Ząb ćwiekowy

Spis treści

Ząb ćwiekowy zalicza się do stałego uzupełnienia protetycznego i jeszcze do niedawna znajdował powszechne zastosowanie w protetyce stomatologicznej. Jego głównym zadaniem jest odbudowa utraconego zęba, przywracając tym samym właściwą funkcję żucia oraz estetyczny wygląd uśmiechu. Zęby ćwiekowe stanowią rodzaj wkładu koronowo-korzeniowego.

Ząb ćwiekowy

Ząb ćwiekowy – co to jest?

Ząb ćwiekowy składa się z dwóch głównych części – ćwieka oraz korony całkowitej, dzięki czemu odwzorowuje korzeń zęba wraz z jego koroną naturalną. Oba elementy trwale łączy się ze sobą bez użycia cementu. Umieszcza się je jednocześnie w jamie ustnej pacjenta podczas jednej wizyty, dlatego dużą zaletą jest krótki czas trwania wykonywania takiego uzupełnienia. Ćwiek ostatecznie lokalizuje się w opracowanym wcześniej kanale korzeniowym zęba, a na nim mocowana jest następnie korona. Niektóre zęby ćwiekowe wzbogacone są w dodatkowy element ochronny, tzw. czapeczkę korzeniową, chroniącą powierzchnię nośną korzenia przed zmianami próchnicowymi.

Ćwieki wykonuje się z metalu, zaś koronę przeważnie z akrylu lub porcelany. W zależności od tworzywa, z którego będzie wykonana korona, dobiera się tworzywo na ćwiek.

Zęby ćwiekowe współcześnie

Zęby ćwiekowe miały zastosowanie przed wieloma laty. Współcześnie jednak postęp medycyny jest tak duży, że zęby ćwiekowe są zastępowane innymi, bardziej nowoczesnymi alternatywami. Lepsze efekty uzyskuje się bowiem wskutek zacementowania wkładu koronowo-korzeniowego, a następnie ręczne wykonanie korony w taki sposób, jakby opracowywano kikut zęba własnego pacjenta.

Ząb ćwiekowy – wskazania

Wskazania do użycia zęba ćwiekowego są identyczne jak w przypadku użycia innych uzupełnień protetycznych, a więc przede wszystkim:

  • urazowe lub próchnicowe zniszczenie korony zęba;
  • obecność licznych wypełnień zęba przy jednocześnie bardzo cienkich jego ścianach, a więc obawa przez utratą zęba;
  • erozja szkliwa i jego uszkodzenia;
  • zęby Hutchinsona.

Zęby ćwiekowe mogą zastępować każde zęby w jamie ustnej, jednak poza zębami trzonowymi.

Ząb ćwiekowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do założenia zębów ćwiekowych obejmują:

Wyróżnia się zęby ćwiekowe z czapeczką korzeniową oraz bez niej. Zęby ćwiekowe bez czapeczki nie będą dobrym wyborem w przypadku skłonności do próchnicy, przy zniszczonym korzeniu zęba oraz w zgryzie prostym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majewski S., Rekonstrukcja zębów uzupełnieniami stałymi: Podręcznik dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Protetyki, Kraków 2005.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *