Nerwy czaszkowe czuciowe odpowiadają za odbiór wrażeń czuciowych, płynących z narządów zmysłu. Zgodnie z definicją, nerw czuciowy to nerw odbierający bodźce czuciowe, przewodzący impulsy z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego. Należy do somatycznej części obwodowego układu nerwowego.
Nerwy czaszkowe czuciowe i mieszane
Nerwami czaszkowymi przewodzącymi wyłącznie wrażenia czuciowe są:
- I – nerw węchowy;
- II – nerw wzrokowy;
- VIII – nerw przedsionkowo-ślimakowy.
Wyróżnia się także tak zwane nerwy mieszane, które prowadzą zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe. Należą do nich:
- V – nerw trójdzielny;
- IX – nerw językowo-gardłowy;
- X – nerw błędny.
Każdy z nich pełni nieco inne funkcje, które zostały dokładniej opisane poniżej.
Funkcje nerwów czaszkowych czuciowych
Nerw węchowy – jak wskazuje nazwa – odpowiada za zmysł węchu. Przechodzi on przez blaszkę sitową kości sitowej i schodzi do jamy nosowej. Właśnie w niej, poprzez liczne receptory, odbiera informacje zapachowe.
Nerw wzrokowy zbudowany jest z setek tysięcy cienkich włókien okrytych osłonką mielinową. Powierzchnię receptorową dla bodźców wzrokowych stanowi siatkówka. Nerw ten odpowiada nie tylko za przekazywanie wrażeń wzrokowych, ale i za ich przetwarzanie.
Nerw przedsionkowo-ślimakowy przekazuje informacje słuchowe ze ślimaka znajdującego się w uchu oraz informacje dotyczące przyspieszeń liniowych i kątowych z kanałów półkolistych i łagiewki. Można zatem podsumować, że nerw ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie zmysłu równowagi oraz zmysłu słuchu.
Funkcje nerwów czaszkowych mieszanych
Nerwy czaszkowe czuciowe odpowiadają tylko za przewodzenie i przetwarzanie wrażeń czuciowych. Zaś nerwy mieszane biorą udział zarówno w odbieraniu informacji zmysłowych, jak i ruchowych. Nerw trójdzielny jest początkiem 3 gałązek nerwowych: ocznej, szczękowej i żuchwowej. Odbiera on czucie z części twarzy, zatok, jamy ustnej i opony twardej mózgu. Jego włókna ruchowe zaopatrują głównie mięśnie odpowiedzialne za żucie.
Nerw językowo-gardłowy i nerw błędny zaopatrują ruchowo mięśnie podniebienia miękkiego i gardła. Omawiając unerwienie czuciowe – nerw błędny odpowiada za unerwienie przywspółczulne trzewi, czucie w uchu zewnętrznym i odbiór enterorecepcji z narządów wewnętrznych. Zaś nerw językowo gardłowy odbiera wrażenia smakowe z 1/3 tylnej części języka oraz odpowiada za czucie w uchu zewnętrznym.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Walocha J., Anatomia prawidłowa człowieka – ośrodkowy układ nerwowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.