Objaw Parinauda

Spis treści

Objaw Parinauda (objaw zachodzącego słońca, ang. setting sun sign) to charakterystyczne zjawisko pojawiające się w przebiegu zespołu Parinauda i dotyczące gałek ocznych. Wynika z uszkodzenia podkorowego ośrodka skojarzonego spojrzenia w dół lub w górę, jest więc dolegliwością neurologiczną. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz neurolog. Objawia się izolowanym porażeniem spojrzenia w górę.

Objaw Parinauda

Na czym polega objaw Parinauda?

Objaw Parinauda, czyli izolowane porażenie spojrzenia w górę, polega na upośledzeniu zdolności pacjenta do kierowania gałek ocznych ku górze. W efekcie gałki oczne są patologicznie ustawione ku dołowi, tęczówka oka pozostaje częściowo ukryta pod dolną powieką, natomiast twardówkę można zaobserwować nad tęczówką. Reakcje źrenic ulegają zaburzeniu. Tego objawu nie trzeba wywoływać, jest on widoczny przez cały czas i nie ma tendencji do okresowego zanikania. Wystarczy przyjrzeć się narządowi wzroku i poprosić pacjenta (jeśli rozumie polecenia i jest w stanie je wykonywać) o próbę spojrzenia ku górze.

Objaw Parinauda – przyczyny

Objaw Parinauda najczęściej występuje u młodych pacjentów z guzami mózgu lokalizującymi się w szyszynce i śródmózgowiu. Zespół Parinauda powstaje wskutek uszkodzenia grzbietowej części śródmózgowia, do którego może dojść na wiele sposobów:

  • błędy i powikłania podczas operacji neurochirurgicznych;
  • udar mózgu;
  • wodogłowie;
  • uszkodzenia mechaniczne czaszki;
  • nowotwory mózgowia;
  • infekcje bakteryjne, np. bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • zatrucia toksynami.

Bardzo często zdarza się, że objaw Parinauda towarzyszy wrodzonym chorobom genetycznym, np. zespołowi Patau lub zespołowi Edwardsa.

Objaw Parinauda – leczenie

Objaw Parinauda sam w sobie nie jest chorobą, dlatego nie ma sposobów na leczenie go. Należy znaleźć przyczynę dolegliwości i rozpocząć terapię choroby podstawowej, co może wpłynąć na przywrócenie prawidłowego ustawienia gałek ocznych. Przykładowo, przy nowotworach i guzach mózgu często konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie, a następnie rozpoczęcie chemioterapii i radioterapii. Z kolei przy bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych kluczowa jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia. W przebiegu wrodzonych chorób genetycznych często nie ma możliwości usunięcia objawu Parinauda.

Aby ustalić przyczynę objawu Parinauda najczęściej wykonuje się badania obrazowe ośrodkowego układu nerwowego. Największe zastosowanie znajduje tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny mózgu. Uzupełniająco wykonuje się badania krwi i moczu oraz testy neurologiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szaflik J., Izdebska J., Choroby aparatu ochronnego oka i rogówki, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Kozubski W., Liberski P., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *