Czas oczekiwania na narodziny dziecka to szczególny czas, w którym przyszłe mamy muszą zmierzyć się z wieloma opiniami dotyczącymi zdrowia i tego, co wolno kobiecie w ciąży. Jedną z kwestii, która bywa niejasna, jest to, czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne. Wyjaśniamy, czy w ciąży można iść do dentysty, jakie zabiegi stomatologiczne warto odłożyć na później i jak dbać o zęby, będąc w ciąży.
Wizyta u stomatologa jako przygotowanie do ciąży
Lekarze zachęcają, aby do ciąży odpowiednio się przygotować. Jednym z zaleceń jest zadbanie o zdrowie zębów, co oczywiście oznacza wizytę kontrolną u stomatologa. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą uchronić przed późniejszą potrzebą leczenia zębów w ciąży, które oczywiście nie jest zakazane, lecz może być bardziej problematyczne dla kobiety, która spodziewa się narodzin dziecka.
Kiedy najlepiej leczyć zęby w ciąży?
Stomatolodzy są zgodni – II trymestr (4-6 miesiąc) to najlepszy czas na leczenie zębów w ciąży. To okres, kiedy zazwyczaj ustępują nieprzyjemne objawy ciąży, pozycja na fotelu stomatologicznym nie powinna jeszcze powodować dyskomfortu i, co najważniejsze, mija ryzyko związane z negatywnym wpływem leczenia na rozwój zarodka. Oczywiście nie oznacza to, że dentysta w I trymestrze ciąży odmówi kobiecie leczenia.
Ważne jednak, aby nigdy nie ukrywać swojego stanu przed lekarzem, nawet jeśli kobieta jest we wczesnej ciąży lub ma podejrzenie, że może w niej być.
Dentysta w czasie ciąży – jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne?
Wiele kobiet w ciąży stroni od dentysty, nawet jeśli zmaga się z bólem zęba. To duży błąd, gdyż jak powszechnie wiadomo, w ciąży nie wolno przyjmować zbyt wielu leków przeciwbólowych i, co najważniejsze, należy unikać stresujących, powodujących dyskomfort sytuacji i stanów.
W ciąży można wykonywać większość zabiegów stomatologicznych, w tym również ekstrakcję zęba oraz leczenie kanałowe. Oczywiście tak inwazyjne zabiegi są bolesne, dlatego zawsze pojawia się dodatkowe pytanie – czy znieczulenie w ciąży jest bezpieczne?
Rolą lekarza, który leczy zęby ciężarnej kobiety, jest umiejętne dobranie rodzaju i ilości dawki leku znieczulającego, który w żaden sposób nie zaszkodzi dziecku i przyszłej mamie. Bezpieczne środki znieczulające nie przechodzą przez barierę łożyska, dlatego leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale także może być wolne od bólu.
Leczenie zębów w ciąży – z jakimi zabiegami należy poczekać?
Wybielanie zębów
W czasie ciąży oraz w okresie karmienia nie wolno wykonywać zabiegów wybielających. Zakaz ten wynika z konieczności użycia środków, które posiadają w swoim składzie związki chemiczne (nadtlenek mocznika).
Zakładanie plomb amalgamowych
Ponadto kobietom w ciąży nie wolno zakładać plomb amalgamowych, czyli tych w kolorze srebra. Posiadają one drobinki rtęci, która, choć nie powinna stanowić zagrożenia dla rozwijającego się płodu, nie powinna być stosowana w plombach, które zakładane są kobietom będącym w ciąży.
Badanie RTG jamy ustnej
Bardziej skomplikowane leczenie wymaga będzie pogłębionej diagnostyki, co wiąże się z potrzebą wykonania obrazu RTG jamy ustnej. Dotyczy to sytuacji, w której konieczne jest leczenie kanałowe zęba bądź dochodzi do ostrego stanu zapalnego. Zaleca się, aby badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego było wykonane po okresie zakończenia ciąży lub w III trymestrze. Tego typu badanie zawsze musi być wykonane z użyciem szczególnych środków ostrożności, koniecznie ochraniając brzuch specjalnym ołowianym fartuchem ochronnym.
Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej w ciąży?
Choć z pewnością przyszła mama nie raz usłyszy w czasie ciąży, że jej stan nie jest chorobą, prawdą jest, że okres oczekiwania na narodziny dziecka jest dużym obciążeniem dla organizmu. Podwyższone stężenie hormonów w ciąży – progesteronu i estrogenu – może przyczynić się do krwawienia i obrzmienia dziąseł. Warto używać wtedy specjalistycznych past na nadwrażliwe dziąsła, a także stosować płyny do płukania jamy ustnej (ziołowe, bez alkoholu). Na czas ciąży można użyć bardziej miękkiej szczoteczki do zębów.
Jeśli krwawienie nie będzie ustępować, a dziąsła będą zaczerwienione i bolesne, warto udać się na wizytę do stomatologa.
Inną przyczyną problemów z uzębieniem mogą być niedobory witamin, które są naturalnym następstwem ciąży. W czasie ciąży i karmienia dziecko pobiera z organizmu mamy m.in. wapń, który odpowiada za wytrzymałość i stan kości, w tym również zębów. Ważne, aby przez cały okres ciąży oraz w czasie karmienia dbać o zbilansowaną dietę, a także uzupełnić ją dedykowanymi suplementami.
Oczekiwanie na narodziny dziecka to szczególny czas, w którym warto dbać o swój komfort, zdrowie i samopoczucie. W tym okresie zachęcamy, aby swoje zdrowie powierzyć w ręce zaufanych lekarzy i specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i stosowną wiedzę, jak ma odbywać się leczenie zębów w ciąży. Takim miejscem jest klinika stomatologiczna DentalSand w Gdyni, w której rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości przyszłej mamy. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem stomatologicznym, wieloma rozwiązaniami diagnostycznymi i empatycznym personelem.
Artykuł sponsorowany