Choroby od nieleczonych zębów

Spis treści

Choroby od nieleczonych zębów to realne zagrożenie wszystkich pacjentów, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej i bieżące leczenie schorzeń tej okolicy. Niektóre powikłania mogą być naprawdę groźne, zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych, choć nie tylko. Często bagatelizowanym problemem jest brak leczenia zębów mlecznych u dzieci, z myślą, że i tak wypadną. Konsekwencje braku działań mogą być poważne. Jakie są najczęstsze choroby od nieleczonych zębów?

Choroby od nieleczonych zębów

Angina i infekcje gardła

Na powierzchni zębów, podobnie jak w całej jamie ustnej, żyją miliardy bakterii. Jeśli higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, na powierzchni szkliwa i w przestrzeniach międzyzębowych odkłada się płytka nazębna, bogata w bakterie patogenne. Wraz z upływem czasu płytka może ulegać mineralizacji i przekształcać się w kamień nazębny. Gardło znajduje się w bliskiej okolicy przedsionka jamy ustnej i zębów, dlatego wszelkie bakterie nagromadzone w tej okolicy mogą z łatwością przemieszczać się w kierunku gardła, również wraz ze śliną. Tam wywołują różnego rodzaju infekcje związane z silnym bólem gardła, jego obrzękiem, zaczerwienieniem i powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych. Warto wiedzieć, że jeśli w tym czasie nie zadba się o higienę jamy ustnej, bakterie te mogą z gardła rozprzestrzeniać się do znacznie bardziej oddalonych układów.

Choroby reumatyczne

Choć tak naprawdę niewyleczone zęby nie wywołują chorób reumatycznych, jednak znacznie nasilają ich przebieg i zaostrzają poszczególne objawy. Udowodniono to na podstawie licznych badań klinicznych, przeprowadzanych głównie na pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) oraz toczniem rumieniowatym układowym. Naukowcy coraz częściej uważają, że niewyleczone zęby i problemy w obrębie jamy ustnej można zaliczyć do czynników ryzyka chorób reumatycznych, których dokładne przyczyny tak naprawdę wciąż nie zostały poznane.

Poważne choroby kardiologiczne

Choroby kardiologiczne, a więc skupiające się głównie wokół mięśnia sercowego, mogą być wywołane nieleczonymi schorzeniami w obrębie jamy ustnej i zębów, co również zostało potwierdzone badaniami. Wykazano, że bakterie zaangażowane w rozwój próchnicy w jamie ustnej mogą przenikać do krwiobiegu i prowadzić do podwyższenia poziomu białka C-reaktywnego – markera stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Tym samym wzrasta ryzyko między innymi zapalenia wsierdzia, osierdzia i mięśnia sercowego, infekcji zastawek serca, a nawet zawału serca.

Przewlekłe lub częste bóle głowy

Bóle głowy są dolegliwością znacznie pogarszającą jakość życia codziennego, zwłaszcza jeśli mają charakter przewlekły lub nawracający. Zęby znajdują się w bliskim sąsiedztwie mózgu. Ten zaś odbiera bodźce czuciowe i bólowe w intensywny sposób. Wszelkie nieleczone infekcje zębów i jamy ustnej mogą generować stan zapalny i ból promieniujący aż do głowy czy oczu. Może pojawić się uczucie rozsadzania głowy od środka lub wzmożonego ciśnienia w gałkach ocznych. Bardzo często odczucia te są ostre, choć mogą być też tępe i rozlane. Warto zaznaczyć, że bóle głowy od zębów nie zawsze wiążą się z infekcjami. Także nieleczone wady zgryzu czy schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych mogą być ich przyczyną.

Bóle zatok

Zatoki to puste, pneumatyczne przestrzenie zlokalizowane w obrębie głowy, na przykład w okolicy przynosowej. Ich celem jest oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, jak również wyrównywanie różnicy ciśnień powstających podczas oddychania, ochrona wrażliwych struktur mózgowia czy zmniejszanie ciężaru głowy. Niestety zatoki są bardzo podatne na infekcje, zwłaszcza te pochodzące z górnego odcinka przewodu oddechowego lub właśnie z jamy ustnej. Bakterie mają bardzo krótką drogę do pokonania między zębami a zatokami. W efekcie mogą wywoływać stany zapalne i uczucie zatkanych zatok, a także mogą przyczyniać się do powstawania gęstej, ropnej wydzieliny i uczucia zatkanego nosa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rożniatowski P., Piróg-Bednarska A., Kobylińska A., Gozdowski D., Olczak-Kowalczyk D., Kliniczne konsekwencje nieleczonej próchnicy wczesnego dzieciństwa u dzieci z wysokim ryzykiem próchnicy w dużym mieście w Polsce, J Stoma 2016; 69, 6: 620-630.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *