Nerwy czaszkowe czuciowe

Spis treści

Nerwy czaszkowe czuciowe odpowiadają za odbiór wrażeń czuciowych, płynących z narządów zmysłu. Zgodnie z definicją, nerw czuciowy to nerw odbierający bodźce czuciowe, przewodzący impulsy z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego. Należy do somatycznej części obwodowego układu nerwowego.

Nerwy czaszkowe czuciowe

Nerwy czaszkowe czuciowe i mieszane

Nerwami czaszkowymi przewodzącymi wyłącznie wrażenia czuciowe są:

Wyróżnia się także tak zwane nerwy mieszane, które prowadzą zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe. Należą do nich:

Każdy z nich pełni nieco inne funkcje, które zostały dokładniej opisane poniżej.

Funkcje nerwów czaszkowych czuciowych

Nerw węchowy – jak wskazuje nazwa – odpowiada za zmysł węchu. Przechodzi on przez blaszkę sitową kości sitowej i schodzi do jamy nosowej. Właśnie w niej, poprzez liczne receptory, odbiera informacje zapachowe.

Nerw wzrokowy zbudowany jest z setek tysięcy cienkich włókien okrytych osłonką mielinową. Powierzchnię receptorową dla bodźców wzrokowych stanowi siatkówka. Nerw ten odpowiada nie tylko za przekazywanie wrażeń wzrokowych, ale i za ich przetwarzanie.

Nerw przedsionkowo-ślimakowy przekazuje informacje słuchowe ze ślimaka znajdującego się w uchu oraz informacje dotyczące przyspieszeń liniowych i kątowych z kanałów półkolistych i łagiewki. Można zatem podsumować, że nerw ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie zmysłu równowagi oraz zmysłu słuchu.

Funkcje nerwów czaszkowych mieszanych

Nerwy czaszkowe czuciowe odpowiadają tylko za przewodzenie i przetwarzanie wrażeń czuciowych. Zaś nerwy mieszane biorą udział zarówno w odbieraniu informacji zmysłowych, jak i ruchowych. Nerw trójdzielny jest początkiem 3 gałązek nerwowych: ocznej, szczękowej i żuchwowej. Odbiera on czucie z części twarzy, zatok, jamy ustnej i opony twardej mózgu. Jego włókna ruchowe zaopatrują głównie mięśnie odpowiedzialne za żucie.

Nerw językowo-gardłowy i nerw błędny zaopatrują ruchowo mięśnie podniebienia miękkiego i gardła. Omawiając unerwienie czuciowe – nerw błędny odpowiada za unerwienie przywspółczulne trzewi, czucie w uchu zewnętrznym i odbiór enterorecepcji z narządów wewnętrznych. Zaś nerw językowo gardłowy odbiera wrażenia smakowe z 1/3 tylnej części języka oraz odpowiada za czucie w uchu zewnętrznym.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Walocha J., Anatomia prawidłowa człowieka – ośrodkowy układ nerwowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *