Przepona dna jamy ustnej

Spis treści

Przepona dna jamy ustnej to struktura utworzona przez mięśnie żuchwowo-gnykowe połączone ze sobą w linii środkowej szwem. Rozpinają się między trzonem żuchwy, a trzonem kości gnykowej i zamykają od dołu jamę ustną.

 

Przepona dna jamy ustnej – budowa

Mięsień żuchwowo-gnykowy to parzysty mięsień szyi należący do grupy mięśni nadgnykowych. Rozpina się między kresą żuchwowo-gnykową żuchwy a kością gnykową, stąd jego nazwa. Włókna tego mięśnia biegną ku środkowi, tyłowi i dołowi, po czym dochodzą do linii pośrodkowej, gdzie stykają się z mięśniem drugostronnym. Włókna obu stron tworzą szew żuchwowo-gnykowy. Do tyłu mięsień kończy się wolnym brzegiem. Z przodu jest cieńszy niż z tyłu.

Funkcje przepony dna jamy ustnej

Przy ustalonej żuchwie omawiany mięsień podnosi kość gnykową, napina dno jamy ustnej i unosi język. Z kolei przy ustalonej kości gnykowej – obniża żuchwę. Źródła określają omawiany mięsień jako właściwa przepona dna jamy ustnej.

Unerwienie

Mięsień żuchwowo-gnykowy jest unerwiony przez nerw żuchwowo-gnykowy pochodzący z trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego. Biegnie on drogą nerwu żuchwowego oraz zębodołowego dolnego.

Unaczynienie

Omawiany mięsień unaczynia gałąź tętnicy szyjnej zewnętrznej, drogą tętnic szczękowe, twarzowej oraz językowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *