Implantologia zębów – czym jest i jakie ma przeznaczenie?

Spis treści

Piękne, zdrowe zęby to nie tylko podstawa naszej pewności siebie, ale także niesamowity komfort przy najbardziej podstawowych czynnościach, jakie wykonujemy na co dzień, jak na przykład jedzenie czy rozmowa z drugim człowiekiem. Jeżeli nasze zęby są słabe, chore lub utraciliśmy je z różnych powodów, możemy zastąpić je specjalnymi implantami stomatologicznymi. Kiedy warto to zrobić i jak wygląda procedura?

Implantologia

Na czym polega implantologia?

Implantologia jest dziedziną, którą zajmują się stomatolodzy. To obecnie jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia problemów z brakiem lub niekompletnym uzębieniem. Jedną z największych zalet tej metody jest fakt, że jej skutki są trwałe i służą pacjentom przez długie lata. Implanty stomatologiczne stosowane współcześnie to również bardzo nowoczesne i zaawansowane produkty, dzięki którym nie musimy już martwić się o takie podstawowe potrzeby, jak jedzenie, rozmawianie czy zwykły uśmiech. Większość implantów wykonuje się obecnie z tytanu, który jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka i zapewnia nam wysoki komfort funkcjonowania na co dzień.

Leczenie implantologiczne – wskazania

Implanty zębowe są w stanie znacznie poprawić jakość naszego życia. Wskazaniami do ich wstawienia jest wiele różnych problemów i chorób zębów. Zaliczamy do nich kolejno: • braki międzyzębowe; • całkowity brak zębów, tzw. bezzębie; • brak zawiązków zębów stałych, zarówno pojedynczych jak i w większej liczbie. Wszczepienie implantu wykonuje się również w przypadku, gdy pacjent uległ wypadkowi lub innemu wydarzeniu w wyniku którego jego naturalne zęby uległy wybiciu lub nieodwracalnemu uszkodzeniu. Jest to także świetna alternatywa dla osób używających ruchomych protez, które zwykle wiążą się z poczuciem dyskomfortu, a często też wstydu.

Leczenie implantologiczne – przeciwwskazania

Pomimo dużej skuteczności i bezpieczeństwa leczenia braków zębowych poprzez wstawienie implantów, istnieją również przeciwwskazania do wykonania tego typu procedury. Do przeciwwskazań bezwzględnych, które całkowicie dyskwalifikują pacjenta, zaliczamy między innymi niewyrównaną cukrzycę, ciężkie problemy i choroby natury psychicznej, zaburzenia hematologiczne, obecność osteoporozy, a także chorobę nowotworową. Także brak jakichkolwiek nawyków higienicznych (i niechęć do ich wykształcenia) jest powodem, dla którego lekarz może odmówić nam wszczepienia implantu zębowego.

Dodatkowymi przeciwwskazaniami, które także często są brane pod uwagę, są również choroby układu krążenia, nerek lub wątroby, reumatoidalne zapalenie stawów, wady zgryzu i choroby przyzębia, a także wiek pacjenta wynoszący mniej niż 16 lat. Ten ostatni warunek wynika z faktu, że w tak młodym wieku kości człowieka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, w związku z czym nie można bezpiecznie osadzić implantów.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów?

Implanty Gliwice wszczepia się w znieczuleniu miejscowym, co czyni zabieg praktycznie bezbolesnym – wsþólczesne metody znieczulania są bardzo skuteczne i pozwalają nam uniknąć poczucia dyskomfortu czy bólu podczas pracy lekarza. Pierwszym etapem procedury jest zawsze konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz wykona nam odpowiednie badania, dokona oceny stanu naszych zębów oraz upewni się, że nie mamy przeciwwskazań do wykonania usługi. W tym czasie powinien on również wyjaśnić nam, jak będzie przebiegał zabieg wszczepienia implantu, a także odpowiedzieć na wszelkie nasze pytania. Następnym krokiem jest wszczepienie implantów stomatologicznych, po wcześniejszym znieczuleniu – jest ono dobierane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Umieszczenie jednego implanta zajmuje zwykle około 30 minut. Po zabiegu zaś następuje okres rekonwalescencji, z którego najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie. W tym czasie powinniśmy spożywać posiłki najlepiej w formie płynnej, pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej, a także przyjmować zalecone przez stomatologa leki oraz powstrzymywać się od palenia i stosowania innych używek.

Wszczepianie implantów zębowych – o czym warto wiedzieć?

Implant zębowy jest w stanie zastąpić naturalny ząb, jednak nigdy nie będzie on tak dobry, jak nasze naturalne kości. W związku z tym powinniśmy zawsze dokładnie pilnować stanu naszej jamy ustnej, pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji, tak aby możliwie jak najdłużej móc cieszyć się własnymi zębami. Gdy jednak widzimy, że ich stan się pogarsza, nie powinniśmy czekać zbyt długo z wizytą u stomatologa. Jeżeli zależy nam na implantach, upewnijmy się jedynie, że wybrana przez nas osoba ma dużą wiedzę z zakresu implantologii i będzie w stanie przeprowadzić nas bezpiecznie i komfortowo przez całą procedurę. Po wstawieniu implantów musimy również pamiętać o regularnych kontrolach, które zazwyczaj odbywają się w pierwszych 2-4 miesiącach od zabiegu.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *