Perły Epsteina

Spis treści

Perły Epsteina to bardzo często spotykane u małych dzieci bezbolesne torbiele listewki zębowej. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet do 80% wszystkich noworodków. Manifestują się jako biało-żółte wykwity o średnicy do 3 mm. W związku z tym, że zwykle delikatnie się błyszczą, porównano je do pereł – stąd nazwa. Perły Epsteina po raz pierwszy opisał czeski lekarz Alois Epstein.

Perły Epsteina

Przyczyny powstawania pereł Epsteina

Do dnia dzisiejszego nie ustalono dokładnych przyczyn występowania tej dolegliwości. Sugeruje się, że wszystko rozpoczyna się jeszcze podczas życia płodowego, w momencie połączenia szczęki z podniebieniem, co następuje w I trymestrze ciąży. Pomiędzy tymi strukturami zostaje uwięziona błona śluzowa, co najprawdopodobniej skutkuje właśnie powstaniem omawianych wykwitów. Podsumowując, najpewniej przyczyną powstawania pereł Epsteina jest gromadzenie się tkanki nabłonkowej na podniebieniu rozwijającego się płodu w trakcie jego rozwoju.

Perły Epsteina – objawy

Jedynym objawem omawianej dolegliwości są żółte lub białe wykwity na podniebieniu. Uznaje się je za zjawisko fizjologiczne, ponieważ nie powodują absolutnie żadnych niepokojących objawów. Gdy u dziecka zauważymy białe dziąsła, zaczerwienienie, obrzęk czy ból (na co może wskazywać nieustający płacz dziecka), należy udać się do pediatry. Może się bowiem okazać, że u dziecka doszło do wystąpienia aft, pleśniawek czy prosaków, które dają właśnie takie objawy. Nigdy nie będą to jednak objawy ze strony pereł Epsteina.

Jak rozpoznać, czy wykwity dziecka są właśnie perłami Epsteina? Dla niedoświadczonych osób może to być nieco trudne, jednak na obecność pereł Epsteina może wskazywać brak wymienionych wyżej dolegliwości. Dodatkowo, perły Epsteina lokalizują się najczęściej wokół szwu podniebiennego.

Jak leczyć perły Epsteina?

Leczenie omawianych zmian nie jest konieczne. Perły Epsteina wykazują przejściowy charakter – znikają po kilku tygodniach. Proces ten dodatkowo przyspieszają czynności takie jak karmienie piersią czy ssanie przez dziecko butelki. Z całą pewnością nie można wyciskać zmian ani otwierać grudek. Nie przyniesie to żadnych zmian, ale z pewnością będzie nieprzyjemne i bolesne dla dziecka, a dodatkowo może doprowadzić do zakażenia. Leczenie pereł Epsteina nie jest wymagane, ponieważ omawiane zmiany nie są groźne i nie wiążą się z przykrymi dolegliwościami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Emerich K., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *