Wstyd przed dentystą

Spis treści

Wstyd przed dentystą jest zjawiskiem całkiem naturalnym, zwłaszcza jeśli dana osoba zmaga się z wadami zgryzu lub zaniedbała swoje zęby. Należy odróżnić wstyd przed dentystą od strachu przed wizytą u dentysty, co ma swoją fachową nazwę „dentofobia„. W pierwszym przypadku wstyd można minimalizować lub wręcz całkowicie usunąć, starannie dbając o higienę jamy ustnej. Drugi przypadek wymaga najczęściej pomocy psychoterapeutycznej.

Wstyd przed dentystą

Wstyd przed dentystą – z czego wynika?

Wstyd przed dentystą nie ma większego uzasadnienia w praktyce. Są to indywidualne odczucia danej osoby, która odczuwa wstyd i zakłopotanie, obawiając się oceny ze strony specjalisty, a niekiedy nawet wyśmiewania po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Takie subiektywne odczucia mogą brać się z wielu przyczyn, najczęściej są nimi jednak:

  • wady zgryzu – w szczególności, jeśli pacjent był z tego powodu wyśmiewany wcześniej, na przykład w szkole czy w miejscu pracy. Wyśmiewanie z wady zgryzu dotyczy zwłaszcza dzieci, jednak trauma pozostaje w człowieku nierzadko przez całe dorosłe życie;
  • zaniedbanie higieny jamy ustnej, znaczna ilość płytki nazębnej i kamienia nazębnego, próchnica – co również prowadzi do wstydu przed osądzaniem swoich postępowań i zaniedbań;
  • niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji swojego wyglądu z różnych przyczyn, kiepska samoocena;
  • nerwica, różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i emocjonalne;
  • ubytki w jamie ustnej.

Bardzo często zdarza się, że wstyd przed dentystą odczuwa osoba, która ma ładny, zdrowy uśmiech. Wciąż do końca nie wiadomo, dlaczego dana osoba może odczuwać konkretne emocje.

Zobacz również: Lęk przed dentystą.

Wstyd przed dentystą – objawy

Osoba wstydząca się dentysty stara się jak najrzadziej uczęszczać na przeglądy stomatologiczne, co niestety przekłada się negatywnie na zdrowie jej jamy ustnej. Rekomenduje się choćby co półroczne higienizacje zębów, aby w profesjonalny sposób pozbyć się kamienia nazębnego i płytki nazębnej, a także zabezpieczyć zęby przed próchnicą preparatami zawierającymi fluor. Pacjent z silnym poczuciem wstydu omija wizyty profilaktyczne i kontrolne, decydując się na odwiedzenie dentysty dopiero wtedy, gdy zaczyna zmagać się z bólem zęba czy innym problemem w obrębie jamy ustnej. Jeśli już jest na wizycie, przeważnie nie otwiera ust wystarczająco szeroko, a dentysta musi specjalnie o to poprosić. Podczas wizyty taki pacjent odczuwa tremę, stres, zaniepokojenie. Emocje te odczuwane są również przed wizytą, zaś jej zakończenie jest dla takiej osoby znaczną ulgą.

Wstyd przed dentystą – sposoby

Każda osoba odczuwająca wstyd przed wizytą u dentysty powinna pamiętać o:

  • starannym dbaniu o higienę jamy ustnej, aby nie mieć powodów do wstydu i stresu – higiena obejmuje dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia (rano i wieczorem), poprzedzone nitkowaniem zębów i przestrzeni międzyzębowych, systematyczne uczęszczanie na kontrole stomatologiczne i higienizację zębów oraz szybkie leczenie wszelkich problemów zdrowotnych jamy ustnej;
  • budowaniu swojej pewności siebie, jeśli jest ona niska. Można tego dokonać w sposób profesjonalny, drogą wizyt u psychoterapeuty, jak również samodzielnie, dbając o swoje zdrowie psychiczne, czytając motywujące książki, kierując się w życiu afirmacjami;
  • korekcji zgryzu w gabinecie ortodontycznym;
  • nauce szerokiego uśmiechania się z jednoczesnym pokazywaniem zębów – im bardziej zasłaniamy swoje zęby podczas uśmiechania się, tym intensywniej inni wpatrują się w nie, poszukując przyczyn takiego zachowania.

Jeśli wstyd jest wyjątkowo uciążliwy, również można skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Pomoże on zrozumieć człowiekowi, skąd w danym przypadku bierze się ta emocja, czy rzeczywiście ma uzasadnienie i jak sobie z nią radzić w bardziej kreatywny sposób. Na szczęście większość przypadków ma dobre zakończenie, pacjentowi udaje się trwale wyeliminować wstyd przed dentystą ze swojego życia.



Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *