Korund

Spis treści

Korund to minerał będący tlenkiem glinu o wzorze Al2O3. Do odmian szlachetnych zalicza się rubiny i szafiry, jednak istnieje również kilka pozostałych, nieszlachetnych odmian. Poza jubilerstwem odpowiednio obrobione wykorzystuje się również w różnych dziedzinach przemysłu, a także w stomatologii.

Korund

Korund – charakterystyka

Korund jest minerałem o twardości 9 w skali Mohsa. Może przyjmować rozmaite zabarwienie, co jest jego ogromną zaletą w jubilerstwie. Bywa spotykany w wielu rodzajach skał magmowych, metamorficznych i okruchowych. Wszystkie barwne korundy (poza czerwonym, szarym i brunatnym) traktuje się jako odmiany szafiru. Korund zawiera niekiedy sporadyczne domieszki chromu, tytanu lub żelaza, jednakże przezroczyste odmiany krystaliczne są wyjątkowo czyste pod względem składu chemicznego.

Zastosowanie korundu

Korund jest przede wszystkim materiałem jubilerskim. Od tysięcy lat wykorzystuje się te kamienie do zdobienia ciała i tworzenia biżuterii: naszyjników, pierścionków, kolczyków, bransolet, a wcześniej także koron królewskich i insygniów władzy. Drobnokrystaliczne, zbite i ziarniste odmiany korundu znajdują natomiast zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, np. jako materiał ścierny i polerski. Elektrokorund (syntetyczna postać kamienia) stosowany jest przy tworzeniu zegarków oraz w stomatologii. Narzędzia ścierne z ziarnami z elektrokorundu zwykłego można wykorzystywać powszechnie do przecinania i zgrubnego szlifowania stali węglowych, niskostopowych nierdzewnych, żeliwa, drewna i większości tworzyw sztucznych.

Korund w stomatologii

Elektrokorund jest materiałem odpornym na działanie agresywnych czynników chemicznych, wyróżnia się przy tym właściwościami ściernymi. Jest podstawowym składnikiem tzw. piasków protetycznych, wykorzystywanych do piaskowania metali w różnych narzędziach stomatologicznych. Służy do porowacenia powierzchni w celu zwiększenia adhezji prac protetycznych – koron, licówek, mostów, wkładów i wielu innych. Korund w postaci piasku jest całkowicie bezpieczny w użyciu oraz nie powoduje krzemicy.

Korund w medycynie estetycznej

Omawiany materiał bywa wykorzystywany również w medycynie estetycznej, np. podczas mikrodermabrazji korundowej. To nieinwazyjna, bezbolesna metoda oczyszczania powierzchniowej warstwy naskórka. Głowica urządzenia wyposażona jest w mikrokryształki tego surowca oraz mechanizm zassania. W trakcie zabiegu korund z dużą siłą uderza o powierzchnię skóry, oczyszczając ją. Z kolei zastosowanie ciśnienia sprawia, że zanieczyszczenia oraz martwy naskórek, zasysane są do głowicy. Zabieg charakteryzuje się większą siłą złuszczania, niż np. mikrodermabrazja diamentowa. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Marciniak S., Skuteczna protetyka laboratoryjna, 2020.
  2. Woźniak K., Materiały ścierne i polerskie, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2022.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *