Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Spis treści

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty zazwyczaj jest sytuacją stresującą zarówno dla młodego pacjenta, jak i dla jego rodziców. Najczęściej dzieci wykazują lęk, strach i obawę, płaczą i nie chcą nawet wyjść z domu. Ważne jest, aby to rodzice wstępnie przygotowali swoje dziecko do takiej wizyty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna przebiegać w miłej i przyjaznej atmosferze. Dobrze, aby na takiej wizycie dziecku towarzyszyli rodzice, którzy będą stanowić swego rodzaju wsparcie dla młodego pacjenta. Dziecko powinno zostać również przygotowane do takiej wizyty już wcześniej, dzięki czemu będzie wiedziało, czego się spodziewać. Szczególną kwestią jest towarzystwo rodziców, które zależy od:

  • wiek dziecka;
  • indywidualna wrażliwość dziecka;
  • jego zachowanie;
  • relacja z rodzicami i charaktery rodziców.

Naturalną reakcją małych dzieci jest płacz. Przy pomocy rodziców dzieci szybko oswajają się z nową sytuacją. Na kolejnych wizytach lekarz zdecyduje, czy rodzice powinni towarzyszyć dziecku w gabinecie, czy też powinni zostać w poczekalni. Większość pacjentów, szczególnie młodszych, lepiej współpracuje w obecności rodziców. Dotyczy to zwłaszcza dzieci do 3. roku życia.

Przebieg pierwszej wizyty u dentysty

Badanie stomatologiczne dziecka nie odbiega w istotny sposób od badania osoby dorosłej. Oprócz wywiadu, który powinien być szczególnie starannie przeprowadzony wspólnie z rodzicami, stomatolog przeprowadza oględziny i podstawowe czynności oceniające stan jamy ustnej dziecka. Pierwsza wizyta dziecka powinna rozpocząć się adaptacją do otoczenia medycznego. W związku z tym rodzice powinny wybrać gabinet, który oferuje kącik zabaw i przyjść z dzieckiem na tyle wcześniej, aby miało czas zrelaksować się i pobawić. Dalsze czynności podczas wizyty u stomatologa przebiegają następująco:

  • przywitanie się dentysty z dzieckiem, krótka rozmowa mająca na celu rozładowanie napięcia;
  • przeprowadzenie wywiadu z rodzicami. Ważne jest zadawanie prostych pytań, które zrozumie również dziecko;
  • posadzenie dziecka na fotelu dentystycznym i ulokowanie rodzica tak, aby dziecko miało go w zasięgu swojego wzroku;
  • logiczne i proste wyjaśnienie dziecku, co będzie wykonywane. Na tym etapie ważne jest, aby dentysta używał łatwych zamienników określających różne urządzenia dentystyczne;
  • po otwarciu ust przez dziecko – wykonanie podstawowych czynności dentystycznych, takich jak np. oglądanie zębów i całej jamy ustnej przy użyciu lusterka;
  • wykonanie ewentualnych zabiegów, np. fluoryzacji zębów. Ważne, aby dentysta w przyjazny sposób wyjaśnił dziecku, co będzie robione. Przykładowo, może powiedzieć, że „teraz nałożymy lakier, który będzie chronił i wzmacniał ząbki”;
  • podziękowanie dziecku za wizytę i nagrodzenie jego odwagi, np. za pomocą naklejki dzielnego pacjenta.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty kończy się rozmową z rodzicami. Dentysta konsultuje się z nimi w sprawie przebiegu dalszego leczenia. Być może dziecko będzie mieć na tyle zdrowe zęby, aby jedynie umówić je na kolejną wizytę kontrolną w przyszłości. W niektórych przypadkach konieczne jednak może się okazać leczenie próchnicy. Ważne, aby dziecko wyniosło miłe wrażenie z pierwszej wizyty, przez co nie będzie się obawiało kolejnej o charakterze leczniczym.

Czas trwania wizyty

Czas trwania wizyty powinien być uzależniony od wieku dziecka i jego indywidualnych możliwości. Pierwsze wizyty adaptacyjne nie powinny być dłuższe niż 20 minut. Wizyta dziecka do 4. roku życia nie powinna przekraczać 30 minut, dzieci w wieku 5-10 lat – 45 minut, natomiast powyżej 10. roku życia czas wizyty można już wydłużyć do 1 godziny.

Kiedy zapisać dziecko do dentysty?

Wiele rodziców może się zastanawiać, kiedy jest najodpowiedniejsza pora w życiu dziecka na jego pierwszą wizytę u dentysty. Tak naprawdę obowiązuje tu zasada – im wcześniej tym lepiej. Kontrola wzrastania zębów mlecznych jest ważna celem szybkiego wykrycia ewentualnej próchnicy i patologii w zakresie rozwoju uzębienia. Już na tym etapie można wykryć przyszłe wady zgryzu i rozpocząć ich profilaktykę oraz leczenie. Pierwsze wizyty dziecka z uzębieniem mlecznym są najczęściej jedynie kontrolne, w związku z czym przebiegają bezboleśnie. To ważne, aby dziecko już od najmłodszych lat wyrabiało sobie dobre zdanie o dentystach i nie bało się wizyt w przyszłości.

Kiedy więc udać się z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty? Na pierwszą wizytę najlepiej udać się w momencie, gdy dziecku wyrosną zęby mleczne. Wiele specjalistów zaleca, aby rodzice wybrali się z dzieckiem do dentysty, gdy osiągnie on wiek 3-4 lat. Jest to jednak kwestia indywidualna i zależy od chęci rodziców.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
  3. Emerich K., Wal-Adamczak A., Sobczak M., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *