Fizjoterapia stomatologiczna jest formą fizjoterapii zajmującą się leczeniem schorzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Poprzez stosowanie takich metod jak kinezyterapia czy terapia manualna można wyeliminować zaburzenia czynności narządu połykania, mowy i żucia. Pacjent przed przystąpieniem do terapii powinien odbyć szczegółowe badania, na podstawie których będzie możliwe dopasowanie właściwych zabiegów. Czym jest rehabilitacja stomatologiczna? Jakie techniki są stosowane w fizjoterapii stomatologicznej? Czy fizjoterapia stomatologiczna pomoże w leczeniu bruksizmu?
Czym jest rehabilitacja stomatologiczna
Fizjoterapia stomatologiczna jest to gałąź rehabilitacji, której celem jest zrównoważenie napięć w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a także niwelowanie dolegliwości bólowych występujących w tym obszarze. Przyczyną dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może być stres, zła dieta, zaburzenia postawy ciała czy też słaba aktywności fizyczna. Zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych mogą wystąpić również na skutek wady zgryzu lub niewłaściwej higieny jamy ustnej, która może doprowadzić do powstania próchnicy.
Od czego należy zacząć?
Zanim zaczniemy właściwą terapię, musimy kolejno ustalić i zlikwidować przyczyny wpływające na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Jeżeli mamy zaburzenia zgryzu, musimy zastosować leczenie ortodontyczne, a jeśli mamy objawy próchnicy, najpierw należy wyleczyć jamę ustną. Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie różnego rodzaju ćwiczeń również może być składową rehabilitacji stomatologicznej.
Co wchodzi w zakres rehabilitacji stomatologicznej?
Aby skutecznie wyeliminować wszelkiego rodzaju przypadłości występujące w obrębie narządu żucia oraz mięśni szyi i głowy stosuje się wszelakie zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, a także nieinwazyjnych metod leczenia narządu ruchu. Nie tylko staw skroniowo-żuchwowy może być przedmiotem fizjoterapii stomatologicznej, ale i takie części ciała jak zęby, język czy podniebienie, które odpowiedzialne są za szereg funkcji m.in. za oddychanie czy przełykanie.
Fizjoterapia stomatologiczna może mieć wpływ na proces leczenia ortodontycznego. Zawroty i bóle głowy, szumy uszne czy zaburzenia czucia spowodowane długotrwałym noszeniem aparatu ortopedycznego można ograniczyć lub całkiem wyeliminować stosując odpowiednie techniki rehabilitacji stomatologicznej. Z kolei w endodoncji, która zajmuje się m.in. terapią miazgi zęba, rehabilitację stomatologiczną wykorzystuje się w celu poprawy kondycji żuchwy.
Jakie techniki są stosowane w fizjoterapii stomatologicznej?
Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego w zależności od dolegliwości, z jakimi ma do czynienia pacjent, wykorzystuje różne metody leczenia. Aby skutecznie wyeliminować napięcie mięśni w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego wykorzystuje się zabiegi z użyciem lasera czy leczenie ultradźwiękami. Termoterapia również sprawdza się w przypadku leczenia dysfunkcji okolic żuchwy.
Powszechnie stosowana jest terapia manualna oraz leczenie wad postawy. Wykonuje się również ćwiczenia odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa, aby polepszyć ruchomość stawów. Tkanki znajdujące się w tym obszarze bezpośrednio oddziałują na staw skroniowo-żuchwowy i inne mięśnie szczęki.
Aby skutecznie walczyć z bólem w obrębie szczęki i żuchwy oraz w okolicy kręgosłupa piersiowego i szyjnego używa się również specjalnych plastrów (kinezjotaping). Z rehabilitacji możemy skorzystać przed zabiegiem rozszczepu wargi, a także przy leczeniu porażenia nerwu twarzowego. Okres terapii uzależniony jest m.in. od stopnia i rodzaju dysfunkcji.
Kto wykonuje zabiegi rehabilitacji stomatologicznej?
Problemy z odwodzeniem żuchwy czy ból w okolicach szczęki może być spowodowany np. złą kondycją kręgosłupa lub chociażby wadami postawy. Dlatego dokładne zdiagnozowanie przyczyn bólu w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych jest bardzo ważne. W proces rehabilitacji stomatologicznej może być zaangażowany stomatolog, protetyk, ortodonta czy fizjoterapeuta.
W jakich dolegliwościach może pomóc fizjoterapia stomatologiczna?
Jeżeli w trakcie spożywania posiłków poczujemy, że mamy kłopot z żuciem i przełykaniem lub gdy mamy szumy uszne, lub uczucie wysadzenia gałki ocznej to jedną z przyczyn może być dysfunkcja struktur okołostawowych stawu skroniowo-żuchwowego. Rehabilitacja stomatologiczna może również pomóc, jeśli występują u nas takie objawy jak ból zębów, jamy ustnej, twarzy czy zaburzenia w pracy żuchwy.
Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego bywa pomocna w procesie leczenia urazów mechanicznych będących skutkiem wypadku samochodowego lub uderzenia oraz przy regeneracji uszkodzonych nerwów. Przydaje się również w walce z wadami postawy i zgryzu. Stosowana jest również bezpośrednio przed zabiegami operacyjnymi odbywającymi się w obrębie głowy, a także przy rekonwalescencji pacjenta.
Czy fizjoterapia stomatologiczna pomoże w leczenie bruksizmu?
Obsesyjne oraz niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami może być objawem bruksizmu. Przyczyn takich zaburzeń może być wiele, chociażby stres, refluks czy wady zgryzu. Szczególnie pod silnym wpływem stresu, który powoduje nadmierne napięcie organizmu, nasze zęby narażone są na ścieranie. Przetarte zęby są bardziej podatne na próchnicę oraz nadwrażliwość. Rehabilitacja stomatologiczna jest często łączona np. z wizytami u psychoterapeuty, gdyż wdrożenie kilku różnych terapii jednocześnie może pomóc jeszcze szybciej uporać się z problemem ścierania zębów.
Podsumowanie
Ciągły stres, złe odżywianie się oraz niska aktywność fizyczna destrukcyjnie wpływają na nasz organizm. Konsekwencją takiego trybu życia może być dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych i szyi. Aby skutecznie temu przeciwdziałać, stosuje się różnego rodzaju zabiegi mające na celu wyeliminowanie źródła bólu. Fizjoterapia stomatologiczna może przyczynić się do polepszenia naszego stanu zdrowia. Może być ona wykorzystywana jako pomocnicza terapia w leczeniu ortodontycznym lub jako samodzielna technika terapeutyczna.
Artykuł sponsorowany