Sztuczne zęby

Spis treści

Sztuczne zęby to inaczej proteza zębowa, stanowiąca część zamienną dla utraconego z różnych przyczyn uzębienia. Stosuje się je zarówno przy naturalnym wypadaniu zębów wraz z wiekiem, jak i wskutek pojedynczej utraty. Dzięki sztucznym zębom możliwe jest przywrócenie warunków zgryzowych oraz zachowanie zrozumiałej i płynnej wymowy. Pacjenci mają na uwadze również względy estetyczne.

Sztuczne zęby

Sztuczne zęby – rodzaje

Protezy zębowe dzielimy na kilka rodzajów, które dobiera się w zależności od rozległości ubytków naturalnych, wieku pacjenta oraz jego preferencji i możliwości finansowych. Wyróżniamy protezy:

  • całościowe – w sytuacjach, gdy w danym łuku zębowym nie ma ani jednego naturalnego zęba;
  • częściowe – w sytuacjach, gdy chcemy zastąpić jedynie część brakujących zębów w łuku zębowym;
  • stałe – mocuje się je trwale w strukturze kości szczęki lub żuchwy za pomocą tytanowych śrub;
  • ruchome – można je w dowolnej chwili wyjmować i ponownie wkładać. Powinny być wymieniane co 5 lat.

Zobacz również: Rodzaje protez zębowych.

Dodatkowo, w przypadku protez ruchomych, wyróżniamy:

  • częściowe protezy akrylowe – stosowane rzadziej ze względu na dłuższy czas adaptacji. Podczas spożywania pokarmów dają zupełnie obce wrażenie;
  • szkieletowe – oparte na metalowej konstrukcji, dlatego ciężar protezy opiera się na naturalnych zębach pacjenta, a nie na jego dziąsłach. Są delikatniejsze od poprzednich;
  • sztuczne nakładki zębowe – stosowane w sytuacjach, gdy z różnych względów nie można zastosować stałych koron.

Z medycznego punktu widzenia korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak zamocowanie sztucznych zębów na stałe.

Zobacz również: Korony na zęby.

Dlaczego sztuczne zęby mocowane na stałe są korzystniejsze?

Nierzadko pacjenci mają problem z podjęciem decyzji, sztuczne zęby ruchome czy stała proteza? Z medycznego punktu widzenia (i nie tylko) druga opcja będzie znacznie lepszym wyborem. Przede wszystkim sztuczne zęby mocowane na stałe bardzo szybko dają wrażenie naturalnego uzębienia. Już po krótkim czasie można zapomnieć, że nie są naszymi zwykłymi zębami. Dodatkowo zapewniają wrażenie stabilności, co jest ważne nie tylko podczas spożywania pokarmów, ale i mówienia. Z ich pomocą można spożywać nawet bardzo twarde pokarmy, nie martwiąc się, że proteza ulegnie przesunięciu.

Wadą jest jednak ich wyższa cena, która dla wieku pacjentów okazuje się granicą nie do pokonania. Warto mieć na uwadze, że coraz więcej klinik stomatologicznych oferuje możliwość zakupu ratalnego uzupełnienia protetycznego.

Ile kosztują sztuczne zęby?

Cena implantów i sztucznych szczęk jest mocno rozbudowana. Pojedynczy implant mocowany na stałe może kosztować nawet 3000-4000 zł. Znacznie tańsza jest choćby częściowa proteza akrylowa, której koszt wynosi około 1000 zł. Sztuczne nakładki znajdziemy w cenie nawet 500 zł. Warto mieć na uwadze, że istnieje możliwość refundacji sztucznych zębów z NFZ. Dofinansowanie obejmuje jednak wyłącznie tanie protezy akrylowe. Z refundacji raz na 5 lat mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Z kolei pacjenci z nowotworami twarzy mogą korzystać z dofinansowań bez ograniczeń czasowych.

Przyszłość sztucznych zębów

Przyszłością protetyki stomatologicznej są bioniczne zęby, które udało się stworzyć w laboratorium. Zawierają szkliwo i zębinę, a także korzeń umożliwiający stabilne osadzenie implantu w dziąśle. Naukowcy wyizolowali tkankę ludzkiego dziąsła, po czym hodowali ją w odpowiednich warunkach w laboratorium, gdzie samoistnie się rozrosła. Po połączeniu jej z komórkami mezynchymatycznymi gryzoni udało się wyhodować w szczęce myszy zęby zbliżone wyglądem do ludzkich. Badanie wciąż jest jednak we wczesnej fazie i trzeba będzie poczekać wiele lat, zanim bioniczne zęby staną się alternatywą proponowaną w gabinetach dentystycznych.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bruna E., Fabianelli A., Implantoprotetyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
  3. Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *