Most adhezyjny, zwany również niekonwencjonalnym, jest mocowany na zębach oskrzydlających lukę z zastosowaniem techniki wytrawiania. Stosuje się go w przypadku konieczności uzupełnienia braku zęba pojedynczego i spełnia on zadanie głównie jako uzupełnienie tymczasowe. Mosty adhezyjne nie mogą być stosowane w przypadkach stwierdzonej ruchomości zębów filarowych.
Most protetyczny a most adhezyjny
Most protetyczny i most adhezyjny to dwa różne pojęcia. Ten pierwszy wymaga postępowania inwazyjnego celem umieszczenia go w jamie ustnej. Z kolei most adhezyjny jest przyklejany do zębów sąsiadujących za pomocą specjalnych skrzydełek i nie wymaga inwazyjnego postępowania celem utrzymania go w szczęce. Dodatkowo, w przypadku mostów adhezyjnych, nie jest wymagane szlifowanie całych zębów filarowych, jak w przypadku drugiego rodzaju uzupełnienia protetycznego.
Zobacz również: Protetyka stomatologiczna.
Z czego wykonany jest most adhezyjny?
Most adhezyjny najczęściej wykonany jest z metalowych elementów przyklejanych do zębów oraz zęba uzupełniającego. Metalowe elementy nie są jednak nieestetyczne, ponieważ współcześnie z powodzeniem stosuje się różnego rodzaju związki (np. tlenek cyrkonu) celem poprawy ich wyglądu. Ząb wykorzystywany jako uzupełnienie najczęściej wykonuje się z odpowiedniej porcelany w kolorze uzębienia fizjologicznego pacjenta.
Zastosowanie mostów adhezyjnych
Mosty adhezyjne posiadają wiele zalet, przede wszystkim w odniesieniu do estetyki uzębienia i oszczędzania własnych tkanek zęba. Niestety, nie we wszystkich przypadkach tego typu uzupełnienie będzie gwarantowało trwałość. Z tego względu mosty adhezyjne najlepiej sprawdzą się przy odbudowie brakujących zębów pojedynczych.
Tego typu uzupełnienie stosuje się również częściej u osób młodych, które chcą przesunąć w czasie wykonanie mostu tradycyjnego lub planowane wszczepianie implantów. Jest to także konstrukcja z wyboru w przypadkach, gdy wykonanie innego uzupełnienia na chwilę obecną nie jest możliwe. Mosty adhezyjne posiadają jednak również kilka znaczących wad. Przede wszystkim:
- wiążą się z ryzykiem rozwoju próchnicy wtórnej;
- mogą samoistnie się odkleić;
- są trudne do trwałego osadzenia;
- wykazują mniejszą odporność na obciążenia.
Przed zdecydowaniem się na założenie mostu adhezyjnego należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zazwyczaj jest to jednak dobre rozwiązanie dla wielu pacjentów.
Zakładanie mostu adhezyjnego
Mocowanie mostu adhezyjnego na zębach wymaga zazwyczaj dwóch wizyt. Na pierwszej dokonuje się dokładnego przeglądu uzębienia oraz wykonuje się zdjęcie RTG umożliwiające indywidualne dobranie mostu. Już na drugiej wizycie most adhezyjny jest mocowany w jamie ustnej. Wizyta musi kończyć się pełną akceptacją ze strony pacjenta. Na tej wizycie można dokonać jeszcze ewentualnych poprawek.
Most adhezyjny – przeciwwskazania
Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do założenia mostu adhezyjnego. Do podstawowych przeciwwskazań zalicza się:
- zgrzytanie zębami, bruksizm;
- wiek poniżej 16. roku życia;
- niektóre wady zgryzu.
O możliwości podjęcia leczenia zawsze decyduje stomatolog. Może się okazać, że najpierw konieczne będzie ortodontyczne wyleczenie wady zgryzu lub terapia pod kątem bruksizmu, a dopiero później będzie można założyć most adhezyjny.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2014.
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.