Zjedzenie pasty do zębów przez dziecko

Spis treści

Czy zjedzenie pasty do zębów przez dziecko może być niebezpieczne? Jak wpływa to na ogólne zdrowie i samopoczucie? Te pytania często zadają sobie rodzice, ponieważ podczas szczotkowania zębów nierzadko dochodzi do połykania piany z pasty i samej pasty, zwłaszcza jeśli jest smaczna, owocowa i ładnie pachnie. Warto znać odpowiedzi na nie.

Zjedzenie pasty do zębów przez dziecko

Czy zjedzenie pasty do zębów przez dziecko jest niebezpieczne?

Pasty do zębów dedykowane dzieciom są łagodniejsze niż te, z których korzystają osoby dorosłe. Często nie zawierają mentolu i innych silnie odświeżających składników, dlatego nawet jeśli dojdzie do połknięcia porcji pasty czy piany tworzącej się podczas szczotkowania zębów, nie powinno stać się nic złego. Jeśli jednak dziecko ma wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy, zmaga się z nietolerancjami pokarmowymi bądź korzysta z pasty do zębów dla osób dorosłych, połknięcie jej może poskutkować podrażnieniami żołądka i jelit. W konsekwencji tego pojawią się:

  • nudności, a niekiedy nawet wymioty;
  • biegunka;
  • lekki ból brzucha;
  • puste odbijanie;
  • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.

Dolegliwości te mają charakter przemijający i nie stanowią zagrożenia życia. Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy dziecko w jakiś sposób zje całą tubkę pasty do zębów. Sytuacja ta może wręcz zagrażać zdrowiu. Szczególnie gdy pasta zawierała w swoim składzie fluor. Wtedy cała tubka pasty do zębów zawiera toksyczną dla człowieka ilość tego minerału, a jej spożycie może wywołać:

  • silne bóle brzucha;
  • wymioty;
  • biegunki z kurczowym ściskaniem brzucha;
  • drżenia mięśni i drgawki;
  • zaburzenia czynności układu oddechowego;
  • tachykardię;
  • kaszel;
  • duszności;
  • ślinotok;
  • łzawienie oczu.

Fluor sam w sobie nie jest szkodliwym składnikiem past. Jego dodatek jest wręcz niezbędny, aby chronić szkliwo przez próchnicą i wzmacniać je. Podobnie jak w przypadku innych minerałów czy witamin – są one potrzebne i pożądane, jednak w odpowiednich ilościach. Zły jest nadmiar fluoru, nadmiar witaminy C, nadmiar żelaza i wielu innych składników. Zjedzenie całej tubki pasty do zębów przez dziecko nie powinno być więc bagatelizowane.

Zjedzenie pasty do zębów przez dziecko – jak pomóc?

Jeśli dziecko połknęło odrobinę pasty (np. porcję ze szczoteczki lub pianę powstałą podczas szczotkowania zębów), zwykle nie ma powodów do zmartwień i niepokoju. Nie podaje się żadnych leków i nie umawia wizyty u lekarza. Gdy dziecko zgłasza lekki ból brzucha czy mdłości, można podać mu herbatkę z dodatkiem imbiru, napar z rumianku i wdraża się lekkostrawną dietę. Jeśli jednak spożyta została większa ilość pasty, rekomenduje się prowokację wymiotów i/lub podanie dziecku węgla aktywnego, który wiąże toksyny. Gdy dziecko pomimo takich działań zgłasza dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Być może rzeczywiście doszło do zatrucia – lepiej wyeliminować taką możliwość u lekarza, niż zbagatelizować ją i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Zjedzenie pasty do zębów przez dziecko – jak tego uniknąć?

Obowiązkiem rodziców jest edukacja dziecka i nauka właściwego dbania o jamę ustną. Przed szczotkowaniem zębów należy przypominać dziecku, że – nawet jeśli pasta jest smaczna i pachnąca – nie należy jej połykać. Początkowo należy nakładać na szczoteczkę małe porcje pasty. Docelowo ilość ta powinna mieć wielkość ziarnka grochu – jest to całkowicie wystarczające zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Dodatkowo należy przechowywać pasty do zębów i inne środki higieniczne w miejscu niedostępnym dla dziecka. Zazwyczaj jest to wyżej umiejscowiona półka w łazience, do której dziecko samodzielnie nie dosięgnie. Mamy wówczas pewność, że produkty te będą niedostępne, a dziecko – bezpieczne. Nawet jeśli na chwilę stracimy je z oczu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, 65(9): 665-672.
  2. Korporowicz E., Rożniatowski P., Sobiech P., Kochman K., Rodzaj i ilość past do zębów używanych przez rodziców u dzieci w wieku od 1 do 7 lat, Nowa Stomatologia, 3/2014.
  3. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *