Rodzaje protez zębowych

Spis treści

Rodzaje protez zębowych dzieli się na wiele sposobów – ze względu na ich ruchomość, tworzywo, z których zostały wykonane lub funkcjonalność. Są jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej. Umożliwiają przywrócenie prawidłowego zgryzu, a więc i właściwej wymowy czy zdolności przeżuwania pokarmów. Wiele osób decyduje się na nie ze względów estetycznych. Na jaki rodzaj protezy zębowej warto się zdecydować?

Rodzaje protez zębowych

Protezy ruchome i stałe

Protezy ruchome są wybierane częściej, ponieważ pacjent jest w stanie samodzielnie je wyciągnąć lub włożyć. Można je stosować zarówno przy częściowym braku zębów, jak i przy całkowitym bezzębiu. Na samym początku, bezpośrednio po założeniu, dyskomfort i trudność mogą sprawiać podstawowe czynności, takie jak mówienie czy jedzenie – do takich protez trzeba się przyzwyczaić. Dużą ich zaletą jest stosunkowo niska cena, niższa niż w przypadku protez stałych.

Protezy stałe umieszczane są przez stomatologa i tylko on może je wyjąć. Do grona takich protez zaliczamy więc korony, mosty, implanty czy wkłady koronowo-korzeniowe. Innymi słowy są to popularne implanty, czyli uzupełnienia mocowane na stałe za pomocą tytanowych śrub. Należy się na nie zdecydować tuż po utracie uzębienia, ponieważ kość szczęki i żuchwy ma tendencję do zanikania. Po 2-3 miesiącach umieszczenie w kości śruby nie będzie możliwe. Proteza stała jest znacznie droższa od ruchomej. Cena za pełen proces implantacji waha się między kilka a kilkanaście tysięcy złotych za ząb.

Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?

Protezy częściowe i całkowite

Kolejny podział obejmuje budowę . Protezy częściowe uzupełniają braki jednego lub kilku zębów po jednej lub po obu stronach łuku zębowego, natomiast protezy całkowite stosuje się przy bezzębiu, ponieważ uzupełniają wszystkie utracone zęby w łuku. Wśród protez częściowych wyróżnia się modele szkieletowe (ich ciężar opiera się na zębach, a nie na dziąsłach, przy czym podrażnienie śluzówki po ich założeniu jest niemal niemożliwe) oraz modele nakładkowe (stosowane przy uszkodzeniu korzenia zęba, są tańsze niż szkieletowe).

Jaką protezę częściową ruchomą wybrać?

Wśród najczęściej wybieranych protez ruchomych znajdują się:

  • protezy akrylowe;
  • protezy szkieletowe;
  • protezy nakładkowe.

Protezy akrylowe częściowe ruchome mają najniższą cenę i istnieje możliwość ich refundacji przez NFZ. Są jednak mało stabilne, mogą się przesuwać i dają najmniej naturalne odczucia ze wszystkich rodzajów protez. Wadą jest tu także najdłuższy okres adaptacji.

Protezy szkieletowe częściowe ruchome są stabilne, łatwe w czyszczeniu i opierają się na zdrowych zębach, a nie na dziąsłach, co daje duże bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dodatkowo taka proteza nie osiada, a jej użytkownik bardzo szybko adaptuje się do jej obecności. Do wad zalicza się fakt, że może wymagać założenia koron na zdrowe zęby pacjenta, co generuje dodatkowe koszty. Biorąc pod uwagę, że proteza szkieletowa nie jest refundowana przez NFZ i jest dość droga, wiele osób nie może sobie na nią pozwolić.

Proteza nakładkowa częściowa ruchoma jest najdroższą opcją ze wszystkich i również może wymagać zamocowania kosztownych implantów. Jednak ma wiele zalet, takich jak mocowanie na korzeniach zębów lub implantach, naturalne odczucia podczas gryzienia pokarmów czy szybki okres adaptacyjny. Taka proteza jest stabilna, nie przesuwa się. Może także spowalniać zanik wyrostka zębodołowego.

Rodzaje protez zębowych ze względu na tworzywo

Biorąc pod uwagę tworzywo, z którego wykonano protezę, wyróżniamy uzupełnienie protetyczne akrylowe, nylonowe oraz akronowe. Rekomenduje się użycie nylonowych, ponieważ wykonane są z materiałów termoplastycznych. W związku z tym są odporne na uszkodzenia i złamania, elastyczne, lekkie i wygodne. Organizm bardzo dobrze reaguje na ich obecność (nie powodują alergii). Aby móc korzystać z protezy nylonowej pacjent musi jednak posiadać co najmniej 1 własny ząb.

Protezy akrylowe i protezy akronowe często są ze sobą mylone ze względu na podobne brzmienie. Różnią się one przede wszystkim elastycznością. Podczas gdy proteza akrylowa jest całkowicie sztywna, akron zaliczamy do materiałów termoplastycznych. Są one znacznie cieńsze, a więc bardziej komfortowe dla pacjenta. Aby zastosować protezę akronową, w jamie ustnej pacjenta musi być kilka zdrowych, własnych zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Bruna E., Fabianelli A., Implantoprotetyka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *