Mostek zębowy

Spis treści

Mostek zębowy to jeden z popularniejszych rodzajów stałego uzupełnienia protetycznego. Umieszcza się go trwale w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie właściwych warunków zgryzowych. Doborem i założeniem mostka zębowego zajmuje się lekarz protetyk, bazując na pobranym wycisku łuków zębowych oraz zdjęciach RTG.

Mostek zębowy

Mostek zębowy – budowa

Mostek zębowy jest uzupełnieniem łączonym trwale z jednym zębem filarowym i jedynie podpartym na drugim filarze. Składa się z:

  • przęsła – jego zadaniem jest odtworzenie czynności i kształtu utraconych zębów;
  • elementów łączących – łączą przęsło z filarem (zębem naturalnym lub jego korzeniem). Mogą nimi być zęby ćwiekowe, korony, wkłady koronowe bądź różnego kształtu wypustki przęsła.

Poszczególne części składowe mostu noszą nazwę członów, człony zaś określają ostateczną wielkość mostu. Dzięki temu rozmiary uzupełnienia protetycznego zawsze można dobrać indywidualnie do potrzeb i braków uzębienia pacjenta. W mostkach zębowych przęsło może być mocowane także obustronnie. Materiał, z którego się je wykonuje także daje dowolność wyboru. Wymienia się mostki zębowe: metalowe, ceramiczne, akrylowe, akrylowo-metalowe, metalowo-kompozytowe bądź metalowo-ceramiczne. W wielu przypadkach można uzyskać efekt zębów naturalnych, przez co dla osób postronnych obecność uzupełnienia protetycznego nie jest zauważalna.

Mostek zębowy – funkcje

Mostek zębowy przenosi siły żucia w sposób całkowicie fizjologiczny, czyli przez ozębną zębów filarowych na kość. Właśnie z tego względu zarówno wydolność żucia, jak i adaptacja tkanek jamy ustnej do tego rodzaju uzupełnienia są znacznie lepsze niż w przypadku protez ruchomych. Rozwiązanie nie tylko umożliwia zachowanie funkcji poprawnego żucia i spożywania pokarmów oraz prawidłowej wymowy, ale również znacznie poprawia walory estetyczne uśmiechu i całej twarzy.

Mostek zębowy – wskazania

Mostek zębowy można wykonać wyłącznie wtedy, gdy w jamie ustnej pacjenta liczba, jakość i rozmieszczenie zębów filarowych umożliwia oparcie na nich protezy stałej oraz sprawne przenoszenie sił żucia. Każdy przypadek powinien być omawiany indywidualnie z pacjentem, ponieważ dzięki rozwojowi protetyki stomatologicznej współcześnie możliwe jest nawet zakładanie mostków zębowych na zęby filarowe niestabilnie osadzone w zębodołach. Wskazaniem do założenia mostka zębowego jest brak naturalnych zębów pacjenta oraz chęć wypełnienia tych przestrzeni celem odtworzenia uśmiechu.

Mostek zębowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do mostków zębowych są przede wszystkim:

  • zbyt duża przestrzeń uzupełnienia, w której siły żucia skierowane na przęsło mogłyby uszkadzać tkanki otaczające ząb filarowy;
  • brak tolerancji uzupełnienia protetycznego przez błonę śluzową jamy ustnej;
  • zanik wyrostków zębodołowych powodujący konieczność stosowania zbyt długich zębów w przęśle w odcinku przednim;
  • okluzja mostu z naturalnymi zębami przeciwstawnymi pojawiająca się wyłącznie na pewnym odcinku.

Także bardzo zły stan jamy ustnej jest przeciwwskazaniem. Zaleca się, aby przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego pozostałe zęby w jamie ustnej zostały wyleczone. Mowa głównie o stanach zapalnych czy próchnicy. Warto również oczyścić zęby z kamienia nazębnego i płytki nazębnej.

Ile kosztuje mostek zębowy?

Ostateczna cena mostka zębowego zależy głównie od wielkości oraz od materiałów, z którego go wykonano. Przykładowo, mostek porcelanowy na podbudowie metalowej może kosztować od 3000 zł wzwyż, natomiast mostki porcelanowe dające najlepszy efekt estetyczny kosztują nawet od 4500 zł wzwyż.

Przyzwyczajanie się do mostka zębowego

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda proces przyzwyczajania się do obecności uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej. W końcu są to elementy obce. Należy mieć na uwadze, że początkowo (przez okres 1-2 tygodni) układ nerwowy reaguje na obecność mostka uznając go za ciało obce, którym w rzeczywistości jest. Mimo tego, że uzupełnienie powstało na bazie odlewów uzębienia pacjenta, początkowo może pojawić się dyskomfort. Po niedługim czasie układ nerwowy adaptuje się do nowych warunków, w związku z czym mostek zębowy przestaje być odczuwalny i nie powoduje nawet najmniejszego dyskomfortu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Spiechowicz E., Protetyka Stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Kern M., Mosty adhezyjne. Minimalnie inwazyjne – estetyczne, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2018.
  3. Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *