Przepona dna jamy ustnej to struktura utworzona przez mięśnie żuchwowo-gnykowe połączone ze sobą w linii środkowej szwem. Rozpinają się między trzonem żuchwy, a trzonem kości gnykowej i zamykają od dołu jamę ustną.
Przepona dna jamy ustnej – budowa
Mięsień żuchwowo-gnykowy to parzysty mięsień szyi należący do grupy mięśni nadgnykowych. Rozpina się między kresą żuchwowo-gnykową żuchwy a kością gnykową, stąd jego nazwa. Włókna tego mięśnia biegną ku środkowi, tyłowi i dołowi, po czym dochodzą do linii pośrodkowej, gdzie stykają się z mięśniem drugostronnym. Włókna obu stron tworzą szew żuchwowo-gnykowy. Do tyłu mięsień kończy się wolnym brzegiem. Z przodu jest cieńszy niż z tyłu.
Funkcje przepony dna jamy ustnej
Przy ustalonej żuchwie omawiany mięsień podnosi kość gnykową, napina dno jamy ustnej i unosi język. Z kolei przy ustalonej kości gnykowej – obniża żuchwę. Źródła określają omawiany mięsień jako właściwa przepona dna jamy ustnej.
Unerwienie
Mięsień żuchwowo-gnykowy jest unerwiony przez nerw żuchwowo-gnykowy pochodzący z trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego. Biegnie on drogą nerwu żuchwowego oraz zębodołowego dolnego.
Unaczynienie
Omawiany mięsień unaczynia gałąź tętnicy szyjnej zewnętrznej, drogą tętnic szczękowe, twarzowej oraz językowej.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.