Ganglion stellatum – zwój gwiaździsty

Spis treści

Ganglion stellatum to zwój gwiaździsty będący zbiorem autonomicznych nerwów należących do części szyjnej układu współczulnego. Jest utworzony przez fuzję dolnego zwoju szyjnego i nerwów górnej części klatki piersiowej.

 

Gdzie znajduje się ganglion stellatum?

Ganglion stellatum znajduje się na poziomie C7, tuż przed wyrostkiem poprzecznym C7 i pierwszym żebrem. Jego lokalizację określa się jako tuż poniżej tętnicy podobojczykowej i do przodu w stosunku do tętnicy szyjnej wspólnej. Jest stosunkowo duży w porównaniu do pozostałych zwojów kręgosłupa.

Za co odpowiada ganglion stellatum?

Zwój gwiaździsty przewodzi informacje somatowegetatywne głównie z perspektywy kończyny górnej, oddając gałązki współczulne do splotu ramiennego i bezpośrednio do naczyń tętniczych, takich jak pień ramienno-głowowy, tętnica podobojczykowa czy tętnica kręgowa. Odpowiada za wiele wrażeń czuciowych – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Blokada zwoju gwiaździstego

Ganglion stellatum może być farmakologicznie blokowany w wielu przypadkach klinicznych. Najczęściej zabieg wykonuje się przy bólach głowy, szyi i twarzy niereagujących na leczenie zachowawcze. Niewielką ilość preparatu znieczulającego aplikuje się miejscowo w pobliżu zwojów gwiaździstych za pomocą igły. Zapewnia to doraźną ulgę w wielu przypadkach chorobowych. Do pozostałych wskazać do blokady ganglion stellatum zalicza się:

  • niezdiagnozowane bóle w klatce piersiowej;
  • neuralgię półpaścową;
  • nadmierne pocenie się;
  • bóle fantomowe;
  • niektóre choroby przewlekłe nerek, układu krążenia i dróg pokarmowych.

Przeciwwskazaniami do takiej blokady są: uczulenie na którykolwiek składnik stosowanych leków, znacznego stopnia skrzywienie przegrody nosowej, niedrożność nosa z innych przyczyn. Szacuje się, że aż 90% pacjentów odczuwa ulgę po blokadzie zwoju gwiaździstego.

Znaczenie kliniczne zwoju gwiaździstego

Nie tylko blokada zwoju gwiaździstego ma spore znaczenie w medycynie. Ganglion stellatum można przeciąć, aby zmniejszyć objawy Raynauda czy nadmiernego pocenia się. Jego terapia może skutecznie zmniejszyć liczbę napadów gorąca u kobiet leczonych onkologicznie na raka piersi. Niektórzy specjaliści wykorzystują igłowanie zwoju gwiaździstego (akupunktura), szczególnie w tradycyjnej medycynie chińskiej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Klećkowska-Nawrot J., Pospieszny N., Kusz M., Wittoń M., Analiza morfologiczna zwoju szyjno-piersiowego u płodów psów rasy american staffordshire terrier, Medycyna Weterynaryjna, 3/2007.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *