Korony na zęby

Spis treści

Korony to jedne z głównym elementów zęba (tuż obok szyjki i korzenia). W protetyce stomatologicznej wykorzystuje się sztuczne wstawki, nazywane popularnie korony na zęba. Wówczas nazwą tą określa się zatem uzupełnienie protetyczne przywracające piękny, estetyczny uśmiech.

Korony na zęby

Rodzaje korony na zęby

Korony na zęby mogą być:

  • całkowite – odbudowują całkowicie utraconą koronę zęba;
  • częściowe – uzupełniają jedynie fragment zęba;
  • osłaniające – osłaniają koronę zęba.

Dodatkowo elementy te można podzielić ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Wówczas wyróżnia się korony:

  • metalowe;
  • ceramiczne;
  • akrylowe;
  • kompozytowe.

Korony zęba całkowite

Korony zęba całkowite to konstrukcje protetyczne pokrywające naturalny ząb do poziomu jego szyjki. Wykonuje się je na podstawie modelu oszlifowanego zęba własnego lub filaru implantowanego po rejestracji zwarcia i pobraniu wycisku.

Brzeg korony przylega naddziąsłowo, dodziąsłowo lub w przypadku ubytków bardziej rozległych także poddziąsłowo z zachowaniem szerokości biologicznej. W efekcie ze względu na stosunek brzegu korony do dziąsła, korony całkowite określa się także jako naddziąsłowe, dodziąsłowe czy poddziąsłowe.

Korony zęba częściowe

Pokrywają jedynie określony fragment zęba, który wymaga uzupełnienia protetycznego. Powinno się je zakładać na zęby żywe, ponieważ martwe fragmenty z biegiem czasu ulegną nieestetycznym przebarwieniom. Korony częściowe przytwierdza się do zęba powyżej szyjki, przez co nie drażnią one dziąsła.

Korony zęba osłaniające

Stosuje się je najczęściej. Pokrywają zazwyczaj całą powierzchnię naturalnej korony zęba, całkowicie dopasowując się do kształtu i wielkości zęba, dokładnie odtwarzając jego funkcję.

Inne rodzaje koron

Wyróżnia się również korony podwójne, czyli teleskopowe. To elementy rozdzielne, zbudowane z korony cienkościennej pierwotnej, która jest przykryta przez zewnętrzną koronę ceramiczną lub licowaną. Działanie utrzymujące pomiędzy koroną wewnętrzną a zewnętrzną następuje w wyniku tarcia, zaklinowania lub dodatkowych aktywnych czy pasywnych elementów kotwiczących.

Ile kosztuje korona zęba?

Ceny korony na zęba waha się w dużym stopniu. Wszystko zależy od renomy i lokalizacji gabinetu, a także rodzaju korony i materiału, z którego została ona wykonana. Przykładowo, w przypadku zastosowania uzupełnienia metalowego cena będzie wynosić około 600 zł, natomiast przy tworzywie ceramicznym może wzrosnąć nawet o 400-500 zł.

Korony na zęby czy licówki?

Czasami pacjenci zastanawiają się co byłoby dla nich bardziej odpowiednie, korona czy licówka. Wszystko zależy od tego, jak duży istnieje ubytek. Licówki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają zdrowe zęby, a przykładowo doszło do ich ukruszenia czy pęknięcia. Mogą zatem naprawić powierzchowne uszkodzenia czy problemy, natomiast jeśli patologia zęba dotyczy głębszych jego warstw, licówki się nie sprawdzą. Z kolei korony są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z głębokimi ubytkami próchniczymi lub znacznego stopnia złamaniami zęba.

Zaletą koron jest fakt, że mogą być one mocowane na sztucznych implantach zęba (sztucznych korzeniach), celem odbudowy brakującego zęba.

Bibliografia

  1. Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *