Wycisk alginatowy to jeden z najbardziej popularnych wycisków. Masy alginatowe, ze względu na liczne zalety, często wykorzystywane są jako materiał wyciskowy w leczeniu stomatologicznym. Stosuje się je m.in. w ortodoncji i protetyce do przygotowywania aparatów ortodontycznych, szyn oraz uzupełnienia protetycznego.
Wycisk alginatowy – zalety
Masa alginatowa jest tania w porównaniu do innych rodzajów, przy czym bardzo dobrze manipuluje się nią w jamie ustnej pacjenta. Jest wygodna w użyciu, dzięki czemu wpływa na dokładność wycisku. Dodatkowo masa alginatowa:
- nie powoduje reakcji alergicznych;
- nie zawiera w składzie metali ciężkich ani żadnych szkodliwych substancji;
- jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu;
- bezproblemowo oddziela się od modelu gipsowego.
Alginat stomatologiczny cechuje się krótkim czasem wiązania w jamie ustnej, przy czym zapewnia dokładne wykonanie odcisku nawet najmniejszych elementów uzębienia. Masę alginatową można wzbogacić owocowym lub miętowym smakiem, dzięki czemu zwiększamy komfort wizyty stomatologicznej. Aby zrobić wycisk alginatowy należy dobrać odpowiednią łyżkę wyciskową. Jej wygląd i kształt zależą od jakości uzębienia, ubytków w uzębieniu oraz tego, czy wycisk wykonujemy na górnym czy na dolnym łuku zębowym.
Wady wycisku alginatowego
Wycisk alginatowy ma swoje zalety, ale również wady. Główną jest mała wytrzymałość mechaniczna, czyli podatność na uszkodzenia, które mogą wystąpić np. podczas transportu wycisku do pracowni protetycznej. Jest również podatny na wilgoć i kontakt z powietrzem, w konsekwencji czego może zmieniać swój wygląd. Aby tego uniknąć najlepiej jest wykonywać odlew bezpośrednio po pobraniu wycisku. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze jest przechowywać wycisk alginatowy w specjalnym, szczelnym woreczku.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szerszeń M., Surowiecki D., Tyrajski M., Wpływ warunków przechowywania wycisków wykonanych masą alginatową na ich wymiary przestrzenne, Protetyka Stomatologiczna, 4/2018.
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.