Plombowanie zęba polega na wypełnieniu ubytków bez względu na ich wielkość specjalnym materiałem światłoutwardzalnym, co odbudowuje strukturę zęba oraz sprawia, że bakterie i resztki żywności nie przedostają się do bogato unerwionej miazgi zęba i nie powodują jej psucia. Zabieg ten jest rutynowo wykonywany w przypadku „dziur w zębach” zarówno u dzieci, jak i pacjentów dorosłych. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest zatem bezbolesny.
Na czym polega plombowanie zęba?
Plombowanie zęba, zwane również wypełnianiem zęba, polega na usunięciu uszkodzonej lub chorej części zęba (np. w przebiegu próchnicy) i wypełnieniu powstałej przestrzeni specjalnym materiałem stomatologicznym. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie czuje więc bólu czy dyskomfortu i trwa zaledwie 15 minut (w przypadku jednego zęba). Po oczyszczeniu zębów stomatolog usuwa chorą tkankę specjalnym dłutkiem, dokładnie oczyszcza i osusza tak stworzoną lukę, po czym wytrawia ją odpowiednim preparatem, aby materiał wypełniający miał jak najlepszą przyczepność. Po ponownym osuszeniu umieszcza w ubytku materiał stomatologiczny i formuje go w taki sposób, aby spełniał dwa kryteria:
- szczelne przyleganie do wszystkich luk w zębie – jeśli pozostanie choć odrobina wolnej przestrzeni pomiędzy zębem a materiałem, istnieje duże ryzyko, że zaczną gromadzić się tam bakterie;
- wyrównanie do naturalnej korony zęba – utwardzony materiał stomatologiczny nie może wystawać poza naturalną koronę zęba, utrudniając spożywanie pokarmów czy zaciskanie zębów.
Właśnie dlatego po utwardzeniu materiału lekarz daje pacjentowi papierek do ust i każe mocno go zacisnąć. Na tej podstawie może sprawdzić, czy istnieje konieczność lekkiego spiłowania wystającej części nowego uzupełnienia. Po nałożeniu materiału do ubytku utwardza się go poprzez naświetlanie światłem emitowanym przez specjalną lampę.
Rodzaje materiałów stomatologicznych
Przy wypełnianiu dziur w zębach spore znaczenie ma też właściwy dobór materiału stomatologicznego. Podstawowe rodzaje to:
- amalgamat – trwały, ale mniej estetyczny. W dzisiejszych czasach nie powinno się go już używać (i praktycznie taka praktyka nie jest już spotykana), ponieważ udowodniono, że zawiera w swoim składzie rtęć;
- kompozyt – estetyczny, dopasowuje się do koloru zęba. Jest też stosunkowo przystępny cenowo;
- ceramika – bardzo estetyczna, często stosowana w odbudowach przednich zębów, jednak jej cena jest już wyraźnie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku kompozytu;
- szkło ionomerowe – wydajne w przypadku ubytków na powierzchniach korzeniowych.
Decyzja odnośnie użytego materiału stomatologicznego pozostaje już w kompetencjach lekarza prowadzącego.
Plombowanie zęba – wskazania
Wskazaniem do plombowania zębów są wszystkie przypadki ubytków w tkankach twardych zęba, np. spowodowane:
- próchnicą zębów;
- urazami zębów, np. przy złamaniu lub ukruszeniu korony zęba;
- stanami infekcyjnymi.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie zawsze samo plombowanie będzie skuteczne. Jeśli stan zapalny lub patogeny przedostaną się nieco głębiej, np. do miazgi, konieczne będzie leczenie kanałowe, a dopiero później uzupełnienie ubytków. Decyzja o konkretnym planie leczenia pozostaje w kompetencjach lekarza prowadzącego.
Ile kosztuje plombowanie zębów?
Orientacyjne ceny za plombowanie zęba wahają się od 200 do 400 zł za wypełnienie kompozytowe jednego zęba. Plomby ceramiczne będą jednak nieco droższe. Plombowanie zębów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jest w większości przypadków bezpłatne, jednak istnieją pewne ograniczenia. Białe plomby są refundowane dla zębów przednich (od jedynki do trójki), z kolei dla zębów trzonowych (od czwórki do ósemki) pacjent może być zobowiązany do dopłaty.
Bibliografia
- Gordon-Piotrowska J., Bogusławska-Kapała A., Strużycka I. Leczenie zębów z resorpcją zewnętrzną jako jeden z elementów przygotowania jamy ustnej do postępowania protetycznego – opis przypadku. Protet Stomatol, 2023; 73(2): 126-131.