Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

Spis treści

Każdy z nas powinien dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajcie tutaj, że zdrowe i piękne zęby wpływają nie tylko na nasze samopoczucie czy wygląd, ale też na pracę całego organizmu. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do chorób dziąseł oraz próchnicy, która z kolei prowadzi do stanów zapalnych. Zwiększa się też ryzyko chorób serca. Czas więc poznać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Dowiecie się również, jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej, których trzeba przestrzegać

Na początek przypomnimy kilka najważniejszych zasad dotyczących higieny jamy ustnej. Przede wszystkim należy dokładnie szczotkować zęby i to przynajmniej 2 razy dziennie. Niezbędne jest też stosowanie nici dentystycznych, które usuwają resztki jedzenia i czyszczą dobrze przestrzenie międzyzębowe. Wiele osób jednak nie zna odpowiedniej techniki nitkowania – a jest ona bardzo prosta. Wystarczy tylko około 45-centymetrowa nić. Należy pozostawić ok. 5 cm pomiędzy palcami, następnie tym fragmentem wyczyścić miejsca poniżej linii dziąseł. Należy jednak uważać, aby nić nie ocierała się zbytnio o dziąsła, bo to może spowodować krwawienie. Zagiętą nić należy przesuwać wokół każdego z zębów.

To nadal nie wszystko, o czym musicie wiedzieć. Otóż ważna jest także prawidłowa dieta. Należy unikać produktów przetworzonych, w tym fast foodów, ale też produktów z dużą ilością cukru. Dieta na zdrowe zęby powinna być bogata w witaminę A, czyli należy jeść duże ilości marchwi, jarmużu czy szpinaku. Zaleca się też jedzenie podrobów, np. wątróbki. W diecie nie może zabraknąć wapnia, którego dobrym źródłem są przetwory mleczne. Aby zęby były Waszą wizytówką, naprawdę trzeba o nie dbać. Pamiętajcie, że witamina C zapobiega krwawieniu dziąseł, natomiast witamina K pomaga w prawidłowym formowaniu się tkanki kostnej. A więc w waszej diecie nie może zabraknąć pietruszki, kapusty, kalarepy, czerwonej papryki czy owoców dzikiej róży.

Pasta bez fluoru to dobry wybór

Wiele osób nadal wybiera pastę z fluorem. W końcu uważa się, że fluor wpływa na szkliwo, które wzmacnia i mineralizuje. Tymczasem pasta bez fluoru może być również dobrym wyborem. Otóż okazuje się, że wiele dostępnych na rynku past z fluorem ma naprawdę dużą ilość tego składnika, co bywa szkodliwe. Na szczęście pasty bez fluoru są również łatwo dostępne. W przeciwieństwie do tych z fluorem mogą ich używać także dzieci czy kobiety w ciąży, a przy tym nie skracają one żywotności plomb. Pasty bez fluoru również zabijają bakterie i odświeżają oddech oraz wzmacniają płytkę nazębną. Wyobraźcie sobie, że udowodniono, iż pasty bez fluoru dobrze chronią przed próchnicą, a nawet usuwają nieestetyczne przebarwienia.

Szczoteczka soniczna – dlaczego to must-have?

Wciąż wiele osób stosuje klasyczne manualne szczoteczki. Czyszczenie nimi zębów bywa dość czasochłonne, szczególnie gdy zależy nam na naprawdę dobrym efekcie. Na szczęście można ułatwić sobie życie – wystarczy tylko dobra szczoteczka soniczna. Wyobraźcie sobie, że zwykła szczoteczka, która jest napędzana naszymi ruchami, pozwala na ok. 600 ruchów w ciągu minuty. Natomiast dobra szczoteczka soniczna Philips Sonicare wykonuje 40 tys. ruchów w ciągu minuty. Ta prędkość szczoteczki jest możliwa do osiągnięcia dzięki technologii sonicznej. Otóż wprawia ona w ruch główkę szczoteczki i jest to ruch wibracyjny. Szczoteczka Philips Sonicare bardzo dokładnie usuwa płytkę nazębną, ale też resztki jedzenia. Zatem zapobiega powstawaniu kamienia, ubytków i erozji szkliwa. Dobra szczoteczka soniczna jest przy tym bardzo delikatna i nie powoduje ani uszkodzeń szkliwa, ani krwawienia dziąseł. Szczoteczki soniczne Philips wyposażone są w specjalne silikonowe włosie, które nie powoduje mikrouszkodzeń. Swoją drogą, wybierając szczoteczkę, można też zaoszczędzić na paście do zębów, gdyż wystarczy niewielka jej ilość, by dobrze umyć zęby i przestrzenie międzyzębowe.

Jeżeli sądzicie, że na tym zalety Sonicare Philips się kończą, to oczywiście tak nie jest – wiele urządzeń posiada liczne funkcje dodatkowe, choćby tryby pracy dostosowane do preferencji użytkownika. Dostępne są też programy czyszczenia. Co ważne, Philips Sonicare szczoteczka pozwala na samodzielne wybranie poziomu intensywności. Specjalna technologia SenselQ dobiera też najlepsze ustawienia dla danej osoby. Do tego wszystkiego Philips szczoteczka soniczna posiada zaawansowany timer.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *