Dentofobia

Spis treści

Dentofobia (potocznie lęk przed dentystą) to inaczej paniczny lęk przez wizytą u dentysty, a zwłaszcza przed wszelkimi zabiegami wykonywanymi w jamie ustnej. Nierzadko lęk ten nasila się nawet podczas zupełnie prozaicznych czynności, takich jak umawianie terminu wizyty. Pacjent bezpodstawnie kojarzy gabinet stomatologiczny z bólem i cierpieniem. Konsekwencjami przeżywania dentofobii jest m.in. unikanie odwiedzania dentysty, co skutkuje złym stanem jamy ustnej.

Dentofobia

Dentofobia – przyczyny

Czynnikiem w pewnym stopniu wyjaśniającym, dlaczego u niektórych osób już niewielkie zmiany sytuacyjne wywołują silne reakcje lękowe, podczas gdy dla innych nie stanowią problemu, może być przejawiany przez człowieka określony typ osobowości. Lęk i fobia są zjawiskami osobniczymi i całkowicie indywidualnymi. Mogą pojawić się nawet w przypadku pacjentów, którzy wcześniej nie doświadczyli żadnej traumy w gabinecie stomatologicznym. Za przyczynę pojawienia się dentofobii uznaje się także specyficzny dźwięk wydobywający się z włączonych maszyn czy też charakterystycznego zapachu roznoszącego się w gabinecie. Pod uwagę warto wziąć takie elementy jak ubiór personelu czy sam widok specjalistycznego sprzętu medycznego.

Przeprowadzono badanie, w którym przyjrzano się bliżej pacjentom wykazującym dentofobię. Około 60% pacjentów za przyczynę swojej fobii podaje ból i przykre doświadczenia w przeszłości, co ma ogromne znaczenie. Tym bardziej, jeśli trauma została przeżyta w dzieciństwie. Kolejne 36% to pacjenci uskarżający się na złe podejście lekarza, który nie spełnił ich oczekiwań traktując swoją pracę przedmiotowo. Natomiast co piąty pacjent stwierdził, że nie wytrzymuje swojej bezsilności podczas zabiegu.

Konsekwencje dentofobii

Unikanie wizyt u stomatologa może mieć fatalne konsekwencje. W dużym stopniu wzrasta ryzyko próchnicy, kamienia nazębnego, stanów zapalnych dziąseł czy chorób przyzębia. Osoby cierpiące na dentofobię często zmagają się z problemem nieświeżego oddechu. Dla przypomnienia, raz na pół roku zaleca się higienizację zębów (skaling zębów, piaskowanie zębów, fluoryzacja zębów). Wpływa to na jakość życia codziennego, ponieważ zmniejsza pewność siebie i powoduje odizolowanie się od osób trzecich.

Nieleczone choroby zębów i jamy ustnej prowadzą do dolegliwości bólowych. Nierzadko żeby je wyleczyć należy wprowadzić dłuższe i niekomfortowe leczenie, co dla pacjenta z dentofobią będzie sporym, negatywnym przeżyciem. Właśnie dlatego lepiej przełamać swój strach i dbać o uzębienie na bieżąco.

Dentofobia – jak leczyć?

Kluczem do pozbycia się dentofobii lub choćby do zmniejszenia jej nasilenia jest znalezienie dobrego, sprawdzonego dentysty charakteryzującego się odpowiednim podejściem. Dobrze, aby miał doświadczenie w pracy z panikującymi pacjentami. Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty należy poinformować go o swojej przypadłości, co z całą pewnością wpłynie na przebieg całej wizyty i zwiększoną wyrozumiałość. Znaczna większość ankietowanych we wspomnianym wcześniej badaniu pacjentów wskazała, że preferują dokładne przedstawienie planu terapii. Chcą wiedzieć co ich czeka, na co mają się przygotować i jakie efekty uzyskają. Stomatolog powinien więc dokładnie przedstawić plan leczenia, lecz bez zbędnych szczegółów, które mogłyby spowodować napad paniki.

Podczas wizyty w gabinecie warto również próbować prostych sposobów zmniejszających stres. Jeśli to możliwe, warto poprosić stomatologa o puszczenie filmu lub muzyki, a następnie skupić się na nich i nie myśleć o zabiegu. W ręce można trzymać antystresową piłeczkę do ściskania.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych, bezpiecznych i bezbolesnych metod znieczulania. Są one bardzo delikatne, dostosowane do sytuacji pacjenta. Zawsze można w pierwszej kolejności znieczulić dziąsło specjalnym żelem, a następnie zdecydować się na komputerowe znieczulanie. Stomatolog z pewnością dobierze najmniej nieprzyjemną metodą. Jeśli nic nie pomaga, a pacjent w dalszym ciągu unika wizyt u stomatologa, warto udać się do psychoterapeuty i popracować nad źródłem swojego lęku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krufczyk M., Dentofobia – jak oswoić przerażonego pacjenta, Magazyn Stomatologiczny, 1/2011.
  2. Czerżyńska M., Orłow P., Milewska A., Choromańska M., Dentofobia, Nowa Stomatologia, 22/2017.
  3. Uram M., Społeczne uwarunkowania zjawiska dentofobii – problem dzieci i dorosłych, Zeszyty Naukowe Uczelni Jana Wyżykowskiego, 11/2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *