Objaw Kochera (znany również pod nazwą objawu Ramsaya) to patologiczne zjawisko występujące w chorobie Gravesa-Basedowa. Po raz pierwszy opisał je szwajcarski chirurg Emil Theodor Kocher, stąd jego nazwa. Miało to miejsce w 1874 roku. Objaw ten jest konsekwencją upośledzenia koordynacji ruchu górnej powieki oraz gałki ocznej.
Jak wygląda objaw Kochera?
Objaw Kochera można bardzo prosto sprawdzić. Badając pacjenta wystarczy obserwować jego reakcję na unoszenie ku górze palca umieszczonego w odległości około 30 cm od jego oczu. Będzie on starał się śledzić palec, jednak prawidłowe wykonanie ruchu nie będzie możliwe, ponieważ powieka uniesie się szybciej niż gałka oczna. W efekcie pojawi się biały rąbek twardówki między tęczówką a górną powieką.
Objaw Kochera stanowi uzupełnienie objawu Graefego, co zwykle sprawdza się razem. Objaw Graefego odnosi się do śledzenia przez pacjenta obniżającego się przedmiotu. W tej wersji palec trzymany około 30 cm przed oczami chorego kierujemy ku dołowi. Efekt będzie podobny, pojawi się rąbek twardówki między tęczówką, a dolną powieką.
Jak powstaje objaw Kochera?
Jak wspomniano, objaw Kochera jest konsekwencją zaburzeń koordynacji ruchu górnej powieki i gałki ocznej. To z kolei wynika ze zmian w mięśniach poruszających gałką oczną, do czego prowadzi oftalmopatia naciekowa. Są to nacieki zapalne, w których znaleźć można dużą ilość limfocytów. Towarzyszy temu spory obrzęk powiek, tkanek oczodołów i mięśni poruszających gałką oczną. Warto wiedzieć, że w oftalmopatii naciekowej pojawiają się:
- ucisk na nerw wzrokowy;
- zaburzenia odpływu żylnego i limfatycznego z oczodołu;
- wzrost ciśnienia śródgałkowego;
- upośledzenie ruchomości mięśni okoruchowych.
Objawy Kochera jest wysoce wiarygodny i wskazuje na chorobę Gravesa-Basedowa. Jest to choroba autoimmunologiczna dotycząca tarczycy. Wywołuje stan tyreotoksykozy, co skutkuje nadmiarem hormonów tarczycy we krwi.
Zobacz również: Nerwy czaszkowe czuciowe.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Łącka K., Choroby tarczycy. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
- Rosenthal M., Choroby tarczycy, Książka i Wiedza, Warszawa 2005.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.