Czy RTG zęba jest bezpieczne?

Spis treści

RTG zęba to jedno z podstawowych, najczęściej wykonywanych badań w gabinecie stomatologicznym. Umożliwia dokładne obejrzenie zęba, wraz z jego koroną, korzeniem i kanałami. Dodatkowo dzięki niemu lekarz jest w stanie określić przebieg korzenia oraz stan kości żuchwy i szczęki. Warto jednak wiedzieć coś więcej o tym badaniu. Często pada pytanie, czy jest ono bezpieczne. Wyjaśniamy.

Czy RTG zęba jest bezpieczne?

Na czym polega RTG zęba?

Wszystkie żywe istoty na naszej planecie wystawione są na działanie źródeł promieniowania naturalnego. Do tego dochodzą sztuczne źródła promieniowania stworzone przez człowieka w przebiegu rozwoju cywilizacyjnego. Promieniowaniem nazywamy zorientowane przestrzennie przekazywanie energii w postaci fal lub cząstek. Wraz z postępem medycyny wykazano, że promieniowanie może mieć ogromne znaczenie diagnostyczno-terapeutyczne.

W badaniu radiologicznym zębów wykorzystuje się promieniowanie X (zwane też rentgenowskim), które wnikając do organizmu, napotyka przeszkody (kości, tkanki, narządy) o różnej gęstości, w różnym stopniu absorbujące promieniowanie, dzięki czemu powstaje obraz prześwietlanych tkanek. Obraz jest rzeczywisty, wiarygodny i bardzo pomocny w leczeniu stomatologicznym (i nie tylko).

Zobacz również: Rodzaje zdjęć rentgenowskich.

Kiedy warto wykonać RTG zęba?

Wskazaniami do wykonania RTG zęba lub zębów są:

  • diagnostyka stopnia zaawansowania próchnicy;
  • diagnostyka urazów mechanicznych zębów;
  • planowane leczenie ortodontyczne, protetyczne lub endodontyczne;
  • diagnostyka stanów zapalnych i chorób dziąseł;
  • planowane zabiegi z zakresu chirurgii, np. ekstrakcja zębów;
  • cele kontrolne w przebiegu jakiegokolwiek leczenia (jeśli jest to konieczne).

Dzięki obrazom uzyskanym podczas rentgena stomatologicznego, dentysta może również wykryć rozwijające się w jamie ustnej ropnie, cysty i guzki, a także inne nieprawidłowości, takie jak zatrzymane zęby mądrości.

Czy RTG zęba jest bezpieczne?

RTG zdjęcia nie jest badaniem niebezpiecznym. Biorąc pod uwagę, że wykonuje się je raz na jakiś czas oraz mając na uwadze niewielką dawkę promieniowania i krótki czas ekspozycji można śmiało powiedzieć, że takie badanie nie szkodzi naszemu zdrowiu. Weźmy przykład – badanie pantomograficzne (obejmujące całą jamę ustną, więc duży obszar głowy) wiąże się z dostarczeniem do organizmu dawki promieniowania około 10 uSv. Podobną dawkę dostarczamy do organizmu z każdą godziną lotu samolotem czy w ciągu 3 dni zwykłego funkcjonowania. Podobne ilości promieniowania wydzielają bowiem skały i inne elementy przyrody.

Człowiek jest narażony na promieniowanie w każdej minucie swojego życia. Produkują je urządzenia elektryczne obecne w każdym domu, a nawet środowisko naturalne. Sporadyczne wykonanie badania nie wpłynie negatywnie na zdrowie i samopoczucie, a wręcz przeciwnie – dzięki niemu będzie możliwy dobór optymalnych metod leczenia, a dzięki temu skuteczne pozbycie się problemu związanego z zębami czy jamą ustną.

Przeciwwskazania do RTG zęba

Przeciwwskazaniami do wykonania RTG zęba są głównie ciąża i wiek dziecięcy, przed ukończeniem 5. roku życia. Może paść pytanie – dlaczego istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, skoro udowodniono, że RTG jest badaniem bezpiecznym. Otóż już nawet niewielkie dawki promieniowania mogą uszkodzić rozwijający się płód, który jest strukturą wysoce delikatną. Z tego względu zaleca się również unikanie lotów samolotem i przebywania w środowisku elektronicznym w przypadku kobiet w ciąży. Podobnie jest z małymi dziećmi, które dopiero nabywają odporności, a ich organizm jest bardzo podatny na działanie tego typu czynników. U osób dorosłych, starszych dzieci i młodzieży RTG zęba nie powinno wzbudzać niepokoju i obaw.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pasler F., Radiologia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  2. Różyło T., Radiologia stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *