Jak radzić sobie z bólem zębów i dziąseł?

Spis treści

Bóle zębów i dziąseł pojawiają się przy różnego rodzaju okazjach i mają odmienną specyfikę. Przyczyn i okresów występowania na ogół jest kilka. Może pojawiać się ból pulsujący, a także silny, przeszywający krótkotrwały. Dolegliwości mają często związek z próchnicą, zapaleniem dziąseł, zapaleniem zatok, ale również z nieodpowiednim wypełnieniem, źle dopasowaną koroną czy ubytkiem. Są sposoby, by skutecznie radzić sobie z bólem zębów i dziąseł.

Jak radzić sobie z bólem zębów i dziąseł?

Odkładanie wizyty u dentysty, gdy ząb daje osobie znać, nawet jedynie subtelnie to jeden z najgorszych pomysłów w kwestii pielęgnacji jamy ustnej. Każdy przypadek problemów z uzębieniem należy konsultować z lekarzem, gdyż długie przerwy w kontroli mogą przyczynić się do poważnych infekcji i utraty zębów.

Często pojawiającymi się dolegliwościami są bóle zębów przy jedzeniu. Ból przeszywa całe ciało, gdy do ust wkładamy gorącą potrawę, pijemy zimny napój, jemy lody bądź gryziemy coś słodkiego. To znak, że coś jest nie tak. Najczęściej chodzi o próchnicę, nieszczelną plombę, infekcję miazgi lub okostnej bądź nadwrażliwość.

Diagnozę może postawić dentysta i zaproponować odpowiednie leczenie – usunięcie próchnicy, wyleczenie zęba, uszczelnienie plomby czy zastosowanie specjalnych preparatów, zamykających kanaliki zębinowe, by zredukować wrażliwość. Niemniej, gdy ból nie daje spokoju, można sięgnąć po różnego rodzaju preparaty stomatologiczne dostępne bez recepty. Na platformie LIKI24 można zamówić m.in. aeorozole do stosowania w jamie ustnej np. Septogard. To produkt uśmierzający ból zęba i ogólnie dolegliwości ze strony jamy ustnej.

Co na ból zębów od zatok?

Bóle zębów nie zawsze muszą mieć związek z brakiem dbałości o jamę ustną i pojawiającą się próchnicę. Okazuje się, że przyczyną nierzadko są problemy z zatokami, ale działa to również w drugą stronę – popsute zęby mogą szkodzić zatokom. Niemniej, ból zęba od zatok pojawia się w związku ze wzrostem ciśnienia, które powoduje zbierająca się wydzielina, zatykająca ujście zatok i blokująca przepływ powietrza. Z racji tego, że zatoki szczękowe i zęby sąsiadują ze sobą – pojawia się promieniujący ból.

Jeżeli dolegliwości wynikają z powodu zapalenia zatok, konieczne jest ich wyleczenie. W takim wypadku niezbędna może okazać się wizyta u lekarza. Specjalista powinien przepisać odpowiednie leki przeciwzapalne, zmniejszające przekrwienie błon śluzowych np. aerozol do nosa Otrivin, a czasami może zdecydować o podaniu antybiotyków. Wszystko jest zależne od indywidualnego stanu pacjenta.

Sposób na ból dziąseł

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej niesie ze sobą tragiczne skutki nie tylko dla zębów, ale także dla dziąseł. Stąd mogą pojawiać bóle dziąseł, opuchlizna i krwawienie, a nawet ruszanie się zębów. W bólu i zapaleniu dziąseł sprawdzi się żel miejscowo odkażający i działający przeciwbólowo, bazujący na salicylanie choliny – Sachol żel stomatologiczny.

W takich wypadkach bardzo ważne jest regularne i właściwe mycie zębów – co najmniej 2 razy dziennie. Należy używać do tego dobrej jakości pasty z wysoką zawartością fluorku. Warto też zwrócić uwagę na to, by była dedykowana np. do ochrony dziąseł. W przypadku istotnie odsłoniętych szyjek zębowych może sprawdzić się Elmex żel z aminofluorkami – Olaflur, Dectaflur, Sodu fluorek.

Codzienne szczotkowanie zębów warto wzbogacić również nitkowaniem, które pomoże pozbyć się głęboko zalegających resztek pokarmów oraz płynem do płukania jamy ustnej, który dodatkowo zapewni jeszcze większą czystość, świeżość i efekt wybielenia.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *