Korony porcelanowe

Spis treści

Korony porcelanowe to coraz popularniejsze uzupełnienie protetyczne montowane na zębach własnych pacjentów (lub ich fragmentach) bądź na wcześniej wszczepionych implantach. Pozwalają one przywrócić nie tylko funkcje zgryzowe i właściwą mowę u pacjenta, ale także przekładają się na bardzo dobre, naturalne efekty estetyczne.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe – charakterystyka

Korona porcelanowa wykonana jest wyłącznie z jednego materiału – porcelany, dlatego zalicza się ją do grona koron jednolitych. Jej zastosowanie uwarunkowane jest właściwościami samej porcelany, która jest twarda, ale krucha jednocześnie. Jeśli będzie na nią wywierany zbyt duży nacisk, może dojść do jej uszkodzenia. Właśnie dlatego tworzenie koron porcelanowych w pracowniach protetycznych jest dość trudne i wymaga odpowiedniej wiedzy. Stosuje się m.in. zasadę jednakowej grubości czy wykonanie modelu z tzw. schodkiem. Wszystko to przekłada się na ostateczną cenę takiego uzupełnienia protetycznego (jest ona dość wysoka).

Mianem koron zębowych nazywa się części zębów wystające ponad powierzchnią dziąseł, dlatego korona porcelanowa ma za zadanie przywracać właśnie tę część zęba, widoczną np. podczas uśmiechania się. Korony porcelanowe można zamontować w jamie ustnej pacjenta na specjalnych implantach umieszczanych bezpośrednio w dziąsłach i kościach, ewentualnie na zębach własnych pacjenta (przeważnie ich fragmentach).

Korony porcelanowe – zalety

Korony porcelanowe to najchętniej wybierana opcja. Ich popularność wiąże się z licznymi korzyściami z ich stosowania, do których zalicza się przede wszystkim:

  • bardzo naturalny efekt – korony porcelanowe są nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, co przekłada się na estetykę uśmiechu i pewność siebie;
  • wytrzymałość – odpowiednio wykonane korony porcelanowe wyróżniają się stabilnością i solidnością, a przy właściwej pielęgnacji wytrzymają nawet przez 20 lat;
  • bezpieczeństwo – porcelana jest materiałem niewywołującym podrażnień, uczuleń, alergii.

Korony na zęby porcelanowe są montowane w jamie ustnej na stałe. Dlatego nie trzeba wyjmować ich do szczotkowania zębów i nie ma obaw, że wypadną np. podczas spożywania posiłków czy mycia zębów. Można montować je zarówno na implanty metalowe, jak i na implanty ceramiczne. Można je także osadzać na naturalnych korzeniach zębów oraz na zniszczonych zębach naturalnych. Odpowiedni sposób montażu zawsze dobiera się indywidualnie do pacjenta, aby zapewnić mu jak najkorzystniejsze warunki zgryzowe. Wielu pacjentów wskazuje, że odczucia podczas noszenia koron porcelanowych są znacznie lepsze, niż odczucia przy noszeniu koron wykonanych z innych tworzyw.

Korony porcelanowe – cena

Korony porcelanowe są dość drogie, ponieważ cena za jedną może wahać się w granicach 500-2000 zł. Zależy to od wielu czynników, zwłaszcza od wielkości miasta, w którym znajduje się gabinet protetyczny oraz od renomy specjalisty.

Jak dbać o korony porcelanowe?

Korony porcelanowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w innym razie będą niszczeć. Zaleca się szczotkowanie zębów po każdym głównym posiłku (przeważnie rano, wieczorem oraz po obiedzie), wykorzystując do tego szczoteczkę z miękkim włosiem oraz pastę do zębów o niskim współczynniku ścierania. Twarde szczoteczki lub pasty wybielające mogą powodować rysowanie porcelany, mimo że jest ona wytrzymała. W zagłębieniach tych odkładać się będą bakterie i płytka nazębna, nawet jeśli nie będzie tego widać gołym okiem. Dodatkowo wskazane jest unikanie palenia papierosów i wyrobienie nawyku nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych czy korzystania z płynów do płukania jamy ustnej (bez zawartości alkoholu).

Wszelkie dolegliwości takie jak dyskomfort, podrażnienia, pieczenie dziąseł, uczucie ciała obcego w ustach nieprzemijające wraz z upływem czasu, są wskazaniem do kontroli protetycznej. Być może uzupełnienie zostało wykonane niedokładnie lub przy niedostatecznym dopasowaniu do warunków jamy ustnej danego pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ciaputa T., Ciaputa A., Podstawy wykonawstwa prac protetycznych, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2009.
  2. Bogucki Z., Bohater P., Nowakowska D., Zgierska E., Wykonanie korony pełnoceramicznej metodą tłoczenia, Dent. Med. Probl. 2005, 42, 2, 357-361.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *