Zespół Ramsaya-Hunta

Spis treści

Zespół Ramsaya-Hunta to rzadka choroba cechująca się występowaniem powikłań w przebiegu półpaśca usznego. Charakterystyczne są tutaj zmiany skórne oraz uszkodzenie nerwów czaszkowych.

 

Z czego wynika zespół Ramsaya-Hunta?

Przyczyną choroby jest wirus ospy wietrznej i półpaśca. Po przebytej w dzieciństwie ospie wietrznej wirus będący przyczyną tej choroby nie znika z organizmu, lecz przedostaje się do zwojów rdzeniowych. Tam „ukrywa się” niekiedy wiele, wiele lat. Reaktywuje się ponownie u niektórych pacjentów w momencie osłabienia układu odpornościowego, np. u osób starszych.

Jak objawia się zespół Ramsaya-Hunta?

W omawianej chorobie najbardziej typowymi objawami są:

 1. obwodowy niedowład lub porażenie nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) i/lub przedsionkowo-ślimakowego (VIII nerwu czaszkowego);
 2. wysypka pęcherzykowa, która obejmuje skórę małżowiny usznej, okolicę zamałżowinową, przewód słuchowy zewnętrzny oraz błonę bębenkową. Pojawia się po tej samej stronie co porażenie nerwu czaszkowego.

Zmianom skórnym przeważnie towarzyszą:

 • silny ból ucha, szumy uszne;
 • zawroty głowy;
 • suchość w ustach;
 • nudności, wymioty;
 • oczopląs, suchość oczu;
 • niedosłuch lub nawet przejściowa czy trwała utrata słuchu.

Oba główne objawy (wysypka i porażenie nerwu) tego zespołu mogą występować jednocześnie lub pojawiać się po sobie. Jeżeli pierwszym objawem było porażenie gałęzi nerwu twarzowego, trudność może sprawiać różnicowanie z porażeniem Bella. To jednak nie ma szczególnie istotnego wpływu na proces leczenia, ponieważ w obydwu jednostkach chorobowych jest ono takie same. Zespół Ramsaya-Hunta zwie się potocznie półpaścem usznym, ponieważ zmiany skórne obejmują okolicę ucha. Nie jest to jednak ta sama jednostka chorobowa.

Zespół Ramsaya-Hunta – leczenie

Całkowite ustąpienie porażenia po wyzdrowieniu następuje znacznie rzadziej niż w przypadku porażenia Bella. Najbardziej efektywnym sposobem leczenia jest wdrożenie terapii przeciwwirusowej już w ciągu 72 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Dodatkowo stosuje się typowe leczenie półpaśca, czyli podaż prednizonu doustnie w dawce 60 mg na dzień przez 3–5 dni. Istotnie poprawia to szanse na całkowite wyzdrowienie.

Nie tylko farmakoterapia jest wskazana przy zespole Ramsaya-Hunta. Drugą ważną składową leczenia jest fizjoterapia porażenia nerwu twarzowego. Aby pacjent odzyskał sprawność mięśni w obrębie twarzy konieczne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń, masaże oraz pomocniczo – zabiegi z zakresu fizykoterapii. Wskazana jest również prawidłowa dieta, która wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mięśniowy (bogata w NNKT, witaminy czy koenzym Q10).

Nieprawidłowe leczenie omawianego zespołu może powodować wystąpienie poważnych konsekwencji, w tym uszkodzenie oka, neuralgię półpaścową czy trwały ubytek słuchu. Takie skutki uboczne mogą pojawić się jednak także przy prawidłowym leczeniu. Chorobie można zapobiegać głównie poprzez szczepienie się przeciwko ospie.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bujanowska-Fedak M., Węgierek P., Pacjent z półpaścem w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2018.
 2. Kulińska-Michalska M., Michalski K., Zespół Ramsaya-Hunta – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2018.
 3. Grabowska J., Ankudowicz A., Ankudowicz G., Półpasiec uszny u dziecka w postaci zespołu Ramsaya-Hunta – opis przypadku, Przegląd Dermatologiczny, 103/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *