Lapisowanie zębów

Spis treści

Lapisowanie zębów to zabieg profilaktyczny mający na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się obecnej już próchnicy u dzieci. Polega na delikatnym usunięciu obecnego kamienia nazębnego, a następnie pokryciu powierzchni zębów specjalnym preparatem.

 

Na czym polega lapisowanie zębów?

Jak wspomniano we wstępie, lapisowanie zębów obejmuje oczyszczenie ich z ewentualnego kamienia nazębnego oraz nałożenie na zmiany próchnicowe azotanu srebra lub chlorku cynku. Substancje te wykazują zdolność do hamowania rozwoju zmian próchnicowych. Wykorzystuje się do tego specjalne pędzelki. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny – może być wykonywany nawet u małych dzieci. Lapisowanie jest skuteczne jedynie przy niewielkich, pojedynczych zmianach lub wielu ogniskach drobnych zmian.

Najczęściej do lapisowania używa się azotanu srebra. Jego roztwór po zetknięciu się z tkankami zęba tworzy białczan srebra, który działa silnie bakteriobójczo i bakteriostatycznie. W rezultacie skutecznie hamuje dalszy rozwój próchnicy do czasu, gdy zęby zęby mleczne zostaną wymienione na zdrowe zęby stałe.

Zęby po lapisowaniu

Lapisowanie zębów posiada niestety kilka wad. Przede wszystkim – azotan srebra brzydko pachnie i ma nieprzyjemny smak. W związku z tym dziecko często wykazuje niechęć do zabiegu, uniemożliwiając wręcz jego wykonanie. Kolejną wadą jest przebarwienie zęba. Ząb po lapisowaniu jest skutecznie chroniony przed próchnicą, jednak przybiera szary kolor, przypominając tym samym sczerniałe srebro.

Oczywiście można zdecydować się na lapisowanie bezbarwne (z użyciem chlorku cynku), jednak zabieg nie będzie wówczas aż tak skuteczny. Chyba, że zostanie wykonany przy małych zmianach próchnicowych. Niekiedy może się okazać, że na większe zmiany pomoże wyłącznie użycie azotanu srebra. Szary kolor zębów mlecznych jest jednak ceną, którą warto zapłacić za zdrowie przyszłych zębów stałych.

Kiedy wykonywać lapisowanie zębów?

Lapisowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym na mlecznych zębach objętych próchnicą. Małe dzieci wykazują znacznie większą tendencję do rozwoju próchnicy niż osoby dorosłe. Wiąże się to między innymi z częstym podjadaniem słodyczy oraz nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Dorośli przykładają znacznie więcej uwagi do swojego uzębienia, niż dzieci. W młodym wieku może pojawić się również tak zwana próchnica butelkowa. Dotyczy ona głównie dzieci, które karmi się z butelki i które zasypiają z nią w ustach. Długotrwały kontakt słodkich napojów i pokarmów z powierzchnią zębów bardzo szybko prowadzi do rozwoju próchnicy.

Specjalistą zajmującym się leczeniem i profilaktyką schorzeń jamy ustnej dzieci jest pedodonta. Powinni się do niego zgłosić rodzice wraz z dzieckiem po zauważeniu jakichkolwiek zmian na zębach świadczących o rozwoju kamienia nazębnego lub próchnicy.

Dlaczego warto lapisować zęby?

Lapisowanie zębów jest jednorazowym, bezpiecznym i skutecznym zabiegiem chroniącym zęby dziecka przed próchnicą. Oczywiście przy dalszym braku higieny jamy ustnej nie gwarantuje zachowania zdrowych zębów, jednak gdy rodzice dbają o regularne szczotkowanie i dietę swojego dziecka – lapisowanie wykazuje bardzo dużą skuteczność. Warto zdecydować się na lapisowanie zębów mlecznych, ponieważ zdrowe zęby mleczne są gwarancją wyrzynania się zdrowych zębów stałych. Gdy mleczaki będą mieć próchnicę możemy być niemal pewni, że zęby stałe również doświadczą tej patologii (oraz innych).

Ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych?

Lapisowanie zębów mlecznych to koszt szeregu około 100 zł. Cena zależy od renomy gabinetu i jego lokalizacji. Istnieje możliwość bezpłatnego wykonania lapisowania, ponieważ jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy wówczas wybrać się do gabinetu mającego kontrakt z NFZ.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szymańska-Sowula M., Chmiel K., Profilaktyka stomatologiczna, Wydawnictwo EDICON, Poznań 2012.
  2. Korporowicz E., Jasiński P., Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, Nowa Stomatologia, 4/2013.
  3. Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *