Korekcja zgryzu

Spis treści

Korekcja zgryzu to ważna czynność w dążeniu do dbania o zdrowie, urodę i samopoczucie. Jej celem jest wyprostowanie uzębienia i pozbycie się wady zgryzu. Choć najlepiej korekcję rozpocząć już w wieku dziecięcym lub nastoletnim, równie dobrze zdecydować się na nią mogą osoby dorosłe. W dzisiejszych czasach usunąć można praktycznie każdą wadę zgryzu.

Korekcja zgryzu

Korekcja zgryzu – na czym polega?

Korekcja zgryzu polega na stosowaniu indywidualnie wykonanych i dobranych aparatów ortodontycznych celem stopniowego prostowania zębów. Aparaty te mogą być ruchome (zdejmowane) lub nieruchome (stałe, bez możliwości zdjęcia). Także wybór aparatów nieruchomych jest niezwykle szeroki, wyróżnia się m.in.:

Korekcja zgryzu to proces wieloetapowy, wymagający częstych wizyt u ortodonty celem dopasowywania aparatu na zęby do zmieniających się warunków zgryzowych. Proces ten może trwać parę miesięcy, jak również 3 lata. Wszystko zależy od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu.

Dodatkowo nierzadko niezbędne są działania pomocnicze, takie jak usunięcie niektórych zębów (zwłaszcza przy silnych stłoczeniach zębów) czy zastosowanie maski twarzowej (np. przy nieprawidłowo zlokalizowanej bródce). Mechanizm korekcji zgryzu opiera się na wywieraniu siły na poszczególne zęby. Oddziałuje ona na nie za pośrednictwem zamków ortodontycznych przyklejonych do zębów.

Etapy korekcji zgryzu

Korekcja zgryzu przebiega wieloetapowo. Klasycznie w przypadku aparatu stałego może prezentować się następująco:

  • wizyta kontrolna wraz z wykonaniem zdjęcia RTG, wycisków łuków zębowych i zaplanowaniem całego procesu terapeutycznego;
  • założenie gumek separacyjnych podczas oczekiwania na gotowy aparat, jeśli jest to konieczne – jeśli nie, etap ten jest pomijany;
  • założenie aparatu stałego, udzielenie zaleceń do domu;
  • wizyty kontrolne co 4-6 tygodni, na których ortodonta będzie zmieniać łuki aparatu ortodontycznego, aby mogły one w dalszym ciągu prostować zęby za pośrednictwem zamków;
  • zdjęcie RTG przed zakończeniem leczenia, aby ocenić, czy wszystko jest w porządku;
  • rozmowa z pacjentem odnośnie satysfakcji z uzyskanych efektów leczenia;
  • zdjęcie aparatu stałego i założenie retainera, czyli krótkiego druciku na językowej powierzchni zębów dolnych, aby utrwalić efekt prostych zębów;
  • wykonanie szyny na noc na górne zęby, aby utrwalić efekt leczenia ortodontycznego.

Ruchomy aparat ortodontyczny wyróżnia się tym, że nie jest mocowany do zębów na stałe. Pacjent może sam zakładać go i zdejmować, np. do jedzenia czy do szczotkowania zębów. Aparat ruchomy nie ma więc zamków, co sprawia, że wizyty kontrolne nie muszą odbywać się tak często. Działa jednak nieco słabiej i nie jest w stanie korygować bardzo zaawansowanych wad zgryzu.

Korekcja zgryzu u dorosłego

Korekcja zgryzu u pacjentów dorosłych jest z reguły nieco dłuższa niż w przypadku dzieci z taką samą wadą, ponieważ proces kostnienia i wzrostu zębów jest już całkowicie zakończony. Co się z tym wiąże, zęby są mniej podatne na odkształcenia, a więc i na działanie aparatu. Warto zaznaczyć, że korekcję zgryzu można rozpocząć w każdym wieku, nie ma tu górnej granicy. Zęby muszą być jednak w pełni wyleczone.

Korekcja zgryzu u dziecka

Korekcja zgryzu u dzieci trwa odpowiednio krócej, ponieważ zęby wciąż rosną, są więc podatne na odkształcenia wywoływane za pomocą aparatu. Założenie aparatu jest korzystne również ze względów finansowych. W ramach ubezpieczenia NFZ osoby dorosłe nie mają refundowanego leczenia ortodontycznego żadnym rodzajem aparatu ortodontycznego, jednak dzieci aparat ortodontyczny jest bezpłatny do 12. roku życia. Wczesne skorygowanie zgryzu sprawia, że dziecko nie będzie zmagać się z wadami wymowy, jak również wada nie wpłynie na niechciany rozwój rysów twarzy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mew J., Przyczyny i leczenie wad zgryzu, Ortotropia, 5/2021.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *