Łuk Mulligana

Spis treści

Łuk Mulligana to niezwykle powszechny element ortodontyczny służący do korekcji wad zgryzu. Zalicza się do tak zwanych łuków intruzyjnych, czyli zapewniających między innymi intruzję zębów przednich, ale nie tylko. Leczenie łukiem Mulligana stanowi przeciwieństwo popularnej metody leczenia ortodontycznego techniką łuku prostego.

Łuk Mulligana

Łuk Mulligana – zastosowanie

W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszy się uniwersalna metoda leczenia ortodontycznego techniką łuku prostego. Umożliwia ona korekcję znacznej większości słabo i umiarkowanie nasilonych wad zgryzu różnego rodzaju. W niektórych przypadkach (bardziej zaawansowanych wadach zgryzu) okazuje się to być jednak niewystarczające. Wówczas z pomocą przychodzi leczenie ortodontyczne techniką segmentową.

Wykorzystuje się do niego przede wszystkim łuk Mulligana, ale również łuk Rickettsa czy łuk Connecticut. Są to łuki intruzyjne, stanowiące doskonałe narzędzie ortodontyczne zapewniające intruzję przednich zębów, ich trzonowe pochylenie, wychylenie zębów siecznych, a także poziomowanie przechylonych przednich płaszczyzn zgryzowych. Łuki intruzyjne z powodzeniem można wykorzystywać do leczenia wad zgryzu u pacjentów z uzębieniem mieszanym.

Na czym polega intruzja zębów?

Stosując łuk Mulligana można dokonać intruzji zębów, czyli ich delikatnego, kontrolowanego wtłoczenia wgłąb kości. Dzięki omawianemu łukowi siła nacisku rozkładana jest równomiernie na całą powierzchnię wybranych zębodołów, co powoduje uzyskanie oczekiwanych efektów. Leczenie może powodować pewien dyskomfort związany z przesuwaniem się zębów.

Łuk Mulligana – wskazania

Wskazaniami do użycia łuku Mulligana są najczęściej niektóre umiarkowane oraz większość bardziej zaawansowanych wad zgryzu, w tym:

  • zgryz głęboki;
  • silny uśmiech dziąsłowy związany z wypukłym profilem i zwiększoną wysokością twarzy;
  • nagryz pionowy;
  • przygotowanie łuku zgryzowego do uzupełnienia protetycznego;
  • wady zgryzu wymagające jego otwarcia.

Decyzję o zastosowaniu łuku Mulligana bądź innych łuków intruzyjnych zawsze podejmuje lekarz ortodonta.

Ile kosztuje łuk Mulligana?

Łuk Mulligana kosztuje średnio od 400 zł do 700 zł. Na cenę wpływają czynniki takie jak lokalizacja i renoma gabinetu ortodontycznego, a także doświadczenie przyjmujących w nim lekarzy. Do ceny łuku Mulligana należy doliczyć koszt wizyty, na której będzie on zakładany.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Szarek A., Gronkiewicz K., Preprosthetic orthodontic treatment – intrusion and extrusion – literature review, 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *