Zespół Ramsaya-Hunta

Spis treści

Zespół Ramsaya-Hunta to rzadka choroba cechująca się występowaniem powikłań w przebiegu półpaśca usznego. Charakterystyczne są tutaj zmiany skórne oraz uszkodzenie nerwów czaszkowych.

 

Z czego wynika zespół Ramsaya-Hunta?

Przyczyną choroby jest wirus ospy wietrznej i półpaśca. Po przebytej w dzieciństwie ospie wietrznej wirus będący przyczyną tej choroby nie znika z organizmu, lecz przedostaje się do zwojów rdzeniowych. Tam „ukrywa się” niekiedy wiele, wiele lat. Reaktywuje się ponownie u niektórych pacjentów w momencie osłabienia układu odpornościowego, np. u osób starszych.

Jak objawia się zespół Ramsaya-Hunta?

W omawianej chorobie najbardziej typowymi objawami są:

  1. obwodowy niedowład lub porażenie nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) i/lub przedsionkowo-ślimakowego (VIII nerwu czaszkowego);
  2. wysypka pęcherzykowa, która obejmuje skórę małżowiny usznej, okolicę zamałżowinową, przewód słuchowy zewnętrzny oraz błonę bębenkową. Pojawia się po tej samej stronie co porażenie nerwu czaszkowego.

Zmianom skórnym przeważnie towarzyszą:

  • silny ból ucha, szumy uszne;
  • zawroty głowy;
  • suchość w ustach;
  • nudności, wymioty;
  • oczopląs, suchość oczu;
  • niedosłuch lub nawet przejściowa czy trwała utrata słuchu.

Oba główne objawy (wysypka i porażenie nerwu) tego zespołu mogą występować jednocześnie lub pojawiać się po sobie. Jeżeli pierwszym objawem było porażenie gałęzi nerwu twarzowego, trudność może sprawiać różnicowanie z porażeniem Bella. To jednak nie ma szczególnie istotnego wpływu na proces leczenia, ponieważ w obydwu jednostkach chorobowych jest ono takie same. Zespół Ramsaya-Hunta zwie się potocznie półpaścem usznym, ponieważ zmiany skórne obejmują okolicę ucha. Nie jest to jednak ta sama jednostka chorobowa.

Zespół Ramsaya-Hunta – leczenie

Całkowite ustąpienie porażenia po wyzdrowieniu następuje znacznie rzadziej niż w przypadku porażenia Bella. Najbardziej efektywnym sposobem leczenia jest wdrożenie terapii przeciwwirusowej już w ciągu 72 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Dodatkowo stosuje się typowe leczenie półpaśca, czyli podaż prednizonu doustnie w dawce 60 mg na dzień przez 3–5 dni. Istotnie poprawia to szanse na całkowite wyzdrowienie.

Nie tylko farmakoterapia jest wskazana przy zespole Ramsaya-Hunta. Drugą ważną składową leczenia jest fizjoterapia porażenia nerwu twarzowego. Aby pacjent odzyskał sprawność mięśni w obrębie twarzy konieczne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń, masaże oraz pomocniczo – zabiegi z zakresu fizykoterapii. Wskazana jest również prawidłowa dieta, która wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mięśniowy (bogata w NNKT, witaminy czy koenzym Q10).

Nieprawidłowe leczenie omawianego zespołu może powodować wystąpienie poważnych konsekwencji, w tym uszkodzenie oka, neuralgię półpaścową czy trwały ubytek słuchu. Takie skutki uboczne mogą pojawić się jednak także przy prawidłowym leczeniu. Chorobie można zapobiegać głównie poprzez szczepienie się przeciwko ospie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bujanowska-Fedak M., Węgierek P., Pacjent z półpaścem w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2018.
  2. Kulińska-Michalska M., Michalski K., Zespół Ramsaya-Hunta – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2018.
  3. Grabowska J., Ankudowicz A., Ankudowicz G., Półpasiec uszny u dziecka w postaci zespołu Ramsaya-Hunta – opis przypadku, Przegląd Dermatologiczny, 103/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *