Wkład z włókna szklanego

Spis treści

Wkład z włókna szklanego stosowany jest celem odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym (kanałowym). Dzięki temu ząb może odzyskać swoją funkcję oraz wygląda dobrze wizualnie. Zabieg ten jest skuteczny i popularny, jednak cechuje go dość wysoka cena.

 

Wkłady w stomatologii

Wkłady standardowe wykonuje się najczęściej z metalu, ceramiki, kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym lub węglowym. Przez wiele lat używano wkładów metalowych ze względu na ich dużą wytrzymałość mechaniczną i biokompatybilność. Wybierając ćwieki metalowe, bierze się głównie pod uwagę ich sztywność i zjawisko korozji. Pierwsze wytwarzane wkłady wykazywały dużą podatność na korozję, która powodowała przebarwienia korzeni oraz otaczającego je dziąsła. Współcześnie stosowane wkłady przystosowano tak, aby uniknąć wad swoich poprzedników. Mimo tego, wkłady metalowe cechuje brak estetyki.

Coraz bardziej popularne stają się wkłady ceramiczne lub wykonane z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym bądź węglowym. Do największych zalet wkładów z włókna szklanego zalicza się:

  • wysoką estetykę;
  • dobrą retencję po adhezyjnym zacementowaniu;
  • bardzo dobre połączenie z materiałem odbudowującym;
  • zmniejszone ryzyko złamania;
  • wysoką uniwersalność;
  • moduł elastyczności zbliżony do zębiny.

Wadą jest natomiast duża przezierność rentgenologiczna. Przy możliwościach wyboru między włóknem szklanym a węglowym, znacznie częściej wybiera się ten pierwszy. Wpływa na to wiele czynników. Włókno węglowe, w przeciwieństwie do szklanego, jest trudno usuwalne z kanału, wykazuje nieestetyczny kolor oraz mniejszą wytrzymałość mechaniczną i twardość.

Czym cechuje się włókno szklane?

Powyżej wymieniono największe zalety włókna szklanego, dzięki czemu jest ono najchętniej wybieranym materiałem w stomatologii. Wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym posiadają kolor zbliżony do zębiny i pozwalają na uzyskanie naturalnej transparencji uzupełnienia protetycznego. Brak elementów metalowych w okolicy przyszyjkowej zęba eliminuje również potrzebę szlifowania zęba filarowego poddziąsłowo i zapobiega uszkodzeniu tkanek przyzębia. Jak zatem widać, na względzie ma się zarówno czynniki estetyczne, jak i zdrowotne.

Wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym posiadają mniejszą wytrzymałość na zginanie, jednak pomimo tego wciąż są aż 4-krotnie bardziej wytrzymałe od zębiny. Są więc wciąż trwałym i odpornym materiałem kompozytowym.

Wkład z włókna szklanego – zastosowanie

Tego typu wkłady kompozytowe wymagają wcześniejszego opracowania kanału o kształcie okrągłym, co niestety nie zawsze odpowiada jego morfologii. Nie stosuje się ich, gdy nie ma ścian korony zęba, ponieważ istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Aby wkład z włókna szklanego cieszył się długotrwałością i stabilnością, konieczne jest dokładne jego wykonanie oraz dopasowanie. Brak szczelności między wkładem a zębiną zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia zmian okołowierzchołkowych.

Wkład z włókna szklanego jest wykorzystywany do odbudowywania zęba po leczeniu endodontycznym. Dzięki zastosowaniu wkładu kompozytowego przywraca się estetykę i funkcję zęba, a także zapobiega się jego złamaniu. Podsumowując, wykorzystanie wkładów z włókna szklanego jest powszechną i popularną metodą rekonstrukcji zębów po leczeniu endodontycznym. Należy jednak pamiętać, że zabieg nie zawsze może być wykonany.

Przeciwwskazania do zastosowania wkładu z włókna szklanego

Jak wspomniano, wkład z włókna szklanego nie zawsze może zostać zastosowany. Przede wszystkim nie korzysta się z niego w przypadku owalnych kanałów. Okrągły przekrój standardowych wkładów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym nie odpowiada morfologii tych kanałów, w efekcie czego konieczne jest znaczne usunięcie zdrowej zębiny podczas preparacji łoża dla wkładu. Ryzyko jest duże, przez co w takich przypadkach stosuje się inne metody.

Do pozostałych przeciwwskazań można zaliczyć między innymi:

  • poważne wady zgryzu, uniemożliwiające zastosowanie wkładu z włókna szklanego;
  • nocne zgrzytanie zębami, bruksizm (najpierw należy wyleczyć przypadłość, czego współcześnie można dokonać bardzo sprawnie przy pomocy fizjoterapeuty i stomatologa);
  • duża niestabilność zębów;
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Decyzję o zastosowaniu wkładu z włókna szklanego zawsze podejmuje stomatolog po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem. Jeśli potwierdzi on możliwość użycia takiego wkładu, nie należy mieć obaw. Warto pamiętać, że zabieg należy do stosunkowo drogich, a jego cena jest bardzo rozbieżna w zależności od wielu czynników. Końcowa cena waha się zazwyczaj od 500 do 1500 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Biały M., Dąbrowa T., Więckiewicz W., Analiza porównawcza indywidualnych wkładów koronowo-korzeniowych lanych oraz standardowych kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 1/2013.
  2. Banaszek K., Kochanowski M., Klimek L., Ocena jakości połączenia wkładów koronowo-korzeniowych z zębiną, Dwumiesięcznik Stomatologa Praktyka, 3/2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *