Wyciągi ortodontyczne

Spis treści

Wyciągi ortodontyczne to aktywne elementy aparatów na zęby, stosowane głównie celem dopasowania górnego i dolnego łuku zębowego względem siebie. Wyróżniamy kilka rodzajów wyciągów, a każdy z nich posiada inne zastosowanie i odmienną budowę. Może się okazać, że jest to jedyna opcja korekcji wady zgryzu pacjenta.

Wyciągi ortodontyczne

Wyciągi ortodontyczne – rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje wyciągów ortodontycznych:

  • wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne – niewielkie, lateksowe gumki mocowane czasowo do haczyków na zamkach ortodontycznych (nie mylić z ligaturami). Łączą dolny i górny łuk międzyzębowy. Są dostępne w kilku rozmiarach, różnią się także siłą działającą na zęby. Dzięki temu można dobrać je bez względu na wadę zgryzu pacjenta;
  • zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne – w postaci maski twarzowej Delaire’a oraz tzw. headgear. Pierwsza opcja rekomendowana jest pacjentom z cofniętą szczęką i nadmiernie wysuniętą żuchwą, zwłaszcza w wieku nastoletnim. Zbudowana jest z ramki i podpórki na bródkę. Z kolei headgear ma za zadanie cofanie szczęki. Składa się z łuku twarzowego, łuku zewnętrznego biegnącego wzdłuż policzków oraz taśm ciągnących.

Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego zawsze bazuje na potrzebach i ocenie wady zgryzu pacjenta. W praktyce znacznie częściej wykorzystuje się wyciągi wewnątrzustne, choć i te drugie znajdują szerokie zastosowanie.

Jak długo nosić wyciągi ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem wyciągów jest uzależniony od wielu czynników. Im młodszy pacjent i prostsza wada, tym szybciej będzie można zdjąć wyciąg i pozostawić sam aparat na zębach. Analogicznie – im pacjent starszy, tym wada bardziej utrwalona, więc i czas leczenia się wydłuża. Zaawansowane, poważne wady zgryzu także wymagają dłuższego noszenia wyciągów ortodontycznych. Czas ich noszenia wynosi zwykle od kilku miesięcy do 1,5 roku.

Wyciągi ortodontyczne – efekt

Głównym celem noszenia wyciągów ortodontycznych jest korekcja wad zgryzu, dlatego to właśnie ją zauważymy w pierwszej kolejności. Za prostowanie zębów odpowiadają poszczególne elementy aparatu (łuk ortodontyczny, zamki, ligatury), jednak bez użycia wyciągów niemożliwe byłoby uzyskanie optymalnego ustawienia obu łuków zębowych względem siebie. U wielu pacjentów obserwuje się bowiem zbyt wysuniętą lub zbyt cofniętą żuchwę. Co się z tym wiąże, zęby górne i dolne nie są ustawione odpowiednio względem siebie, co nie tylko wpływa negatywnie na rysy twarzy, ale i zwiększa ryzyko wad wymowy czy pogarsza czynność spożywania posiłków. Jeśli lekarz nie ustawi łuków optymalnie względem siebie, w przyszłości wada zgryzu z dużym prawdopodobieństwem powróci.

Warto jednocześnie wiedzieć, że poprawny zgryz to znacznie więcej niż tylko proste zęby – szczęka powinna od przodu nachodzić na żuchwę na wysokość około 2-3 mm. Efektem stosowania wyciągów ortodontycznych jest więc właściwe ustawienie górnego i dolnego łuku zębowego w stosunku do siebie. Dzięki nim leczenie ortodontyczne jest kompleksowe, skuteczne i przede wszystkim – trwałe.

Wyciągi ortodontyczne – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia wyciągów ortodontycznych. Można je zakładać nawet małym dzieciom, pod warunkiem współpracy. Wówczas za zakładanie wyciągu w warunkach domowych odpowiadają rodzice.

Ile kosztuje wyciąg ortodontyczny?

Cena wyciągu ortodontycznego zależy głównie od jego rodzaju. W przypadku wyciągów wewnątrzustnych (w postaci elastycznych gumek) cena jest tak niska, że jest automatycznie wliczana w koszt wizyty, pacjent nie musi płacić za nie dodatkowo. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyciągów zewnątrzustnych. Ich koszt zaczyna się od kwoty 500 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *