Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego

Spis treści

Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego to dolegliwość, która może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze bądź alergiczne. Patogeny przedostają się do oka ze środowiska zewnętrznego lub wraz z krwią. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się najczęściej lekarz okulista.

Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego

Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego – przyczyny

Błona naczyniowa oka składa się z 3 warstw:

  • tęczówki;
  • ciałka rzęskowego;
  • naczyniówki.

Zakażenie może dotyczyć więc każdej z tych warstw lub wszystkich naraz, najczęściej jednak obejmuje tęczówkę wraz z ciałkiem rzęskowym. Głównym bodźcem zapoczątkowującym stan zapalny jest osłabienie organizmu, np. w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, co zwiększa ryzyko zakażenia bakteriami, wirusami, pasożytami czy innymi patogenami, a także zwiększa podatność tkanek na działanie czynników alergennych. Najczęściej zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego pojawia się w przebiegu chorób reumatycznych lub chorób autoimmunologicznych, takich jak:

Niekiedy diagnozuje się jednak idiopatyczne zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego. Wówczas przyczyny dolegliwości nie są znane.

Objawy zapalenia tęczówki i ciałka rzęskowego

Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego może mieć charakter ostry lub przewlekły. Objawy choroby są bardzo dokuczliwe, ponieważ błona naczyniowa oka jest mocno unerwiona. Pojawiają się:

  • łzawienie oczu;
  • silne bóle oka, nasilające się zwłaszcza porą wieczorną i nocną;
  • światłowstręt;
  • zaburzenia ostrości widzenia;
  • sinoczerwone zabarwienie oka;
  • zmiana koloru tęczówki na zielonkawy bądź lekko brunatny, w zależności od przyczyny;
  • zwężenie źrenicy i jej zniekształcenie wskutek zrostów zapalnych;
  • znaczne podrażnienie oka.

W skrajnych przypadkach możliwa jest nawet całkowita utrata wzroku, dlatego dolegliwości nie wolno bagatelizować. Zwykle zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego przebiega w sposób ostry, rzadziej w sposób przewlekły. Najcięższy przebieg ma izolowane ostre zapalenie tęczówki. U wielu pacjentów choroba ma jednak charakter nawrotowy, po wielu latach doprowadzając do rozwoju jaskry lub zaćmy.

Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego – leczenie

Leczeniem zapalenia tęczówki i ciałka rzęskowego musi zajmować się doświadczony okulista, nierzadko w warunkach szpitalnych. Na samym początku należy zróżnicować dolegliwość z ostrym atakiem jaskry oraz ostrym zapaleniem spojówek. Błędne rozpoznanie opóźnia wdrożenie leczenia i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Po ustaleniu diagnozy można wdrożyć celowaną terapię, zależną od przyczyny, która wywołała dolegliwość.

Najpierw stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, zwykle krople z dodatkiem glikokortykosteroidów, niekiedy antybiotyki w kroplach, aby wyeliminować infekcję bakteryjną. Dobre efekty zauważa się również podczas stosowania maści w okolicę oka, co wykonuje się na noc. Posiada ona wydłużony czas działania i ze względu na swoją dużą gęstość nie ściera się nawet podczas spania na brzuchu. W skrajnych przypadkach lekarz podejmuje decyzję o przyjmowaniu steroidów jako leków ogólnoustrojowych.

Zobacz również: Porażenie nerwu trójdzielnego.

Powikłania

Najczęstszym powikłaniem po przechorowaniu są zrosty między tęczówką a soczewką. Mogą przyczyniać się do upośledzenia przepływu cieczy w oku, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może rozwijać się wtórna jaskra. Powikłania mogą mieć charakter tymczasowy lub trwały. Szacuje się, że dotyczą około 20% wszystkich pacjentów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Misiuk-Hojło M., Turno-Kręcicka A., Biziorek B., Laskowicz M., Kozub B., Przeździecka-Dołyk J., Batko B., Wytyczne leczenia nieinfekcyjnych zapaleń części pośredniej i tylnej błony naczyniowej, Klinika Oczna, 3/2018.
  2. Szaflik J., Izdebska J., Choroby aparatu ochronnego oka i rogówki, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *