Operacja plastyczna nosa

Spis treści

Operacja plastyczna nosa ma na celu zmianę jego wyglądu lub kształtu. Może być kierunkowana przyczynami estetycznymi lub medycznymi, bez względu na to znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych zabiegów chirurgii plastycznej. Dzięki niej możemy pozbyć się niekształtnego nosa lub wyleczyć przewlekłe choroby zatok przynosowych. Decydując się na operację należy mieć na uwadze ewentualne ryzyko i przeciwwskazania.

Operacja plastyczna nosa

Na czym polega operacja plastyczna nosa?

Operacja może dotyczyć nosa chrzęstnego i/lub kostnego. Najczęściej ma na celu poprawę wyglądu zewnętrznego i proporcji twarzy poprzez zmianę:

  • rozmiaru nosa;
  • szerokości nosa na poziomie grzbietu i końca;
  • szerokości i położenia skrzydeł nosa;
  • profilu grzbietu nosa, w szczególności przy obecności garbu lub zapadnięcia;
  • kształtu końca nosa;
  • kąta pomiędzy nosem i wargą górną;
  • asymetrii w obrębie nosa zewnętrznego i przegrody.

Plastyka korekcyjna nosa, zwłaszcza przegrody, pomaga zredukować lub wyeliminować trudności w oddychaniu związane z przeszkodami strukturalnymi dotyczącymi przewodów nosowych. Ostateczny wynik operacji może zostać oceniony najwcześniej po upływie 3-6 miesięcy, czyli po całkowitym wygojeniu się tkanek. Operacja korekcyjna nosa może być wykonana jedynie u osób zdrowych, posiadających realistyczne oczekiwania względem niej oraz w stabilnym stanie psychicznym.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i dodatkowo w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, aby zmniejszyć ból i krwawienie. W zależności od preferencji chirurga oraz nasilenia deformacji nosa stosuje się metodę otwartą lub zamkniętą. Skórne cięcie chirurgiczne przebiega przez najwęższą część słupka nosa (między nozdrzami) i pozostawia jedynie małą, mało widoczną bliznę. Po odpreparowaniu tkanek miękkich chirurg uwidacznia struktury chrzęstne i kostne, dążąc do ich odpowiedniego wymodelowania. Po zakończeniu czynności przywraca się pokrycie nosa, a drobne nacięcia zaszywa. Na końcu zakłada się opatrunek gipsowy, którego celem jest ustabilizowanie struktur nosa. Szwy zostają zdjęte po 7-10 dniach.

Przygotowania do operacji plastycznej nosa

Przed wykonaniem operacji wykonuje się szereg istotnych badań, w tym OB, poziom glukozy, kreatyninę, morfologię czy ogólne badanie moczu. Pacjent musi znać swoją grupę krwi w razie ewentualnych powikłań. Należy także odbyć szczepienie przeciwko WZW B. Na zabieg przychodzimy na czczo ze względu na planowane znieczulenie ogólne. Należy usunąć biżuterię, makijaż i dodatki.

Co po operacji?

Po operacji plastycznej nosa pojawi się ból o różnym nasileniu, zwykle o przejściowym charakterze. Zmniejsza się go za pomocą leków przeciwbólowych. Przez kilka kolejnych dni może utrzymywać się stan podgorączkowy. Ponadto pojawią się: zasinienie nosa, obrzęk czy zmiana zabarwienia skóry powiek. Objawy ustępują średnio po 2 tygodniach. Należy mieć na uwadze możliwość widocznych blizn, choć dąży się do tego, aby nie były widoczne gołym okiem.

Operacja plastyczna nosa – powikłania

Operacja plastyczna nosa jest poważną ingerencją w ciało, dlatego decydując się na nią należy mieć na uwadze ewentualne powikłania:

  • krwiaki podskórne;
  • obrzęk błony śluzowej nosa utrudniający oddychanie;
  • infekcje wymagające antybiotykoterapii lub nawet kolejnej operacji;
  • gromadzenie się płynu w tkankach z koniecznością jego drenażu;
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów;
  • rozejście się szpary złamania kości nosa;
  • perforacja przegrody nosa;
  • zaburzenia węchu;
  • zagłębienia i nierówności na skórze;
  • reakcje alergiczne.

Przed przejściem do zabiegu pacjent podpisuje dokument stwierdzający, że zapoznał się on z możliwymi powikłaniami.

Operacja plastyczna nosa – przeciwwskazania

Ze względu na duży stopień inwazyjności, operacja plastyczna nosa nie zawsze będzie mogła być wykonana, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:

Decyzję o wykonaniu operacji zawsze podejmuje lekarz.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kobus K., Kobus-Zaleśna K., Chirurgia i estetyka twarzy, Wydawnictwo Medsport, Warszawa 2017.
  2. Witmanowski H., Jundziłł A., Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *