Jaka plomba jest najlepsza?

Spis treści

Jaka plomba jest najlepsza? To pytanie zadają sobie pacjenci nierzadko przed wizytą u dentysty, gdy wiedzą, że tego typu uzupełnienie będzie musiało zostać zastosowane. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Plomba powinna zawsze zostać dobrana indywidualne do potrzeb i możliwości finansowych pacjenta. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Jaka plomba jest najlepsza?

Co to jest plomba?

Plomba to inaczej wypełnienie ubytku w zębie, które wykorzystuje się powszechnie w stomatologii w celu odbudowy uszkodzonej tkanki zęba. W momencie, w którym naturalny ząb zostanie uszkodzony przez próchnicę, dojdzie do złamania zęba lub będą miały miejsce inne czynniki, stomatolog usuwa zainfekowaną tkankę, oczyszcza i osusza ubytek, a następnie wypełnia pustą przestrzeń plombą. Plomby pomagają chronić ząb przed dalszym uszkodzeniem i przywracają jego funkcję oraz kształt. Można je stosować zarówno w przypadku dzieci, jak i pacjentów dorosłych.

Rodzaje plomb

Do podstawowych rodzajów plomb zaliczyć można następujące:

  • plomby kompozytowe – prawdopodobnie najpopularniejsze spośród wszystkich pozostałych, powszechnie wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Dostępne są w różnych odcieniach bieli, przez co dentysta może idealnie dopasować je do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Ogromną zaletą takich plomb jest ich elastyczność. Wyróżniają się przyjemną plastycznością, przez co specjaliści nie mają większych trudności z dopasowaniem ich do ubytku w zębie. Można bez większych trudności nadawać im pożądany kształt;
  • plomby amalgamatowe – stosowane powszechnie dawniej, dziś zostały już jednak wyparte przez nowsze wersje plomb. Mają bowiem wiele wad, m.in. nie łączą się szczelnie z tkankami twardymi zęba oraz nie dają tak dobrego efektu estetycznego, jak poprzedni rodzaj;
  • plomby glasjonomerowe – wykorzystywane u dzieci oraz u pacjentów dorosłych, u których ubytki w zębie nie są tak duże. Ich zaletą jest zawartość jonów fluoru, które dodatkowo chronią przed próchnicą. Za wadę można natomiast uznać dość wysoką kruchość i podatność na odbarwienia, przez co nie są one tak wytrzymałe w dłuższej perspektywie czasu, jak inne rodzaje uzupełnień;
  • plomby porcelanowe – idealne do uzupełniania większych ubytków w zębach. Charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, niestety jednocześnie są znacznie droższe od pozostałych rodzajów. Nie każdy może sobie na nie finansowo pozwolić, zwłaszcza jeśli na wizycie trzeba wyleczyć kilka zębów.

Jak zatem widać, każdy rodzaj plomby jest nieco inny. Posiada inne parametry, a więc wady i zalety.

Jaka plomba jest najlepsza?

Nie można jednoznacznie określić, jaka plomba jest najlepsza. Każdorazowo decyzję należy podjąć wspólnie z lekarzem stomatologiem, który dobiera wypełnienie do wieku pacjenta, przyczyny, wielkości i lokalizacji ubytku w zębie oraz innych czynników, o których z pewnością będzie opowiadał na wizycie. Przykładowo u dzieci chętnie stosowane są plomby glasjonomerowe, zaś u dorosłych ze znacznymi ubytkami zęba plomby porcelanowe. Największą uniwersalnością cieszą się plomby kompozytowe. Są też z reguły dostępne w przystępnej cenie, dlatego nierzadko ostateczny wybór pada właśnie na nie.

Wszystko zależy również od tego, czy chcemy plombę tymczasową, czy stałą. Wszystkie powyższe rodzaje dotyczą wypełnień stałych. Jeśli jednak chcemy czasowo uzupełnić ubytek (a dopiero w późniejszym terminie zastąpić go plombą stałą), warto rozważyć gutaperkę, światło- lub chemoutwardzalne materiały bądź cementy o odpowiednim składzie. Przykładowo cement nazywany eugenolanem cynku posiada bardzo dobrą szczelność. Składa się z proszku z tlenkiem cynku, dwutlenkiem krzemu i kalafonią oraz płynu z eugenolem i kwasem ortoetoksybenzoesowym. Wykazuje działanie lecznicze, przeciwbólowe i antybakteryjne. Z kolei gutaperka jest całkowicie naturalną substancją, wykorzystywaną podobnie jak naturalny kauczuk (z tą różnicą, że jest ona nieco mniej elastyczna). Także w tym przypadku najlepiej skonsultować się ze swoim dentystą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *