Nerw nosowo-podniebienny

Spis treści

Nerw nosowo-podniebienny (łac. nervus nasopalatinus) jest jedną z tylnych gałęzi nosowych, należących do gałęzi odprowadzających zwoju skrzydłowo-podniebiennego. Nosi nazwę nerwu Scarpaego i odpowiada za unerwienie czuciowe okolic, przez które przebiega. Jest dłuższy od pozostałych nerwów swojej grupy.

Nerw nosowo-podniebienny (łac. nervus nasopalatinus)

Nerw nosowo-podniebienny – przebieg

Nerw nosowo-podniebienny biegnie przez przyśrodkową ścianę jamy nosowej, leżąc w obrębie bocznej powierzchni przegrody nosa. Następnie kieruje się ku dołowi, by w okolicy dolnej części jamy nosowej oddać gałęzie przegrody do błony śluzowej nosa. W dalszej kolejności wchodzi otworem przysiecznym znajdującym się na dnie jamy nosowej do kanału przysiecznego. W obrębie kanału przysiecznego łączy się z drugostronnym nerwem nosowo-podniebiennym i tworzy większy nerw przysieczny. Ten zaś ostatecznie wychodzi na powierzchni dolnej podniebienia dołem przysiecznym.

Za co odpowiada nerw nosowo-podniebienny?

Nerw nosowo-podniebienny unerwia czuciowo błonę śluzową przegrody nosa. Zakres jego działania obejmuje obszar poniżej obrębu zaopatrywania gałęzi nosowych tylnych bocznych. Z kolei po połączeniu się z drugim nerwem nosowo-podniebiennym, tworząc nerw przysieczny, zaopatruje błonę śluzową podniebienia aż do linii łączącej oba kły.

Czym jest zwój skrzydłowo-podniebienny?

Zwojem skrzydłowo-podniebiennym nazywamy zwój przywspółczulny, związany dość mocno z nerwem szczękowym. Lokalizuje się w dole skrzydłowo-podniebiennym, stąd jego nazwa. Posiada 3 główne gałęzie doprowadzające. Są to korzenie:

  • czuciowy – od nerwu szczękowego;
  • przywspółczulny – utworzony przez włókna nerwu skalistego większego;
  • współczulny – utworzony przez włókna nerwu skalistego głębokiego.

Z kolei do gałęzi odprowadzających zwoju skrzydłowo-podniebiennego należą:

  • gałęzie nosowe tylne;
  • nerwy podniebienne – dzielące się na nerw podniebienny większy oraz nerwy podniebienne mniejsze;
  • gałąź gardłowa;
  • gałęzie oczodołowe.

Omawiany nerw nosowo-podniebienny wchodzi w skład wymienionych gałęzi nosowych tylnych, które wspólnie unerwiają błonę śluzową małżowiny nosowej górnej, środkowej i dolnej, zatokę klinową, zatokę szczękową, nozdrza tylne, przegrodę nosa oraz część nosową gardła. Wśród gałęzi nosowych tylnych nerw nosowo-podniebienny jest najdłuższy i ma największe znaczenie. Warto wspomnieć, że gałązki zwoju skrzydłowo-podniebiennego pośrednio biorą udział w unerwianiu przywspółczulnym gruczołu łzowego, powodując wydzielanie łez.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Gołąb B., Anatomia czynnościowa obwodowego układu nerwowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 1998.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *