Aparat lingwalny

Spis treści

Aparat lingwalny to rodzaj ortodontycznego aparatu stałego, charakteryzujący się zakładaniem zamków od strony językowej, a nie policzkowej czy wargowej, co ma miejsce w klasycznych aparatach ortodontycznych. Dzięki temu leczenie ortodontyczne przebiega niezauważone przez postronne osoby. Cena takiego aparatu jest jednak wyższa, a samo leczenie może nieco się wydłużyć.

Aparat lingwalny

Aparat lingwalny – charakterystyka

Aparat lingwalny to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą sobie pozwolić na widoczne leczenie ortodontyczne. Zamki ortodontyczne i łuki ortodontyczne umieszczane są po stronie językowej (wewnętrznej) zębów, zatem podczas szerokiego uśmiechania się aparat nie jest widoczny. Istnieje wiele modyfikacji aparatów lingwalnych. Ostatnimi czasy popularny jest choćby aparat językowy Incognito, różniący się od aparatu klasycznego m.in. brakiem pierścieni.
W przypadku techniki lingwalnej używa się zarówno innych zamków, jak i innych łuków, niż w technice zewnętrznej. Każdorazowo zamki muszą być przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, drogą odpowiedniego ukształtowania ich podstaw (powierzchnie zamków lingwalnych idealnie odwzorowują kształt zębów od strony językowej). Zalety aparatów lingwalnych:

  • maksymalnie estetyczny, niewidoczny sposób leczenia wad zgryzu;
  • możliwość leczenia niemal każdej wady zgryzu;
  • mniejsze ryzyko próchnicy na powierzchniach zębów z przyklejonymi zamkami, jako że mają one stały kontakt ze śliną;
  • brak ograniczeń wiekowych.

Aparat lingwalny jest jednak dość drogi. Jeden łuk kosztuje średnio 4500 zł, zaś łuk aparatu klasycznego około 2000 zł.

Aparat lingwalny – leczenie wad zgryzu

Zastosowanie aparatu lingwalnego umożliwia dokładne kontrolowanie wychylenia lub przechylenia siekaczy dolnych, w efekcie czego unika się obciążenia przyzębia, co byłoby niemożliwe w przypadku zastosowania aparatu zewnętrznego, gdzie użyty np. teleskop Herbsta może powodować niekontrolowane wychylenie koronowe siekaczy dolnych. Należy również mieć na uwadze, że początkowo leczenie aparatem lingwalnym może być uciążliwe i mało komfortowe. Większość pacjentów doświadcza seplenienia, nadmiernego ślinienia się oraz podrażnienia języka w miejscu jego kontaktu z zamkami. Tkanki przyzwyczajają się już po kilku dniach (maksymalnie po 2 tygodniach). Wówczas noszenie aparatu lingwalnego jest wręcz niezauważane dla pacjenta.

Leczenie aparatem lingwalnym wymaga lepszej, dokładniejszej higieny jamy ustnej, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych, klejonych na powierzchniach policzkowych i wargowych zębów. Wszystko przez to, że widoczność elementów aparatu lingwalnego jest znacznie ograniczona. Zwłaszcza w odniesieniu do górnego łuku zębowego.

Aparat lingwalny – czas leczenia

Leczenie wad zgryzu aparatem lingwalnym jest dłuższe niż leczenie aparatem klasycznym, przy którym średni czas leczenia wynosi 1,5-2 lat. Aparat lingwalny wiąże się z leczeniem o długości 2-2,5 lat. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a czas noszenia aparatu ortodontycznego w obu przypadkach w dużej mierze zależy od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu.

Dla kogo aparat lingwalny?

Za pomocą aparatu lingwalnego korygować można znaczną większość wad zgryzu bez względu na wiek pacjenta. To dobre rozwiązanie dla każdego, dla kogo wygląd zewnętrzny ma kluczowe znaczenie, np. w związku z wymaganiami zawodowymi. Aparat lingwalny jest rekomendowany dla osób, które mogą być uczulone na niektóre materiały używane w tradycyjnych aparatach, jak np. nikiel. Taki aparat wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu szerokiej gamy wad zgryzu – zarówno drobnych nieprawidłowości (luki między zębami, lekkie przewężenia), jak i bardziej złożonych (zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, zgryz głęboki).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bednarczyk A., Zadrutowani, czyli co czeka posiadaczy aparatu ortodontycznego, Apteka Niezapominajka, 3/2018.
  2. Łoza-Sołtyk K., Nieoperacyjne leczenie tyłozgryzu aparatem lingwalnym z wykorzystaniem teleskopów Herbsta, Stomatologia po Dyplomie, 3/2022.
  3. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *