Powoli mijają już czasy, gdy marihuanę kojarzy się wyłącznie z nielegalnymi narkotykami. Coraz większe grono pacjentów stosuje z powodzeniem leczniczą marihuanę z apteki na swoje różnorodne choroby i dolegliwości. Czy medyczna marihuana może sprawdzić się również w przypadku problemów skórnych? Kiedy znajduje zastosowanie? Sprawdzamy!
Marihuana medyczna a dolegliwości skórne
Skóra człowieka jest jego największym organem. Różnego rodzaju choroby i dolegliwości skórne nie należą zatem do rzadkości i mogą wiązać się z czynnikami genetycznymi, autoimmunologicznymi, środowiskowymi i wieloma innymi. Leczenie chorób skóry nie w każdym wypadku jest szybkie i efektywne – niekiedy pacjenci latami walczą ze swoimi schorzeniami bez większych sukcesów, stosując leki miejscowe i ogólne. Alternatywą do leczenia różnych problemów skórnych może być terapia konopna – medyczna marihuana znajduje zastosowanie przy wielu schorzeniach dermatologicznych.
Wskazaniem do stosowania leczniczej marihuany są w szczególności choroby zapalne i autoimmunologiczne skóry. Leczenie konopiami wykorzystywane jest między innymi przy chorobach takich jak łuszczyca oraz AZS. Terapia konopna może sprawdzić się również w przypadku egzemy, poza tym wskazaniem do jej stosowania mogą być różnego rodzaju wysypki, czy też świąd skóry.
Recepta na leczniczą marihuanę – jak zdobyć?
Biorąc między innymi pod uwagę, ile medyczna marihuana ma THC i jak wpływa na organizm, do jej zakupu uprawnione w Polsce są tylko osoby posiadające wystawioną przez lekarza e-receptę. Aby wymienić szczegółowo, na co pomaga medyczna marihuana lub gdzie znajduje zastosowanie bądź gdzie upatruje się jej potencjał, można by pisać godzinami, stąd tak duże zainteresowanie pacjentów suszem konopnym. Receptę na leczniczą marihuanę można dostać nie tylko w placówce stacjonarnej, ale też online – przykładem może być Centrum Marihuany, gdzie pacjentom może być przepisana medyczna marihuana, a łuszczyca to tylko jedno z wielu wskazań do terapii.
Leczenie konopne traktowane jest jako terapia alternatywna. Susz konopny zapisuje się zazwyczaj pacjentom, w przypadku których konwencjonalne leczenie zawiodło lub związane jest z dokuczliwymi działaniami niepożądanymi. Zawsze to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopnego, a także ustala odpowiednią dawkę i kontroluje przebieg terapii pacjenta. Decydując się na leczniczą marihuanę, należy liczyć się z kosztami, które trzeba będzie pokryć – susz konopny nie jest refundowany.
Problemy skórne a marihuana medyczna – co warto wiedzieć?
Jeśli pacjent zmaga się z dolegliwościami skórnymi, w przypadku których tradycyjna medycyna okazuje się niewystarczająco skuteczna lub chciałby sprawdzić, jak w jego przypadku zadziała medyczna marihuana, powinien skonsultować się z lekarzem. Leczniczą marihuanę stosuje się przy różnych chorobach dermatologicznych, dlatego najlepszą opcją będzie zgłoszenie się do doświadczonej w terapii konopnej kliniki. W takim miejscu ocenione będzie dotychczasowe leczenie pacjenta i jego efektywność, a w przypadku zakwalifikowania się do terapii konopnej lekarz ustali też odpowiedni schemat leczenia. Kontakt online z lekarzem to wygodna opcja zwłaszcza dla osób z mniejszych miast, którzy mają daleko do specjalistów od terapii kannabinoidami.
Kannabinoidy mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, poza tym mogą pomagać w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Trzeba jednak też pamiętać, że wciąż potrzebne są poszerzone badania dotyczące skuteczności kannabinoidów przy leczeniu wybranych problemów skórnych.
Artykuł sponsorowany