Węglan wapnia (łac. calcium carbonate) jest nieorganicznym związkiem chemicznym, będącym solą kwasu węglowego i wapnia. W środowisku naturalnym jest mocno rozpowszechniony, co sprawiło, że ludzie znaleźli sposób na jego wszechstronne wykorzystanie w różnych dziedzinach przemysłu. Bywa stosowany nawet we współczesnej farmakologii.
Węglan wapnia – charakterystyka
Węglan wapnia posiada wzór sumaryczny CaCO3 i masę molową 100,09 g/mol. Po wyizolowaniu stanowi biały, drobnokrystaliczny proszek, który może być wykorzystany na wiele różnych sposobów. W środowisku naturalnym spotkać go można zwłaszcza w różnorodnych minerałach, np. w kalcycie czy aragonicie. Jest składnikiem skał (np. kredy, koralu, dolomitu). Można wręcz podsumować, że węglan wapnia jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych – stanowi około 4% składu skorupy ziemskiej, tworząc osady geologiczne, oceaniczne i biominerały. Jeśli chodzi o organizmy żywe, buduje on kości i zęby, szkielety zewnętrzne skorupiaków, pancerze ślimaków, korale, perły i muszle.
Otrzymywanie węglanu wapnia
Węglan wapnia produkuje się na skalę przemysłową w reaktorach zawiesinowych. W procesie otrzymywania strącanego węglanu wapnia kawałki wapienia po uprzednim rozdrobnieniu są rozkładane w temperaturze 1000–1100 stopni Celsjusza na tlenek wapnia (wapno palone) i dwutlenek węgla. CaO jest następnie rozdrabniany i poddawany działaniu wody, w konsekwencji czego tworzy się wodorotlenek wapnia (wapno gaszone). Zawiesina Ca(OH)2 jest karbonizowana, czego produktem końcowym jest właśnie omawiany węglan wapnia.
Węglan wapnia – zastosowanie w przemyśle
Węglan wapnia ma wiele różnorodnych zastosowań w różnych dziedzinach przemysłu. Między innymi wykorzystuje się go jako wypełniacz w farbach, papierach, tworzywach sztucznych, ale i do produkcji smarów, leków czy tekstyliów. Stosuje się go jako kamień budowlany (np. cegła wapienno-piaskowa), także do budowy dróg. Co ciekawe, bywa nawet składnikiem mydeł czy izolatorów.
W przemyśle gastronomicznym węglan wapnia oznacza się skrótem E170. Jest w nich utwardzaczem, barwnikiem spożywczym o białym zabarwieniu, dodatkiem wyrobów cukierniczych, pieczywa, cukierków, lodów, konserw. Warto zaznaczyć, że węglan wapnia należy do grona dodatków spożywczych o wysokim profilu bezpieczeństwa. Jednak jego wyjątkowo nadmierne spożycie może wywołać czasowe bóle brzucha i zaparcia. Z kolei w przemyśle kosmetologicznym węglan wapnia najczęściej spotyka się w pudrach do twarzy, szczególnie transparentnych.
Węglan wapnia – zastosowanie w medycynie
Węglan wapnia jest dostępny w postaci leków, zwłaszcza tych wspomagających leczenie osteoporozy, alergii, obrzęków i wysięków. Bywa stosowany celem uzupełniania niedoborów wapnia. Zapobiega nadkwasocie żołądka i reguluje trawienie. O jego przyjmowaniu może więc zadecydować lekarz niemal każdej specjalizacji. Węglan wapnia sprzedaje się zarówno w postaci kapsułek do połykania, jak i zawiesiny doustnej.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krajewska B., Raczak K., Podstawy i możliwości wykorzystania procesu biomineralizacji węglanu wapnia, Ochrona Środowiska, 1/2019.
- Konopacka-Łyskawa D., Kawalec-Pietrenko B., Ocena warunków procesu precypitacji węglanu wapnia w reaktorze gaz(CO2)-lift, Inż. Ap. Chem., 48/2009.