Parestezja to inaczej nieprzyjemne doznanie wykorzystywane do opisywania subiektywnego uczucia drętwienia, mrowienia, pieczenia lub świądu skóry. Może mieć wiele przyczyn, jak również może dotyczyć jednej części ciała lub jego większego obszaru. Jeśli problem nawraca lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Parestezja – co to jest?
Mianem parestezji określa się uczucie subiektywne (niewidoczne gołym okiem, niemożliwe do zbadania, odczuwane wyłącznie przez osobę, która go doświadcza) dotyczące występowania mrowienia, drętwienia i innych nieprzyjemnych objawów w obrębie skóry (mniejszej lub większej jej powierzchni). Najczęściej dolegliwość dotyczy kończyn dolnych lub kończyn górnych, nieco rzadziej tułowia czy głowy, choć również może występować w tych lokalizacjach. Doznanie to, choć pozornie proste, kryje w sobie złożoność zarówno pod względem neurobiologicznym, jak i psychologicznym.
Parestezja – przyczyny
Parestezje zdecydowanie najczęściej pojawiają się w przebiegu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub obwodowego układu nerwowego – są więc objawem neurologicznym. Jedne z najczęstszych przyczyn parestezji to:
- dyskopatie – choroby krążków międzykręgowych zwanych potocznie dyskami – jeśli dysk zacznie się wysuwać poza obręb kręgu, może uciskać na struktury nerwowe biegnące w kanale kręgowym. Jeśli uciśnięte zostaną włókienka czuciowe, pojawiają się parestezje i drętwienia, jeśli zaś uciśnięte zostaną włókienka ruchowe, może dojść np. do niedowładu;
- wady postawy – zdarza się, że wada postawy jest na tyle zaawansowana, że deformacje uciskają na naczynia krwionośne lub okoliczne struktury nerwowe, wywołując parestezje;
- choroby neurologiczne – neuropatie, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne;
- uszkodzenia mechaniczne nerwów – może do nich dojść np. podczas operacji chirurgicznych bądź urazów tkankowych;
- chwilowy ucisk nerwów – spowodowany np. przez zbyt ciasno założony opatrunek gipsowy lub w momencie spania z jedną ręką znajdującą się pod głową, jak również ucisk nerwów w przebiegu patologii zdrowotnych, takich jak np. w zespół cieśni nadgarstka.
Przyczyny parestezji inne niż choroby neurologiczne to:
- choroby metaboliczne, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy;
- niedobory witamin, w szczególności witamin z grupy B, potasu lub wapnia;
- zaburzenia krążenia, np. w przebiegu miażdżycy;
- zatrucia toksynami, lekami, metalami ciężkimi.
Występowanie parestezji może więc mieć charakter fizjologiczny, np. gdy śpimy przez wiele godzin na jednej ręce, krążenie w niej jest zaburzone, a struktury nerwowe uciśnięte. Wszystko to sprawia, że pojawia się drętwienie, zaburzenie czucia, mrowienie. Gdy jednak wyjmiemy rękę spod głowy i zaczniemy nią ruszać, pojawi się intensywne, nieprzyjemne mrowienie świadczące o powrocie funkcji naczyń krwionośnych i struktur nerwowych. Jeśli jednak parestezje pojawiają się bez konkretnego powodu, trwają dłużej lub towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Diagnostyka parestezji
Przy występowaniu parestezji istotne są badania diagnostyczne, które dobiera się indywidualnie do lokalizacji dolegliwości, jej intensywności i innych objawów. Jeśli więc pacjent skarży się na drętwienie kończyny dolnej, warto zlecić rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Zwłaszcza jeśli dodatni jest test Slump i test Laseque’a lub pacjent zmaga się z bólem pleców. Z kolei parestezje zmieniające swoją lokalizację po całym ciele wymagają szczegółowych badań krwi i nierzadko rezonansu magnetycznego mózgu. Badaniami pomocniczymi są też: EMG i ENG.
Parestezja – leczenie
Leczenie parestezji powinno być przyczynowe, dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka problemu. Jeśli więc przyczyną jest przepuklina kręgosłupa, wdraża się w pierwszej kolejności rehabilitację ruchową, co uzupełnić można iniekcjami sterydowymi, farmakoterapią doustną, zabiegami disco gelu czy MBST. Dopiero w skrajnych sytuacjach rozważa się zabieg chirurgiczny (najczęściej mikrodiscektomię). Z kolei gdy przyczyną parestezji są braki składników odżywczych, ważna jest modyfikacja diety oraz suplementacja.
Zobacz również: Suplementy na mocne zęby.
Wszelkie uszkodzenia nerwów wymagają suplementacji witamin z grupy B, co można wspierać zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa. Udowodniono, że ciepło i odżywienie organizmu przyśpieszają regenerację nerwów oraz stwarzają ku temu bardzo dobre warunki.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny bioalgi
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Domitrz I., Cegielska J., Stolarski J., Neurologia. Podręcznik dla studentów fizjoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.