Uśmiech dziąsłowy

Spis treści

Uśmiech dziąsłowy ma miejsce wówczas, gdy podczas uśmiechania się w przesadny sposób odkryciu ulegają dziąsła górnego łuku zębowego. Przez wiele osób jest on uznawany za wadę estetyczną wymagającą korekcji. Można tego dokonać u dobrego specjalisty stomatologii estetycznej. Jeśli chodzi o ogólne zdrowie, uśmiech dziąsłowy nie ma negatywnego wpływu.

Uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny

Występowanie uśmiechu dziąsłowego najczęściej łączy się z uwarunkowaniami genetycznymi oraz rodzinnymi. W wielu przypadkach zjawisko obserwuje się u rodziców lub bliskich krewnych dziecka. Uśmiech dziąsłowy bywa również konsekwencją:

  • różnego rodzaju wad zgryzu;
  • zbyt krótkiej lub wąskiej wargi górnej;
  • krótkich koron klinicznych zębów;
  • nadmiernej aktywności mięśni mimicznych twarzy;
  • wadami w budowie dziąseł.

Wielu badaczy uważa jednak, że uśmiech dziąsłowy jest po prostu cechą wyglądu danej osoby, podobnie jak np. duży nos czy dołeczki w policzkach.

Jak wygląda uśmiech dziąsłowy?

Przyjmuje się, że uśmiech dziąsłowy to sytuacja objawiająca się nadmierną ekspozycją dziąseł. W trakcie uśmiechania wynosi ona przynajmniej 3 mm. Kiedy dziąsła są zbyt widoczne, zęby automatycznie wydają się być krótsze, co wpływa na ogólny wygląd twarzy podczas uśmiechania się. Zwykle uśmiechowi dziąsłowemu nie towarzyszą żadne inne dolegliwości czy objawy.

Uśmiech dziąsłowy – leczenie

Istnieje wiele metod, którymi można zmniejszyć lub wyeliminować uśmiech dziąsłowy. Jeśli przyczyną są wady zgryzu najlepiej udać się do ortodonty, który obejrzy uzębienie i dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny. Osoby dorosłe, dla których uśmiech jest powodem kompleksów, mogą zdecydować się na wydłużanie koron zębów. Zabieg wiąże się jednak z dłuższą rekonwalescencją i czasem trwania, a także ryzykiem pojawienia się nadwrażliwości zębów lub ich chwiania. Polega na podniesieniu linii dziąseł i tym samym odsłonięciu ukrytej pod nimi korony zęba, którą uzupełnia się licówką.

Alternatywą jest botoks. Metoda zdaje egzamin w sytuacjach, gdy przyczyną uśmiechu dziąsłowego są nadaktywne mięśnie mimiczne twarzy. Wówczas wystarczy je odpowiednio ostrzyknąć, aby uzyskać szybki efekt rozluźnienia i tym samym pozbyć się problemu widocznych dziąseł. Zabieg jest w pełni odwracalny i bezpieczny, dlatego pacjenci coraz chętniej decydują się na jego wykonanie. Pacjenci mogą również zdecydować się na podcięcie wędzidełka wargi górnej. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy jest ono zbyt krótkie lub zbyt napięte. Podcięcie sprawi, że podczas uśmiechu warga górna będzie delikatnie opadać, przysłaniając widoczne fragmenty dziąseł.

Istnieją jednak bardziej skomplikowane, inwazyjne procedury z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Można wykonać np. zabieg redukcji kości lub zmniejszyć ruchomość warg oraz doprowadzić do ich wydłużenia za pomocą chirurgicznego ustawienia w odpowiedniej pozycji. Decyzja o wybranej metodzie powinna być zawsze przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Dąży się do tego, aby usunąć uśmiech dziąsłowy w jak najmniej inwazyjny sposób, pozbawiony konsekwencji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *