Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Spis treści

Lakowanie zębów jest jedną z najczęściej wykonywanych, stomatologicznych czynności profilaktycznych, polecaną szczególnie dzieciom. Podczas zabiegu pokrywa się powierzchnię okluzyjną zębów płynnym materiałem kompozytowym. Można go wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Lakowanie zębów u dzieci jest refundowane przez NFZ, jednak wyłącznie w odniesieniu do zębów trzonowych.

 

Korzyści z lakowania zębów

Lakowanie zębów to zabieg działający przeciwpróchniczo. Zapewnia barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, głównie cukrów prostych zawartych w pożywieniu. W efekcie bakterie nie są w stanie tak szybko drążyć powierzchni zęba, która jest skutecznie zabezpieczona. Lakowanie zębów najczęściej wykonuje się u dzieci, jednak wiek nie jest wyznacznikiem. Na zabieg decyduje się coraz więcej osób dorosłych. Uznano, że to jeden z najskuteczniejszych zabiegów stomatologicznych chroniących zęby przed próchnicą.

Wskazania do lakowania zębów

Lakowanie jest zalecane w przypadku:

  • wszystkich zębów mlecznych i stałych oraz podatnych na próchnicę zagłębień anatomicznych;
  • dzieci i młodzieży z chorobami ogólnoustrojowymi oraz upośledzeniem umysłowym;
  • wszystkich osób podatnych na próchnicę bruzd i szczelin, zwłaszcza z objawami ostrej choroby próchnicowej;
  • bruzd o wysokim ryzyku wystąpienia próchnicy u dzieci i młodzieży z grup niskiego ryzyka.

Na poziomie populacji uważa się, że jedynie dzieci z umiarkowanym ryzykiem próchnicy powinny mieć lakowane zęby. Ponieważ jednak blisko 90% dzieci poniżej 18 roku życia ma objawy próchnicy (zazwyczaj w obrębie zębów stałych pierwszych trzonowych), wszystkie dzieci powinny być oceniane pod kątem ewentualnego zabiegu lakowania w okresie wyrzynania zębów stałych.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to prosty i bezpieczny zabieg, który nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Cały proces można przedstawić w skrócie w kilku krokach:

  • odizolowanie zęba za pomocą koferdamu lub preparatów fluorkowych (gdy użycie koferdamu nie jest możliwe);
  • usunięcie osadu za pomocą tępego zgłębnika i oczyszczenie powierzchni żującej;
  • wytrawienie bruzdy, przepłukanie jej wodą i osuszenie – lakowany ząb nie może mieć chwilowo kontaktu ze śliną;
  • nałożenie cienkiej warstwy laku na zagłębienie i bruzdy, polimeryzowanie go światłem;
  • zdjęcie koferdamu;
  • sprawdzenie laku w zgryzie.

Jak zatem widać, cały proces lakowania zębów jest również szybki. Nie ma tutaj żadnych skomplikowanych, czasochłonnych procedur. Polimeryzowanie laku trwa zaledwie 20 sekund.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Choć lakowanie zębów zostało powszechnie uznane za bezpieczne, wiele osób powiela plotki na temat szkodliwego wpływu laku na cały organizm czy niszczenia szkliwa podczas zabiegu. Żadne badania nie potwierdziły słuszności tych hipotez, wręcz przeciwnie – wykazano, że lak skutecznie chroni zęba między innymi przed próchnicą. Lak stanowi wnikliwie przebadany i sprawdzony materiał, który nie zawiera żadnych szkodliwych związków.

Trwałość wypełnień zapobiegawczych jest porównywalna z trwałością wypełnień amalgamatowych i pozwala na znacznie bardziej oszczędne usuwanie zdrowych tkanek zęba. Podsumowując, jest to więc zabieg nie tylko bezpieczny, ale również skuteczny i ochronnie wpływający na zęby. Ponadto jest całkowicie bezbolesny, zatem nie wpłynie negatywnie na dziecięcą psychikę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Korporowicz E., Jasiński P., Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, Nowa Stomatologia, 4/2013.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *