Ekwilibracja

Spis treści

Ekwilibracja, to inaczej korekta zgryzu. Stanowi czynność polegającą na zmianie kształtu zębów, wypełnień czy uzupełnień protetycznych. Celem takiego zabiegu jest głównie zapewnienie prawidłowego toru ruchu żuchwy podczas zagryzania.

Ekwilibracja

Po co wykonywać ekwilibrację?

Jak wspomniano, ekwilibracja jest czynnością polegającą na umożliwieniu prawidłowych ruchów żuchwy podczas zagryzania. Dzięki nadaniu zębom i uzupełnieniom protetycznym odpowiedniego kształtu możliwe jest prawidłowe gryzienie. Nie bez znaczenia są również względu estetyczne.

Zabieg wykonuje się wówczas, gdy widoczna lub odczuwalna jest różnica w kształcie zębów, co nierzadko upośledza funkcję gryzienia. Może się zdarzyć, że siły działające na zęby są duże i rozłożone nierównomiernie. W efekcie następuje osłabienie, a nawet ścieranie powierzchni stycznych zębów. To z kolei może się wiązać z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych, bruksizmem czy patologicznym zaciskaniem zębów. Nierówny zgryz często ma związek nawet z przewlekłymi bólami głowy. Problemy te można wyeliminować za pomocą prostego zabiegu ekwilibracji.

Jak wygląda ekwilibracja?

Czynność wykonuje się przy użyciu specjalnych, diamentowych narzędzi rotacyjnych. Szlifowanie wykonuje się wyłącznie w obrębie szkliwa oraz wypełnień protetycznych, przez co zabieg jest w zupełności bezpieczny dla zębów oraz bezbolesny dla pacjenta.

Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności lekarz stomatolog dokładnie oceni uzębienie i sprawdzi, czy ekwilibracja jest konieczna u danego pacjenta. Nierzadko wykonuje się zdjęcia rentgenowskie mające na celu między innymi ukazanie stanu stawów skroniowo-żuchwowych. Kolejnym elementem jest wykonanie odlewu gipsowego uzębienia pacjenta, aby następnie na jego podstawie podjąć kroki lecznicze. Stomatolog wykona wstępne szlifowanie na modelu gipsowym, aby następnie wykonać tę samą czynność na prawdziwym uzębieniu pacjenta. Dzięki temu eliminuje się ryzyko popełnienia błędu.

Kiedy zgłosić się do stomatologa?

Wskazania do wykonania ekwilibracji są bardzo obszerne. Do lekarza należy zgłosić się między innymi z dolegliwościami takimi jak:

  • bruksizm, patologiczne zaciskanie zębów lub ścieranie ich powierzchni (zgrzytanie zębami);
  • trzaskanie stawów skroniowo-żuchwowych;
  • problemy z szerokim otwieraniem ust, co może powodować np. blokowanie stawów skroniowo-żuchwowych;
  • krzywy zgryz, widoczne nierówności w długości zębów czy ich kształcie.

Niekiedy przy danej dolegliwości skuteczniejsze okażą się inne metody lecznicze. W związku z tym to właśnie lekarz stomatolog po dokładnym zdiagnozowaniu i szczegółowej ocenie stanu pacjenta podejmuje decyzję o podjętych metodach leczniczych.

Ekwilibracją może zajmować się każdy specjalista stomatologii. Oznacza to, że pacjent ze swoim problemem może się udać zarówno do stomatologa ogólnego, jak i to ortodonty czy chirurga szczękowego. Wszystko zależy od tego, z jakim problemem się boryka. W razie czego pacjent zostanie skierowany do innego specjalisty, który z pewnością rozwiąże ten problem.

Zobacz również: Metalowy aparat ortodontyczny.

Bibliografia

  1. Koemer K., Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
  2. Banerjee A., Millar B., Stomatologia estetyczna – zabiegi minimalnie inwazyjne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
  3. Mielczarek A., Leczenie stomatologiczne pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *