Ekskawator stomatologiczny

Spis treści

Ekskawator stomatologiczny (inaczej: wydrążacz stomatologiczny) jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w każdym gabinecie stomatologicznym. Służy przede wszystkim do ręcznego, zachowawczego usuwania zmian próchnicowych u pacjentów w każdym wieku. Z jego pomocą można pozbyć się nadmiaru zębiny, jeśli pojawia się taka konieczność.

Ekskawator stomatologiczny

Ekskawator stomatologiczny – co to jest?

Podstawowy ekskawator stomatologiczny składa się z 3 części: pracującej, pośredniej i rękojeści. Na swoich końcach posiada 2 wydłużone łopatki o ostrych brzegach. Części robocze ekskawatorów ulegają zużyciu z biegiem czasu, co objawia się stępieniem lub nawet wyszczerbieniem części pracującej. Należy unikać samodzielnego ostrzenia narzędzi, większość specjalistów ze względu na niski koszt ekskawatorów decyduje się na zakup nowego zestawu.

Ekskawatory stomatologiczne są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby lekarz mógł dopasować je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Są one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aby zapewnić trwałość i odporność na korozję. Na rynku spotkać można wiele rodzajów takich urządzeń: na uchwycie okrągłym, dwustronne, z szerokościami części pracujących od 1,3 do 3,0, obustronnie jednakowej wielkości, a także obustronnie o różnej wielkości. Zwykle łyżka ekskawatora jest podłużna i zaokrąglona, aby zmniejszyć traumatyczne doznania podczas zabiegów stomatologicznych.

Ekskawatory stomatologiczne to produkty wielokrotnego użytku, nadające się do sterylizacji. Koszt jednego produktu waha się w granicach 5-10 zł, nie jest to więc spory wydatek, a z pewnością ułatwi pracę każdemu specjaliście. W dobrze wyposażonym gabinecie stomatologicznym powinny znajdować się ekskawatory różnych rozmiarów.

Ekskawator stomatologiczny – do czego służy

Ekskawator stomatologiczny to urządzenie niezwykle uniwersalne, o szerokich zastosowaniach. Służy między innymi do:

  • usuwania tkanek próchniczych, jeśli jest to możliwe przy użyciu ekskawatora;
  • ręcznego usuwania zębiny w trakcie rozmaitych zabiegów stomatologicznych;
  • kontroli stopnia twardości opracowywanych tkanek;
  • zbierania nadmiaru podkładu i wypełnienia czasowego u pacjentów.

Co ciekawe, niektórzy specjaliści zupełnie innych branż kupują i wykorzystują ekskawatory stomatologiczne w swojej pracy. Przykładem jest choćby użycie go do oczyszczania wałów paznokciowych w podologii. Bez względu na dziedzinę medycyny, w której stosowane są ekskawatory, zawsze należy przestrzegać zasad higieny i regularnie dezynfekować urządzenie (po każdym użyciu).

Czy użycie ekskawatora boli?

Ekskawator jest urządzeniem nie powodującym dolegliwości bólowych ani nawet dyskomfortu. Jego użycie nie wiąże się z generowaniem nieprzyjemnego hałasu przypominającego działanie wiertarki, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu urządzeń mechanicznych. Ewentualne dolegliwości bólowe mogą wystąpić jedynie wtedy, gdy stomatolog porusza zepsute części zęba, przedostając się do mocno unerwionej miazgi zęba. Jeśli zabieg wiąże się z bólem, należy poinformować o tym stomatologa. Zastosuje on odpowiednie znieczulenie miejscowe i dobierze metody lecznicze do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ekskawator stomatologiczny – przeciwwskazania

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z ekskawatorów stomatologicznych. Są one bezpieczne zarówno w pracy z dziećmi, jak i osobami starszymi czy schorowanymi. Ostrożność należy zachować jedynie w przypadku osób z alergiami kontaktowymi na metale, jednak współcześnie na rynku można znaleźć ekskawatory wykonane z metali niealergizujących.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Simińska A., Niezbędnik stomatologiczny. Zbiór zadań dla studentów stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Heymann H., Roberson T., Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *