Hemisekcja zęba

Spis treści

Hemisekcja zęba to często wykonywany zabieg chirurgiczny w stomatologii. Polega na separacji i usunięciu części korony oraz korzenia zęba w momencie, gdy patologiczne zmiany są już nieodwracalne. Innymi słowy, metodę tę stosuje się wówczas, gdy wszystkie pozostałe sposoby leczenia zachowawczego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Hemisekcja zęba

Na czym polega hemisekcja zęba?

Hemisekcja pozwala na uratowanie zęba w momencie, gdy toczą się w nim silne procesy zapalne lub gdy schorzenie nie jest możliwe do wyleczenia sposobami zachowawczymi. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wówczas hemisekcja niż ekstrakcja zęba (jego usunięcie). Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co poprzedza wykonanie RTG celem określenia wszystkich kroków postępowania.

Stomatolog znieczula ząb, a następnie za pomocą specjalnego wiertła usuwa chorą część zęba. Kolejnym krokiem jest separacja korzenia wraz z częścią korony i usunięcie ich za pomocą kleszczy. Jeśli jest to konieczne zakłada się rozpuszczalne szwy, a po kilku tygodniach przystępuje do odbudowy protetycznej.

Hemisekcja zęba – wskazania

Zabieg jest konieczny przy uszkodzeniach pojedynczych korzeni, co może nastąpić wskutek między innymi:

Ogólnymi wskazaniami są:

  • pionowe złamanie zęba lub złamanie korzenia;
  • niedrożność kanałów korzeniowych;
  • resorpcja korzenia, zewnętrzna lub wewnętrzna;
  • zmiany okołowierzchołkowe lokalizujące się przy korzeniu zęba;
  • ubytki kości i inne zmiany periodontologiczne.

Wszelkie procesy chorobowe, w przebiegu których doszło do nieodwracalnych zmian patologicznych, stanowią wskazanie do zabiegu.

Przeciwwskazania do hemisekcji

Hemisekcja nie może zostać przeprowadzona w sytuacjach, gdy zmiany chorobowe dotyczą większej ilości korzeni zęba lub gdy występują choroby przyzębia powodujące nadmierne rozchwianie zębów. Jest ona również niemożliwa u pacjentów z pewnymi uwarunkowaniami anatomicznymi – zbyt krótkie korzenie, wydłużona korona zębowa lub nietypowy stosunek długości korony do korzenia.

W sytuacjach, gdy hemisekcja nie jest możliwa do wykonania, lekarz stomatolog z pewnością dobierze inny, skuteczny i bezpieczny sposób leczenia. Decyzję podejmuje on na podstawie zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej oraz wizualnej ocenie stanu uzębienia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skałbania K., Przybysz M., Hemisekcja z następczą odbudową protetyczną braku jakościowego zęba 46 mostem dwubrzeżnym, Twój Przegląd Stomatologiczny, 6/2018.
  2. Makacewicz S., Panek H., Barzyk M., Hemisekcja – podstawowe zasady planowania odbudowy protetycznej, Dental and Medical Problems, 4/2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *