Kolorowe plomby dla dzieci

Spis treści

Kolorowe plomby dla dzieci są świetnym rozwiązaniem dla każdego młodego pacjenta, szczególnie gdy wykazuje on niechęć czy strach przed wizytą u dentysty. Taka plomba charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz ciekawym kolorem, co jest doceniane przez dzieci i rodziców. Kolorowe plomby dla dzieci zakładamy wyłącznie na uzębieniu mlecznym.

kolorowe plomby dla dzieci

Kiedy stosujemy kolorowe plomby?

Kolorowe plomby to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla dzieci, ponieważ może być zastosowane jedynie na zęby mleczne. Warto wybrać się wraz z dzieckiem do dentysty już po wyrznięciu zębów mlecznych (zaleca się około 3. roku życia), co ma na celu kontrolę czy proces przebiegł prawidłowo i adaptację dziecka do wizyt w starszym wieku. Plomby zakładamy wówczas, gdy w uzębieniu dziecka powstały ubytki wskutek zmian próchnicowych lub gdy doszło do ukruszenia się kawałka zęba.

Niektórzy mogą się nawet zastanawiać czy warto jest leczyć zęby mleczne, skoro i tak za jakiś czas wypadną. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości – o zęby mleczne warto, a nawet trzeba dbać. Próchnica obecna na zębach mlecznych przenosi się szybko na nowo wyrośnięte zęby stałe. Nieleczona może prowadzić nawet do konieczności usunięcia zęba stałego. Dodatkowo od chorych zębów mogą rozwijać się tak zwane choroby odogniskowe. Te zaś mogą dotyczyć np. układu krwionośnego czy odpornościowego dziecka.

Zalety kolorowych plomb dla dzieci

Podstawową zaletą takich plomb jest ich wielobarwność – dziecko ma do wyboru naprawdę dużą gamę kolorów. Pomarańczowy, czerwony, niebieski, granatowy i zielony to bardzo często wybierane kolory. Dzięki temu dziecko czuje, że jego zdanie się liczy i faktycznie jest brane pod uwagę przez osoby dorosłe. Wybór koloru plomby jest często ciekawym przeżyciem dla młodego pacjenta, dlatego kolejne wizyty u stomatologa nie będą wiązać się ze stresem. Innymi słowy – celem kolorowych plomb dla dzieci jest między innymi zyskanie przez stomatologa przychylności dziecka i rozładowanie napięcia. Znacznie łatwiej namówić dziecko na takie nietypowe leczenie.

Kolorowe plomby cechują się ponadto dobrą adhezją do tkanek zęba, niską ścieralnością i zawartością fluoru. Są dostosowane do potrzeb dziecka, ponieważ wraz z upływem czasu stopniowo uwalniają fluor, który skutecznie chroni zęby mleczne dziecka przed próchnicą. Wszystkich rodziców zastanawiających się czy kolorowe plomby są tak samo trwałe jak te zwykłe, uspokajamy – kolorowe wypełnienia posiadają bardzo dobre właściwości fizyczne i chemiczne.

Jak wygląda zakładanie kolorowych plomb?

Kolorowe plomby dla dzieci zakłada się tradycyjnie – cały proces praktycznie nie różni się od zakładania plomb u osób dorosłych. Na samym początku dziecko sadza się w fotelu dentystycznym, po czym pedodonta przedstawia mu możliwe kolory plomb do wyboru. Ten etap ma na celu również rozładowanie napięcia i uspokojenie dziecka. Wybór koloru odwraca uwagę od właściwych czynności, które mogą być dla dziecka źródłem stresu.

Kolejnym krokiem jest znieczulenie dziecka. Nie ma się czego obawiać, ponieważ znieczulenie nie jest wykonywane przy użyciu tradycyjnych igieł. Dokonywane jest ono pod kontrolą komputera, zaś sam płyn znieczulający jest wprowadzany przez stomatologa za pośrednictwem specjalnych końcówek aplikacyjnych. Wcześniej błona śluzowa dziecka może zostać dodatkowo znieczulona specjalnym żelem. Dzięki temu etap znieczulania jest całkowicie bezbolesny. Teraz można przejść już do czynności właściwych, czyli wypełnienia ubytku. Ten etap prezentuje się następująco:

  • dokładne oczyszczenie ubytku;
  • zaaplikowanie w miejsce ubytku żelu zawierającego kwas ortofosforowy (jest on niestety gorzki lub kwaśny);
  • spłukanie żelu;
  • osuszenie zęba specjalną dmuchawką;
  • posmarowanie ubytku tak zwanym bondem, czyli płynem łączącym tkanki zęba z plombą;
  • założenie plomby właściwej wraz z utwardzeniem jej światłem.

Oczywiście należy pamiętać, aby plomba była dopasowana do zgryzu. Nie może wystawać poza granicę zęba utrudniając tym samym gryzienie pokarmów. Prawidłowe ułożenie plomby sprawdza się dając dziecku do zagryzienia kalkę. Przy znieczuleniu komputerowym dziecko od razu po zabiegu może pić i jeść, choć profilaktycznie zaleca się odczekanie chwili.

Koszt kolorowych plomb

Nie można ustalić jednego kosztu kolorowej plomby, ponieważ cena zależy głównie od lokalizacji gabinetu i jego renomy. W dużych miastach ceny będą automatycznie wyższe niż w mniejszych, podobnie – znane gabinety będą ceniły się wyżej niż te, o których mało kto słyszał. Ceny wahają się średnio od 100 zł do 250 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Emerich K., Wal-Adamczak A., Sobczak M., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
  2. Zemlik J., Próchnica wczesnodziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *