Splot gardłowy (łac. plexus pharyngeus) to sieć struktur nerwowych odpowiedzialna za unerwienie gardła — czyli tej części ciała, gdzie krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe. Stanowi kluczową strukturę w anatomii, jako że wpływa na funkcje życiowe takie jak połykanie, mówienie i oddychanie. Lokalizuje się na tylnej ścianie gardła i występuje u każdego człowiek.
Gdzie znajduje się splot gardłowy?
Splot gardłowy znajduje się anatomicznie w okolicy tylnej ściany gardła u każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć. Dokładnie znaleźć go można między podstawą czaszki a przełykiem.
Splot gardłowy – anatomia
Splot gardłowy tworzony jest przez 3 rodzaje włókien:
- włókna nerwu błędnego (nervus vagus);
- włókna nerwu językowo-gardłowego (nervus glossopharyngeus);
- włókna współczulne z pnia współczulnego.
Można więc powiedzieć, że jest to splot nerwów tworzony przez włókna czuciowe, ruchowe i autonomiczne odchodzące w największym stopniu od nerwu językowo-gardłowego i nerwu błędnego.
Splot gardłowy – funkcje
Splot gardłowy łączy się z mięśniami zwieraczami gardła, mięśniami dźwigaczami gardła, a także błoną śluzową gardła, odpowiadając za ich unerwienie czuciowe. Jest ważną strukturą układu nerwowego nie tylko pod kątem czucia, ale również ważnych funkcji życiowych. To właśnie splot gardłowy koordynuje ruchy połykania, wspiera czynność mowy i oddychania, przekazuje bodźce czuciowe z gardła do mózgu. Warunkuje odruch gardłowy, który z kolei wiąże się z odruchem wymiotnym, nierzadko ratującym życie. Wpływa na napięcie mięśniowe i odruchy gardłowe.
Porażenie splotu gardłowe lub jego częściowe uszkodzenie prowadzi do trudności w połykaniu (tzw. dysfagia), zaburzeń głosu, osłabienia odruchu gardłowego. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmuje się najczęściej lekarz neurolog, który odpowiada właśnie za patologie struktur nerwowych w ciele człowieka.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Obrębowski A., Charakterystyka koordynacji czuciowo-ruchowej w procesie połykania, Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2015; 2: 19–24.