Obłożony język to pojęcie powszechnie stosowane w odniesieniu do opisywania charakterystycznego nalotu na języku. Nalot ten może mieć przyczyny zarówno patologiczne, jak i fizjologiczne, niebędące powodem do zmartwień. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek inne dolegliwości, nalot przybiera niepokojący kolor lub ma charakter przewlekły, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej oraz ze stomatologiem.
Obłożony język – przyczyny
Przyczyn obłożonego języka może być wiele, co należy analizować w zależności od koloru nalotu. Może to prezentować się następująco:
- biały nalot na języku – najczęściej jest konsekwencją nagromadzenia się płytki nazębnej na powierzchni języka, co może mieć miejsce z samego rana po przebudzeniu się, wieczorem po całym dniu, jeszcze przed umyciem zębów czy przy braku dostatecznej higieny jamy ustnej. Nie jest to sytuacja szczególnie niepokojąca, choć wskazuje na konieczność wyszczotkowania zębów bez pomijania języka. Nieco rzadziej biały nalot może występować w przebiegu infekcji (na przykład gorączki, przeziębienia, grypy, anginy), pleśniawki jamy ustnej (po starciu nalotu pojawia się zaczerwieniona powierzchnia języka), zaburzeń trawienia, anemii z niedoboru żelaza czy leukoplakii (wówczas nalot lokalizuje się również na innych błonach śluzowych jamy ustnej i ma charakter zbity);
- żółty nalot na języku – może wskazywać na palenie papierosów, złą higienę jamy ustnej lub żółtaczkę, najczęściej rozwijającą się w przebiegu chorób wątroby;
- czerwony nalot na języku – przede wszystkim nie należy mylić go z fizjologiczną powierzchnią języka, która w warunkach prawidłowych powinna być lekko różowa. Jeśli pojawia się czerwony nalot, może on wskazywać na szkarlatynę, znaczny niedobór witaminy B12, różnego rodzaju stany zapalne języka i jamy ustnej;
- brązowy nalot na języku – zgodnie z tradycyjną medycyną chińską diagnozującą na podstawie języka, brązowy nalot może wskazywać na upośledzenie czynności nerek. W medycynie zachodniej uważa się jednak, że najczęściej jest konsekwencją przyjmowania niektórych leków lub zaawansowanej grzybicy jamy ustnej;
- czarny nalot na języku – problem określany jest zazwyczaj jako czarny włochaty język i zwykle nie wiąże się z żadnymi poważnymi problemami zdrowotnymi, lecz wskazuje na nadmierne palenie papierosów lub złą higienę jamy ustnej.
Język obłożony może wiązać się też z codzienną dietą, w której znajdują się produkty barwiące. Przykładem są choćby owoce jagodowe, które mogą przejściowo zmieniać zabarwienie języka i tworzyć na nim fioletowy lub niebieskawy nalot. Produkty przyrządzone z buraków mogą tworzyć nalot czerwony. Podobnie jak różnego rodzaju słodycze o określonych kolorach, do których przygotowania wykorzystano barwniki.
Zobacz również: Truskawkowy język.
Obłożony język – objawy
Obłożony język, jeśli wynika z barwiących produktów spożywczych, nie powoduje absolutnie żadnych dolegliwości. Nalot ustępuje po paru godzinach lub po dokładnym wyszczotkowaniu jamy ustnej. Jeśli nalot pojawia się wskutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, mogą towarzyszyć mu objawy takie jak nadwrażliwość zębów, zapalenie miazgi zęba, krwawiące dziąsła, kamień nazębny naddziąsłowy i poddziąsłowy, nieprzyjemny zapach z ust. Obłożony język wynikający z przyczyn patologicznych może generować pękanie powierzchni języka, pieczenie, ból, stany zapalne w obrębie jamy ustnej i wiele innych dolegliwości związanych z chorobą podstawową.
Diagnostyka obłożonego języka
Pojawienie się niepokojącego nalotu na języku warto skonsultować w pierwszej kolejności ze stomatologiem, który potwierdzi lub wykluczy problemy w obrębie jamy ustnej. Najczęściej odbywa się to wyłącznie na podstawie kontroli stomatologicznej. Jeśli nalot nie wynika z chorób jamy ustnej, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do dermatologa, który skieruje na szczegółowe badania krwi, a w razie potrzeby pobierze zeskrobiny z języka do badań laboratoryjnych.
Obłożony język – leczenie
Leczenie obłożonego języka zawsze powinno być przyczynowe. Jeśli więc wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, wymaga wdrożenia natychmiastowych zmian w tym zakresie – szczotkowanie zębów powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem), a poprzedza je nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Niekiedy pacjent może wymagać antybiotykoterapii, farmakoterapii przeciwgrzybiczej, stosowania glikokortykoidów i innych leków zaleconych przez lekarza. Obecność nalotu bez względu na jego przyczynę można doraźnie zmniejszać za pomocą ziołowych, odkażających płukanek do jamy ustnej oraz dbając o higienę zębów.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Jej zadaniem jest wzmocnienie organizmu i w naturalny sposób wspomaganie procesu jego oczyszczenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.