia jamy ustnej zęby górne oraz zęby dolne natrafiają na siebie, co można zaobserwować np. u świń czy psów;
  • uzębienie anizognatyczne – w momencie zamknięcia jamy ustnej zęby górne oraz zęby dolne nie natrafiają na siebie, co można zaobserwować np. u koni.

W praktyce, odnosząc się do człowieka, najczęściej stosujemy podział w zależności od kształtu i wielkości zębów oraz w zależności od częstotliwości wymiany zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Muniak P., Rodzaje zębów i uzębienia zwierząt.
  2. Muniak P., Procesy wymiany zębów u wybranych grup ssaków w ujęciu ewolucyjnym, Problemy Nauk Biologicznych, 1/2021.
  3. Barczak K., Palczewska-Komsa M., Buczkowska-Radlińska J., Fizjologiczne i patologiczne zmiany zachodzące w zębach i przyzębiu związane z wiekiem, Geriatria, 10/2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *